Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree18Likes

Konu: Engelli işçinin işten çıkarılması

-tuana-
    Guest

Engelli işçinin işten çıkarılması

Sponsor Bağlantılar

Engelli kişi işten çıkarılınca ne yapmalı. Çıkarıldığı kurumu mahkeme'yemi versin. Mahkeme'ye verirse kazanırmı.

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    121 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

İşten çıkarılma nedenine göre değişen bir durum. Bu arada engelli işçi normal işçi diye bir ayrım yok. Herkes için geçerli olan şartlar engelliler içinde geçerli. Burada bağlayıcı olan şey iş sözleşmesidir. İşe girerken işverenle işçi arasında sözleşme imzalanır. O sözleşmede hangi hallerde işten çıkartılacağı yazar. O şartların dışında bir nedenden dolayı iş akdine son verilirse mahkemede kazanırsınız tabiki. Ama dediğim gibi bağlayıcı olan şey iş sözleşmesidir.

-tuana-
    Guest

kurumların engelli açığı olmuyormu oluyor benim fikrim bu englliler işten çıkarılmamalı.
    zeynep45 and Gazoz Agacı like this.

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    451
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Selam -tuana-

İşten çıkarılmanın haklı sebeplere dayanmadığını düşünüyorsanız engelli personeli işverene karşı koruyan bir kanun maddesi maalesef yoktur. Engelli personelde tıpkı sağlıklı personel gibi eşit haklara sahip olduğundan kendisinin haksız yere işten çıkarıldığını düşünüyorsa iş mahkemesine başvurarak yasal haklarını arayabilir. Burada asıl olan iş sözleşmesinin şartlarının ihlalidir. Engelli çalışana pozitif bir ayırımcılık uygulanmadığı gibi tüm çalışanlar eşit haklara sahiptir.

Tabii bu yazdıklarım özel sektör için geçerli. Kamuda engelli personelin daha fazla hakkı olduğunu düşünüyorum ama tam olarak bilmiyorum. Sadece işe geri alınma davası yada iş akdinin haksız yere feshinde açılan davalar her işten çıkarılan personel için geçerlidir diyebilirim.

Kurumların engelli açığı her zaman var ve bundan sonrada olmaya devam edecek ama bu demek değildir ki engelli personel ne olursa olsun işten çıkarılmaz diye bir durum sözkonusu olsun. Ne yazık ki kanun önünde iş engel tanımıyor yada engelli personelin daha ayrıcalıklı olması gibi bir durum yok. Bana göre iş yaşamında engellilerin en büyük ve tek avantajlı yanı vergi indirim hakkı ve erken emeklilik hakkı ( yaş şartı aranmaksızın) başkada herhangi bir ayrıcalık tanındığını sanmıyorum tabii özel sektörde bildiğim işten çıkarılmadada hiç bir fark yok normal personel statüsünden ayrı tutulma diye imtiyaz tanınmamakta.
    Murat.Y and zeynep45 like this.

-tuana-
    Guest

Teşekkür ederim sayın gazoz ağacı özel sektör engelli arkadaşlar şunu der hep bizi kimse çıkaramaz diyerek kendilerine özgüvenleri var efendi efendi herkes çalışsın dimi gazoz ağacı
    Murat.Y, zeynep45 and Gazoz Agacı like this.

-tuana-
    Guest

ALEYKÜM SELAM Gazoz agacı selamı almayı unutmuşum

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    451
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    8 Konu

Alıntı -tuana- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kurumların engelli açığı olmuyormu oluyor benim fikrim bu englliler işten çıkarılmamalı.
    Selam tuana,

Aslına bakarsan sadece engelliler değil isteyerek, severek çalışan hiçbir çalışan işverenin isteğiyle işten çıkarılmamalı tabii ki haklı sebeplere dayanmadıkça kimse işinden olmamalı. O ana defalarca şahit olduğum için belki de inan hiç farketmiyor engelli yada engelsiz o an herkes eşit, herkes üzgün, herkes çaresiz ve yeni bir iş buluncaya kadar umutsuz...

Engellilere pozitif ayırımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum ama maalesef iş yaşamında engellilerin önüne birde işverenin kendi koyduğu engellerle mücadele etmek zorunda kalınıyor çoğu zaman. Sitede okuduğum kadarıyla 2022 maaşı almanın bu kadar zor olduğu bir ülkede beden gücün elverdiği sürece çalışmak daha mantıklı geliyor ama sonuçta hayatta hiçbir şeyin garantisi yok ne iş bulmanın ne de işten çıkarılmayacak olmanın.

Sevgiyle kal, sağlıcakla kal,
    -tuana- and zeynep45 like this.

-tuana-
    Guest

Aleyküm selam Gazoz ağacı,

Rabbim bütün mümin kardeşlerimizin yardımcısı olsun. bir engellinin işten çıkarılmasına içim el vermiyor. malesef yaşanıyor

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu

Ben belediyede engelli kadrosunda belediye şirketinde çalışmaktayım iş güvenliğim varmi yanı parti değişse cikarirlarmi

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Bilem yokmu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)