Like Tree1Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: 10 Ağustos 2014 Cumhur Başkanlığı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  10 Ağustos 2014 Cumhur Başkanlığı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Sponsor Bağlantılar


  İlk kez Cumhur Başkanını seçecek olan halkımız seçim esnasında nelere dikkat etmelidir. Hangi oylar geçerli hangi oylar geçersiz sayılacaktır. Yazımızda bütün detayları sizler için paylaşıyoruz.


  Türkiye'de vatandaşlar, yarın ilk kez cumhurbaşkanı seçmek üzere sandık başına gidecek

  070320141656391102166.jpg

  ABD modeli, bağış ve yardım kampanyalı seçim için 52 milyon 894 bin 115 seçmen, 165 bin 108 sandıkta, 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Seçim için 18 milyonu fazladan, yurtiçi, yurtdışı ve gümrükler için ayrı ayrı olmak üzere 75 milyon 708 bin 180 birleşik oy pusulası basıldı.

  MÜHRÜ KONTROL EDİN

  Seçmenlere bir zarf ve bileşik oy pusulası verilecek. Zarf ve oy pusulasının üstünde YSK mührü olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Mühürsüz oylar geçersiz sayılacak.

  Seçim nasıl yapılacak?

  Seçimin ilk turu yarın gerçekleştirilecek. Bu turda hiçbir aday geçerli oyların salt çoğunluğunu alamazsa 2'nci tur 24 Ağustos Pazar günü yapılacak. 2'nci tura kalınması ve 2 adaydan birinin çekilmesi halinde ise seçim referanduma dönüşecek. Halk bu tek aday için 'evet' ya da 'hayır' diyecek.

  Sandık kurulu başkan ve üyeleri ilk ne yapacak?

  Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler. Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak ve çıkarabilecek.

  Kimlere öncelik verilecek?

  Seçmenler, sandık kurulu önüne kurul başkanınca sırayla ve birer birer içeri alınacak. Hamileler, hastalar, engelliler, yaşlıların yanı sıra sandıkta görevli güvenlik görevlileri öncelikli oy kullanacak. Saat 17.00'den sonra hala sandık başında bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

  Hangi belgelerle oy kullanılabilecek?

  Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan 'nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, basın kartı, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri' ile oy kullanılacak.

  Nasıl oy kullanılacak?

  Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmışsa ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Seçmen sandık kuruluna kimliğini verecek. Sandık kurulu başkanı, seçmene kapalı oy verme yerine girmeden önce, oy pusulasını, zarfını ve tercih belirten mührü verecek, nasıl oy kullanması gerektiğini anlatacak. Buna göre seçmen, oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine, aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle 'tercih' veya 'evet' mührünü basacak. Oy pusulasında, mühür dışında herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması durumunda oy geçersiz sayılacak. Oy pusulası düzgün bir şekilde katlanıp zarfa konulacak ve yapıştırıldıktan sonra sandığa atılacak.

  Hangi oylar geçersiz sayılacak?

  Mühür dışında herhangi bir yerine imza atılıp, işaret koyulan oylarla, oy zarfına oy pusulası dışında herhangi bir şey konulması durumunda oy geçersiz sayılacak. Hata durumunda seçmene yeni bir oy pusulası verilmeyecek.

  Oy verme kabininde neler yasak?

  Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğu ve cezasının bulunduğu, bu tür cihazlar varsa oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere bırakılması gerektiği seçmenlere bildirilecek.

  Yasaklar neler?

  10 Ağustos Pazar günü saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar alkollü içki satılması ve içilmesi yasak olacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafeler dahil eğlence yerleri kapalı kalacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse silah taşıyamayacak.

  Yayın yasağı ne zaman kalkacak?

  Oy verme günü saat 18.00'e kadar medya tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00-21.00 arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. Ancak YSK'ca saat 21.00'den önce de yayınlar serbest bırakılabilecek.

  İlk fotoğraflı oy pusulası

  28 Ağustos'ta görev süresi sona erecek 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yerine gelecek 12'nci Cumhurbaşkanlığı için Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş yarışacak. YSK'daki kuraya göre oy pusulasının ilk sırasında Erdoğan, 2'nci sırasında Demirtaş, 3'üncü sırasında ise İhsanoğlu'nun adı ve fotoğrafı yer alacak.


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Huzurevi ve Bakımevlerinde Sandık Kurulacak

  Sponsor Bağlantılar


  Yaklaşık 4.000 engelli ve yaşlı vatandaşımızın oy kullanması için 37 Huzurevi / Bakımevinde sandık kurulacak

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı açıklama:

  10 Ağustos 2014 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 25 ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza bağlı bulunan toplam 37 Huzurevi / Bakımevi kuruluşumuzda sandık kurulması sağlanacaktır. Yaklaşık 4.000 engelli ve yaşlı vatandaşımız oy kullanacaktır.

  Söz konusu iller;

  Ankara’da yer alan toplam 5 kuruluşumuzda,

  İzmir’de yer alan toplam 4 kuruluşumuzda

  İstanbul’da yer alan toplam 3 kuruluşumuzda

  Bolu, Eskişehir ve Karaman illerimizde 2 şer kuruluşumuzda

  Afyon, Artvin, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Düzce, Erzurum, Hatay, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Samsun ve Yozgat’ta yer alan 1 er kuruluşumuzda sandık kurulacaktır.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş