ALO 170, şimdi de işitme engelli bireylerin Türkiye’nin her yerinden 3G üzerinden arayabileceği “0850 222 7 170” nolu hattan hizmet vermeye başladı. ÇSGB, SGK ve İŞKUR ile ilgili her türlü soru, sorun, eleştiri, öneri, ihbar, şikayet, başvuru ve taleplerin iletebileceği bu yeni uygulama kapsamında işitme engellilere işaret dili bilen görevliler yardımcı olacak.

Ülkemizde 3 milyona yakın işitme engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Artık işitme engelli vatandaşlarımız da Alo 170 üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve İŞKUR mevzuatlarına ilişkin her türlü konuda 3G telefon yardımıyla bilgi alacak.

Yetkililer, hizmet veren kişilerin işaret dili konusunda uzman ve mevzuata hakim kişiler olduğunu da belirtti.


İnternet Üzerinden 3G Videolu Canlı Yardım

Aşağıdaki bilgi formu üzerinden istenilen bilgileri girdikten sonra işitme engellilere işaret dili bilen görevliler yardımcı olacak bu sayede telefon açarak değil internet üzerinden görüntülü görüşmeyi başlayabileceksiniz.

isitme-engelli-3g-alo-170.png


Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri, şikayet, soru, sorun vb. konularla ilgilenen Alo 170 hattı önemli konularda çözüm yolu sunuyor.

Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı’ndan yararlananlar oldukça memnun olduklarını ifade etti.

ALO 170 HATTI ÜZERİNDEN HAKKINIZI ARAYABİLECEĞİNİZ ÖNEMLİ KONULAR

1. İş vereniniz sigortanizi zamanında yatırıyor mu? Bilginiz olmadan işten çıkışınız yapılmış olabilir. Geç kalmadan Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim merkezini arayın, hakkınızı arayın.

2. Sigorta primleriniz aldığınız maaş üzerinden mi yatıyor yoksa İş vereniniz daha düşük mu gösteriyor. Hemen Calisma ve Sosyal Guvenlik Bakanligi iletisim merkezi Alo 170 i arayın, hakkınızı arayın.

3. Genel Sağlık sigortası prim borcunuz var mı? Hemen öğrenmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik iletişim merkezi Alo 170 i arayabilirsiniz.

4. Hastaneye gitmeden sağlık güvencenizin olup olmadığı hakkında Alo 170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik iletişim merkezi Alo 170Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz.