Like Tree4Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi gülümse_hayata
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi apprentice

Konu: 2016 Yıl'ı Emekliye Nekadar Zam Getirecek?

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  2016 Yıl'ı Emekliye Nekadar Zam Getirecek?

  Sponsor Bağlantılar


  Emeklilerin ne olacak, nasıl olacak diye merak içinde beklediği yeni zam tabloları yavaş, yavaş kesinleşmeye başladı. Dilerizki aksilikler olmasın ve söylenen tüm vaadler gerçeğe dönüştürülsün. Tabiki buna asgari ücretin 1300 tl çıkartılmasıda dahil temennimiz bu yönde diyerek emekliler için düşünülen zam konusuna biraz değinelim istiyorum.  74331.jpg  Ocak'ta emeklilere yeni zamlar göründü. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 liralık seyyanen zam ile çalışan emeklilere yüzde 10'luk avantajın Ocak'ta maaşlara yansıması bekleniyor.

  Seçimden büyük bir zaferle çıkan AK Parti, emeklilere müjdelerini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

  Emeklilere sözü verilen düzenlemeler öncelikli olacak. 2 önemli vaat için gerekli yasa hızla çıkarılacak.

  Yasanın yürürlüğe girmesiyle de SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin tamamı ekstra 100 lira seyyanen zam alacak, emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak.

  Bu 2 düzenlemenin de Ocak ayında maaşlara yansıması bekleniyor. Böylece emekliler, Ocak'ta rutin artışların yanı sıra yeni zamlara kavuşacak.

  KİM NE KADAR ALACAK?

  Yasal düzenlemeler Ocak'ta yürürlüğe girerse; tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına önce rutin enflasyon zammı yapılacak.

  SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2015 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak.

  Bunun üzerine 100 liralık seyyanen zam da eklenecek. Bu emeklilerden esnaflık yapanlar, yüzde 10'luk destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla bir avantaj daha yakalayacak.

  Maaştan kesinti kalkacağı için,emekli esnafın geliri artacak. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin tamamı Ocak'ta 2 zam birden almış olacak, bazıları da 3 artıştan yararlanacak.

  FARK ŞİMDİDEN GÖRÜNDÜ

  Memur emeklilerine ise Ocak'ta toplu sözleşme kapsamında belirlenen yüzde 6'lık zam yansıtılacak.

  Ayrıca 2015'ten enflasyon farkı oluşursa, bu da Ocak maaşlarına eklenecek. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini yükseltmesi, bu yöndeki beklentileri güçlendirdi.

  Enflasyon farkı gerçekleşirse, tüm memur emeklileri de 2 zam birden almış olacak.

  Ayrıca memur emeklilerinden esnaflık yapanlar, yüzde 10'luk destek primi kesintisinin kaldırılması sayesinde bir avantaj daha yakalayacak.


 2. #2
  Üye
  apprentice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2015
  Mesajlar
  83
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Şimdi bütün maaşları asgari ücrete çekecekler peki asgarinin üzerinde olan maaşlar ne olacak. Ne kadar bir zam olacak.

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  2016’da 100 TL Zammı Hangi Emekli Alacak?

  1 Kasım 2015 seçimler öncesinde AK Parti vaatleri arasında emeklilerine 2016 yılı için 1200 lira verilmesi yer almıştır. Konuyla ilgili haberi sizlerle paylaşmak istiyorum ama dereyi görmeden paçayı sıvamayalım arkadaşlar seçim öncesi vaatlerle çokca kandırılan bir milletin seçim sonrasında yine hayal kırıklığı yaşamaması dileğimle;  1)Seyyanen zamdan kimler faydalanacak?

  Seyyanen zamdan SSK ve Bağ-Kur emeklileri yararlanacak. SSK tarım emeklisi olanlar ile Bağ-Kur tarım emeklisi olanlar da bu kapsamda seyyanen zam alabilecek.

  2)Emekli Sandığı Emeklileri seyyanen zam alabilecek mi?

  Seyyanen zam uygulamasının kapsamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile sınırlı tutulması beklenmektedir. Memur emeklilerine Eylül ayından itibaren ortalama 100 lira zam verilmiş ve geçtiğimiz aylarda imzalanmış olan toplu sözleşme hükümlerine göre memur ve emeklilerin aylıkları 2016 yılı için % 6 ve % 5 oranları esas alınarak artırılacağından, memur emeklileri bu uygulamadın kapsamı dışında kalacaktır.

  3)2016 Ocak ayında TÜFE oranına göre SSK ve Bağ-Kur emeklisine zam yapılmayacak mı?

  5510 sayılı Kanun gereği SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki altı aylık dönemdeki TÜFE oranı kadar artırılmaktadır. 100 liralık seyyanen zam düzenlemesinde aykırı bir düzenleme yapılmaması halinde emekliye iki ayrı zam yapılacaktır. Yani emekli hem TÜFE zammını alacak hem de 100 lira seyyanen zamdan yararlanacaktır.

  4)100 liranın tamamını tüm emekliler alabilecek mi?

  2015 yılı Temmuz ayında yapılan 100 liralık zamda 1100 lirayı geçmeyecek şekilde bir sınırlama getirilmiştir. 2016 düzenlemesinde böyle bir sınırlamanın olmayacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla ödenen emekli aylığı miktarına bakılmaksızın tüm emekliler 100 lira alabilecektir.

  5) 100 lira her ay aldığım aylık miktarını artıracak şekilde mi yapılacak?

  Emeklilerimizden gelen soruların çoğu bu noktada toplanmaktadır. Getirilmesi beklenen uygulama, Ocak ayındaki aylık miktarınızı belirleyecek ve bu miktar Temmuz ayına kadar değişmeden devam edecek. Örneğin 2015 yılında 1400 lira aylık alan emeklinin aylığının TÜFE zammı ve 100 lira ile birlikte 1540 liraya yükseldiğini varsayalım. Bu emekli Temmuz ayına kadar 1540 lira almaya devam edecek. Yani Şubat ayında 1540 liraya ilave 100 lira, mart ayında da şubat ayında 1640 liraya 100 lira daha ilave şeklinde olmayacaktır. Daha net bir anlatımla Ocak ayında alınan emekli aylığı miktarı Temmuz ayına kadar değişmeyecektir.

  6)100 TL dul-yetim aylıklarına nasıl yansıyacak?

  Emeklilere geçtiğimiz yıllarda da seyyanen zamlar yapıldı. İlgili yıllarda yapılan seyyanen zamlar sigortalı dosyasına verildi ve hak sahipleri bu zamdan, aylık almalarına esas olan hisselerine göre yararlandı. Örneğin, bir eş ve iki çocuğun olduğu bir dosyada eş 50 TL, çocuklar ise 25’er TL şeklinde yararlanacaktır.

  7)İş kazası geliri alanlara 100 lira verilecek mi?

  Yine geçmiş uygulamalara baktığımızda iş kazası veya meslek hastalığı sonucu iş göremez hale gelmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara seyyanen zammın verilmesinde, aldıkları gelire esas olan iş göremezlik derecesi esas alınmaktadır. Örneğin % 40 iş göremezlik derecesi üzerinden gelir alan bir kişiye 100 lira yerine 40 TL şeklinde seyyanen zam yapılacaktır.
  Halil Yılmaz bunu beğendi

 4. #4
  Üye
  apprentice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2015
  Mesajlar
  83
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Teşekkür ederim gazoz ağacı o zaman bize zam yok galiba hep ssk ve Bağkur emeklisi okudum

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam apprentice,

  Öncelikle doğum günün kutlu olsun arkadaşım daha nice mutlu, sağlıklı yıllara..sanırım bu doğum gününe emekli olarak giriyorsun ne mutlu sana.

  Ben diyorum ki medyanın işgüzarlığına ve seçim öncesi vaatlere fazla kapılmadan ne çıkarsa bahtımıza demek hoş az da olsa bir zam olacak bizlerede ama bazı mutluluklar hiç beklemediğin anda gelir ya işte öyle gel biz hiç zam beklemeyelim gelirse adı mutluluk olsun

 6. #6
  Üye
  apprentice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2015
  Mesajlar
  83
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Teşekkür ederim gazoz ağacı eksik olma. Umarım bize de birseyler düşer diyelim o zaman ☺

  Gazoz Agacı bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş