Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree2Likes
 • 1 Post By Gazoz Agacı
 • 1 Post By Gazoz Agacı

Konu: Yargıtay'dan emeklilere kötü haber!

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,587
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu

  Yargıtay'dan emeklilere kötü haber!

  Sponsor Bağlantılar


  Emekli maaşına bloke konulup konulmayacığına yönelik tartışmalar sürerken Yargıtay'dan bu konuda emsal niteliğinde bir karar geldi. Yüksek mahkeme, bankadan aldığı kredi borcunu ödemeyen emeklilerin maaşlarına bloke konulabileceği yönünde hüküm verdi. Yüksek mahkeme, kredi sözleşmesini imzalayan emeklinin, kredi borçlarının maaşından tahsil edilmesine bir anlamda kabul etmiş olduğunu kaydetti.


  Mahkeme tutanaklarına göre, örnek dava bir emeklinin iki yabancı bankadan tüketici kredisi kullanması ve her iki bankaya olan kredilerinin ödemelerini aksatması üzerine gerçekleşti. İki bankadan tüketici kredisi kullanan emekli, maaşını ise PTT üzerinde almaya başladı. Bankalar da PTT'ye yazı göndererek, emeklinin ödenmeyen taksitleri nedeniyle maaşına bloke konulmasını istedi. PTT de gelen yazılar üzerine bankada bulunan 2.217 TL'yi bloke koydu. Emekli bunun üzerine konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme emekliye lehine karar vererek, blokenin kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine, bankalar ve PTT kararı temyiz etti.

  Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise, bu konuda emsal niteliğinde bir karara imza attı. Daire, bankadan kredi kullanan bir emeklinin, kredi sözleşmesini imza attığını ve bu imzalarla maaşı ile bu krediyi ödemeyi taahhüt altına aldığını kaydeti. Daire, bankaların da tüketiciye emelli maaşına güvenerek kredi kullandırdığını hatırlattı. Bu unsurlar dikkate alındığında, emekli maaşına bloke uygulanmasının hukuka uygun olduğu vurgulandı. Daire, bu nedenle mahkemenin kararının bozulmasını hükmetti.

  Dairenin konuyla ilgili kararı şöyle:

  ".....Zira davacı yürürlükteki bu Yasaları bilerek sözleşmeyi imzalamış olup, serbest iradesiyle sözleşme şartlarına uygun olarak kredi borcu taksitlerinin PTT'den aldığı maaşından kesilmesi için talimat verdiğine göre artık sözleşmenin söz konusu hükmünün müzakere edilerek kararlaştırılmadığı söylenemez. Ayrıca bankanın yaptığı işlemin sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerin dürüstlük kuralına aykırı düşecekşekilde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olduğu kabul edilemez. Davacının bankadan kullandığı kredi borcunu sözleşme şartlarına uygun olarak ÖDEMESİ ZORUNLUDUR.

  Davacının taksitlerin maaşından ödenmesini ihtirazı kayıtsız kabul edip daha sonra dava açıp kesinti bedelini geri istemesi hakkın kötüye kullanılması olup iyiniyet kurallarıyla bağdaşmaz. (TMK m.2) Tüketici haklı bir sebep olmadan sözleşmeyi tek taraflı feshedemez, ifası yapılmış bedellerin iadesini isteyemez, bu şekilde edimin tek taraflı geri istenmesi de hukuken himaye göremez. Aksi halde; kredi isteyen kişinin mali durumu ve maaş gelirine göre borcunun ödenebileceği güvencesiyle kredi veren bankanın alacağının imkansızlaşması, kötü niyetli bir kredi borçlusunun borcunu hiç ödememesi gibi bir SONUÇ DOĞACAKTIR.

  Başka bir deyişle yeni yasanın yürürlük tarihi olan 28.02.2009 tarihinden sonra kullanılan kredilerde emekli maaşından kesinti yapılmasına yönelik muvafakatlerin önceden verildiği gerekçesiyle geçersizliğinden ve haksız şart teşkil ettiğinden bahsedilemez. Hal böyle olunca, mahkemece
  uyuşmazlığın sözleşmeye bağlılık, ahde vefa ilkesi ve tarafları bağlayan sözleşme hükümleri çerçevesinde çözümlenmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir...."

  **********************************

  Emekli maaşına güvenerek bankalardan kredi kullanacaklar lütfen bir kez daha düşünün..

  Halil Yılmaz likes this.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  123
  Bahsedilme
  4 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Alıntı Gazoz Agacı Nickli Üye
  den Alıntı Mesajı göster
  Daire, bankadan kredi kullanan bir emeklinin, kredi sözleşmesini imza attığını ve bu imzalarla maaşı ile bu krediyi ödemeyi taahhüt altına aldığını kaydeti. Daire, bankaların da tüketiciye emelli maaşına güvenerek kredi kullandırdığını hatırlattı.
  sözleşmede emekli maaşı ile borcunu ödeyeceğini beyan etmediyse emekli maaşına bloke konulabilecek mi?

  mesela kredi için imza attığında kişi henüz emekli değilse de bugün itibariyle maaşa bloke konulabilir mi?

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,587
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Selam Hataylı_72,

  Bankadan kredi kullanırken imzaladığınız sözleşmede beyan ettiğiniz gelirinizle ödeyeceğinizi aksi durumlarda (ödemenin yapılamaması, gecikmesi vb.) bankanın her türlü alacak hakkı olduğunu zaten kabul etmiş oluyorsunuz. Krediyi alırken emekli olmasanız dahi, kredi taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda banka tarafından almakta olduğunuz maaşınıza da bloke konur. Emekliyseniz ve çalışmıyorsanız banka ne yapsın? Emekli maaşına bloke koymak suretiyle alacağı borcu tahsil eder.

  Kredi sözleşmelerinin hayli uzun ve küçük puntolarla yazılması, tüketicinin genellikle acil nakit ihtiyacı bulunduğundan (Genelde hiç bir müşteri okuma zahmetine girmez!) düzenlenen sözleşmelere sadece müşteri imzasını atarak, şartları kabul ettiğini beyan eder. Bir örneğini banka size vermekle yükümlüdür.

  Size özel bir bankanın kredi sözleşmesini ekliyorum dilerseniz madde madde okuyup, öğrenebilirsiniz;

  http://www.qnbfinansbank.com/pdf/ban...Sozlesmesi.pdf

  Halil Yılmaz likes this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yargıtay'dan tartışmalı 'mobbing' kararı!
  By Gazoz Agacı in forum Aktif Çalışma Yaşamı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23-04-2017, 20:03:52
 2. Faruk Çelik'ten Emeklilere 3 Sevindirici Haber
  By gülümse_hayata in forum Diğer
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-11-2013, 11:29:29
 3. Ehliyet sahiplerine kötü haber!
  By Gazoz Agacı in forum Diğer
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-07-2013, 18:38:24
 4. 60 yaşın üzerindeki İzmirlilere kötü haber
  By gülümse_hayata in forum Toplu Taşım Araçları - Ulaşım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-01-2012, 11:15:49
 5. Faturasız hat sahiplerine kötü haber.!
  By Fırtına in forum Cep Telefonu - Bilgisayar - İnternet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-08-2011, 11:36:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş