Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  42
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Engelli Vatandaşlara KDV Müjdesi!

  Sponsor Bağlantılar


  Engellilere KDV Müjdesi

  Çarşamba, 07 Eylül 2011 00:38

  Adana Bölge İdare Mahkemesi, engelli vatandaştan alınan yaklaşık 5 bin TL'lik verginin geri ödenmesini hükmetti.

  8 aylık bir süreci kapsayan yargılamanın ardından söz konusu rakam, Vergi Dairesi Başkanlığı'nca vatandaşa geri ödendiği ve alınan bu kararın da bölge için 'emsal' niteliği taşıdığı bildirildi. Karar, aynı zamanda da Türkiye'de bir ilk olduğunun altı çizildi.

  63 yaşındaki görme engelli Cuma Balpetek, 28 Aralık 2008 tarihinde satın aldığı otomobili için KDV dahil 35 bin TL'lik bir ödeme yaptı. Ancak Balpetek, 'Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin dördüncü fıkrasına eklenen 's' bendiyle getirilen; engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş araç-gereç ve bilgisayar programlarına KDV'den istisna tutulmasına yönelik hükmünü gerekçe göstererek, kendisinden alınan yaklaşık 5 bin TL'lik verginin geri ödenmesi için avukatı Ömer Faruk Üstündağ aracılığıyla Adana Vergi İdaresi Başkanlığı'na başvurdu.

  Ancak Vergi İdaresi Başkanlığı, böylesi bir düzenlemenin olmadığı için söz konusu başvuruyu reddetti. Bunun üzerine konu yargıya taşındı. Adana 2. Vergi Mahkemesi, konuyla ilgili olarak 'hukuka aykırılık' bulunmadığı için davanın reddini isterken, bu noktada son sözü Adana Bölge İdare Mahkemesi söyledi.

  Adana Bölge İdare Mahkemesi, Cuma Balpetek'in özel tüketim vergisi istisnasından yararlanılarak satın alınan araç için tahakkuk ettirilip ödenen 5 bin 20 TL'lik KDV'nin iadesi istemiyle yapılan başvurunun reddine dair işlemin iptal edilmesini ve ödenen tutarın iadesi yönünde karar aldı.

  Bu karara gerekçe olarak da; 'Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 1 Temmuz 2005 tarihinde 5378 sayılı kanunun 32. maddesiyle eklenen 's' bendiyle engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV'den istisna tutulmasını gösterdi. Alınan bu kararla birlikte Balpetek'ten tahsil edilen 5 bin 20 TL'lik KDV, Vergi Dairesi Başkanlığı'nca tahsil edilirken, bu bedelin dava masraflarıyla birlikte de yaklaşık 6 bin 100 TL'ye ulaştığı kaydedildi.

  "ALINAN KARAR TÜRKİYE'DE BİR İLK"

  Davayla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Avukat Ömer Faruk Üstündağ, mahkemenin vermiş olduğu kararın, aynı zamanda da bir 'emsal' niteliği taşıdığını, bu noktada da otomobil alan engelli vatandaşların, söz konusu satışta ödedikleri KDV'nin açacakları davanın sonucuna göre kendilerine geri ödenebileceğinin altını çizdi.

  Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararın Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizen Üstündağ, "Ortada Danıştay tarafından alınan bir yargı kararı olmadığı için bu karar sadece Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne açılacak olan davalar için 'emsal' olabilecek. Diğer bölgelerdeki mahkemelerin vereceği karar önemli. Yani bu noktada bir başka mahkeme, alınan bu kararın aksi yönde bir karar verebilir. Ancak şu ana kadar bize ulaşan ve aksi yönde karar alındığına yönelik bir gelişme yok. Çünkü bu konuyla ilgili olarak açılan çok fazla dava yok" dedi.

  "DAVALARLA BİRLİKTE GERİ ÖDEMELER ÇOK CİDDİ BOYUTA ULAŞABİLİR"

  Buradaki amaçlarının, mağdur olan engelli vatandaşların haklarının geri iade edilmesi olduğunu dile getiren Üstündağ, Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin de bu yönde oldukça önemli ve büyük bir adım attığı yorumunda bulundu. Alınan kararın ardından bu konuda kendilerine yapılan başvurularda çok ciddi bir artış olduğunu ifade eden Ömer Faruk Üstündağ, "Açılacak olan davalarla birlikte geri ödemelerin çok ciddi boyutlara ulaşacağını düşünüyorum.

  Devletin bir vergi kaybı olacaktır. Bu noktada bir rakam telafus etmek doğru değil. Türkiye'deki engelli sayısı ve bu engelli vatandaşların kaçının aracı olup da trafik tescilini yaptırdığına bakmak gerek" diye konuştu.

  Yaşanan bu gelişmelerin ardından engelli vatandaşların araç alımı konusunda taleplerinin artacağı görüşünde olduğunu anlatan Üstündağ, konuyla ilgili olarak yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.


  http://engelliler.gen.tr/f18/sifir-a...tisnadir-7799/


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Engelli vatandaşlara otomobil müjdesi!  Engelli vatandaşlara sıfır araç alımında tanınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinin ardından yeni bir müjde daha geldi.

  1994'te engellilere sağlanan ÖTV imkânına benzer bir iyileştirme Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin kararında yer aldı. Mahkeme, görme engelli bir vatandaştan alınan 5 bin liralık Katma Değer Vergisi'nin (KDV) iadesine hükmetti.

  Bunun emsal teşkil edeceğine dikkat çeken Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı İlimdar Boztaş, kararın genel içerik kazanması için 30 gün içinde mahkemeye müracaat edeceklerini söyledi. Söz konusu dava, görme engelli Cuma Balpetek'in başvurusu üzerine açıldı. Satın aldığı otomobili için Katma Değer Vergisi dahil 35 bin lira ödeme yapan Balpetek, önce vergi dairesine gitti. 5 bin liralık KDV'nin iadesini istedi. Ret cevabı alınca mahkemenin yolunu tuttu.

  Zaman gazetesinin haberine göre; görme engelli Cuma Palpetek, vergi dairesinden aldığı ret cevabı üzerine KDV iadesini avukatı Ömer Faruk Üstündağ aracılığıyla İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, davanın ardından KDV Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 1 Temmuz 2005'te 5378 sayılı kanunun 32. maddesiyle eklenen 's' bendini gerekçe göstererek görme engelli vatandaşın hakkının iadesine karar verdi.

  İlgili maddede engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük hayatları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV'den istisna tutulmaları yer alıyor. Kararın ardından engelli vatandaştan tahsil edilen 5 bin liralık KDV, mahkeme masrafı ile birlikte kendisine iade edildi. Avukat Üstündağ, mahkemenin vermiş olduğu kararın 'emsal' niteliği taşıdığını belirterek, engellileri daha cesur olmaya davet etti. Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı kararın ardından gözler, binlerce engelli vatandaşı temsil eden derneklere çevrildi.

  TEDAY Başkanı İlimdar Boztaş, mahkemenin kararının kendileri için bir emsal niteliğinde olduğunu, 30 gün içinde mahkemeye gideceklerini ifade etti.


  Zaman

 3. #3

  Üyelik tarihi
  Oct 2016
  Mesajlar
  23
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Bir engelli olarak mahkemelerde hakkımı aramak istemiyorum, engellilere ikinci sınıf muamelesi yapılıyor, hem Resmiyette hem Sağlıkta hem Toplumda, ha korkmuyorum fakat ortada bir hak varsa bunun yasalaşmasını istiyorum, fazla cesaret sonunda insanları esarete düşürüyor,
  La kin bilmediğimiz bilipde hakkını alamadığımız o kadar çok konu varki, Birkere Engelli Devletinden, Engelli Raporu varsa o kişi Devletin malıdır ortağıdır, katma değeridir eğer siz anlıyacak olduysanız, sorun sadece Otomobil almakta degil, konut da, Gıdada, Teksilde, her türlü ihtiyaçlarımızın karşılanmasında katma değer vergisi alınmamalı
  Rahmetli Turgut Özal katma değeri Türkiye'ye getirdiginde yaşım 25 26 dıydı cebimde payramlarda topladığım haşlıklarım vardı, ihtiyacımı o günden sonra %18 kit hesabıyla hapis alındı veya argoca çalındı, fakat Atatürk e olan sevgim saygım bir o kadar da Arttı, Katma değer öteden beri köylünün emeği, fakat biliyorsunuz hiç bir köylü fatura veya mali gider kullanmaz kara düzen ve inegal yaşantı işbortacılık, derin Devlet o gün için asla köylüden bir şey almam, çünkü tahsilatcıları hırsız o kendini bilir beyinsiz

  ME301T cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Engelli ve muhtaçlara sigorta müjdesi
  By gülümse_hayata in forum Genel Sağlık Sigortası / Soru - Cevap- Bilgi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-01-2012, 20:49:40
 2. Engelli Vatandaşlara Yapılan Yardımlar
  By Fırtına in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 20-07-2011, 13:01:30
 3. TOKİ engelli vatandaşlara ev yapıyor mu.?
  By Fırtına in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-06-2011, 13:00:08
 4. Yaşlı, engelli ve kimsesiz vatandaşlara SGK'dan müjde!
  By Fırtına in forum 2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-12-2010, 23:04:22
 5. THY den engelli vatandaşlara eziyet...
  By İskender Durgun in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-11-2010, 23:24:23

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş