Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında, ücretsiz İstanbulkart başvurusu için tarafımıza sunulan engelli raporları artık Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelliler Veri Bankası sistemleri üzerinden teyit edilmektedir. Mevcut İstanbulkart sahiplerine ait bilgiler bu sistem üzerinden sorgulanacak ve sorgulama neticesinde rapor tarihi ile rapor geçerlilik süresi baz alınarak İstanbulkartların ücretsiz olarak kullanılabileceği geçerlilik süresi belirlenecektir.

Geçerli bir engelli raporu olduğu teyit edilen engelli vatandaşlarımıza ücretsiz İstanbulkart kullanımına dair kısa mesajla bilgi verilecektir. Gelen kısa mesaj sonrasında İstanbulkartların herhangi bir BİLETMATİK’e dokundurularak vizeleme işleminin tamamlanması gerekmektedir.

İstanbulkart’larına vizeleme talimatları gönderilemeyen vatandaşlarımızın ise engelli raporunu temin ettikleri hastaneye başvurarak raporlarının Sağlık Bakanlığının ilgili sistemlerinde kayıtlı olduğunu teyit ettirmeleri gerekmektedir. Rapor bilgilerinin ilgili hastane tarafından Sağlık Bakanlığı sistemlerine girişi yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın en yakın İstanbulkart başvuru merkezine raporlarının aslı ile gelerek vizeleme başvuru talebini oluşturmaları gerekmektedir. Yapılacak veri doğrulaması sonrasında İstanbulkart vizeleme işlemleri gerçekleştirilecektir.


https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri