1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,975
  Blog Mesajları
  451
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Aman dikkat! Borcunuzu kuruşuna kadar ödeyiniz!

  Sponsor Bağlantılar
  Bankaya kredi veya kart borcunuz var. Borcunuz 5 bin lira 21 kuruş olsun. 5 bin lirayı ödeyip 21 kuruşu unuttunuz ya da önemsemediniz. Aman dikkat!

  Bankalara zamanında ödenmeyen kuruşluk borç bakiyeleri, birçok tüketicinin canını yakıyor. Siz önemsemeseniz dahi bankalar kalan bakiye kırıntılarını unutmuyor. Bankalar borcun miktarı ne olursa olsun asla ve asla unutmazlar

  İHTARNAME SÜRPRİZİ


  Hatta 1 kuruş alacağı için daha yüksek olan ihtarname ücretinden kaçınmayan bankalara şahit olduk. Bu yüzden mağdur olanlar az değil. Üstelik çıkarılan fatura da yüksek. Müşterinin iletişim bilgileri (telefon, mail) olsa dahi 2-3 yıl sonra gelen ‘borcunuz var, ödeyin’ şeklindeki ihtarnameler dikkat çekiyor.

  1 LİRAYA 6500 LİRA


  Yaşanan son olay ise bunun canlı kanıtı. Borç mağduru Ü. Kızıltan, 1999 Gölcük depremi öncesine ait bir borcun 17 yıl sonra kendisine ihtarname ile bildirildiğini söyledi. Kızıltan, “Kredi kartıma ait 1 liranın altında borç kalmış. Ama bana geçen yıl 6 bin 500 lira borç çıkardılar. 3 bin 500 liraya anlaşıp peşin ödedim. Herkesin başına gelebilir” dedi.

  NE YAPMAK GEREKİYOR?

  Bankaların müşteriyle ilgili bilgileri Findeks’e bildirdiğine dikkat çeken Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Borç bakiyesi, gecikme durumu Findeks’ten sorgulanabilir” dedi. Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirildi.

  BİR YOL DAHA VAR


  Bankalar müşteriyle ilgili kredi bilgilerini iki gün sonra Findeks’e geçiyor. ‘Findeks.com’a girerek veya uygulamayı cep telefonuna indirerek abone olanlar kredi notunu, borç bakiyesini ve borç geçmişini 4 lira karşılığında sorgulayabiliyor. Sürpriz borca karşı bir yöntem daha var. O da ‘borcu yoktur’ yazısı almak. Bunun için bankaya başvurmak gerekiyor. Benden size tavsiye en net ve kesin yöntem en kısa zamanda kapattığınıza emin olduğunuz borcunuz için ilgili bankadan ''Borcu yoktur!'' yazısı almak ve onu saklamak!!!

  KARA LİSTE NEDENİ

  Telefon, internet, su, elektrik gibi daha önce kapattığınız abonelikler nedeniyle de borç çıkabilir. Arada kaçan kuruşluk kırıntı borçlar nedeniyle yasal takibe düşüp kara listeye girmeniz de kaçınılmaz. Kötüsü var. İcra takibi başlatılabilir veya kapattığınızı düşündüğünüz taşıt kredisi nedeniyle aracınıza rehin koyulabilir.

  Borçsuz bir yaşam dileğimle...


 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  144
  Bahsedilme
  5 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  @Gazoz Agacı ;
  bir şey soracağım,
  ben bir bankaya icralık olan kredi kartı borcumu kapatıp varlık yönetim şirketinden "borcu yoktur" yazısı aldım,
  fakat yazıda
  "icra dosyasına yatırılması gerekecek tüm harç ve masraflardan sorumludur"
  yazıyor, başka bir şehirden posta aracılığıyla almıştım borcu yoktur yazısını,
  sizce bunun anlamı nedir ne yapmalıyım?

 3. #3

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  144
  Bahsedilme
  5 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  ____________

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,975
  Blog Mesajları
  451
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Selam Hataylı_72,

  ''Borcu yoktur'' yazısında sizin bahsettiğiniz gibi "icra dosyasına yatırılması gerekecek tüm harç ve masraflardan sorumludur" ibaresi yeralmaz. Bunda bir yanlışlık var.

  Varlık Yönetim Şirketleri başta bankalar olmak üzere finans sektörünün gecikmiş alacaklarını satın alarak kurumların hem bilançosunun temizlenmesine, arındırılmasına hizmet eder, hem de operasyonel yükten kurtarırlar. Böylece bankalar kredi takip politikalarından taviz vermeden esas işleri olan kaliteli aktif üretmeye devam edebilirler.

  Ortalamada finans sektörü verdiği her 100 liralık kredinin 5 lirasında vadesinde tahsilat sorunu yaşar. Bunun 2 lirasını kısa vadede idari takip süreci içinde tahsil eder. 2 lirasını ise 2-3 yıla varan takip süreci içinde tahsil ederler. Kalan 1 lirasını ise Varlık Yönetim Şirketlerine satar veya takip etmeye devam eder. Bazen de ekonomik fayda görmediği için takipsiz bıraktığı da görülmektedir.

  Varlık Yönetim Şirketleri borçlular ile bankaların varamadıkları çözüm alternatiflerini üretebilirler. Borçlularla Varlık Yönetim Şirketleri arasında sıfırdan bir ticari ilişki başlar. Varlık Yönetim Şirketinin tahsilat uzmanları, borçlunun ödeme gücünü analiz ederek gerekiyorsa faizleri kısmen veya tamamen silebilir. Hatta ana paradan indirim yaparak borcu çok uzun vadeye yayabilir, gerekirse ek kredi kullandırarak borcu yapılandırır ve ödenebilir hale getirir.

  Ve sizin sözkonusu borcunuzu tamamen kapatıp kapatılmadığına ilişkin yazıyı gerçekte alıp almadığınızdan emin değilim. Size yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki bilgileri merak eden herkes için paylaşıyorum;

  Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?


  Bankada var olan kredinizin ödemesi sonrası borcu yoktur yazısı almak, veya ödemesini tamamen yaptığınız kredi kartına dair borcu yoktur yazısı almak istiyorsanız, hiçbir banka kredi veya kredi kartı ödemesi biten müşterisine borcu yoktur yazısı vermemektedir. Böyle bir talep maalesef karşılanmamaktadır. Ancak borcu yoktur yazısı veya ibraname, sadece kanuni veya idari takip sonrası ödemesini yapan müşterilere verilmektedir. Eğer bir kredi veya kredi kartı ödemeniz kanuni veya idari takip sonrası borcu ödenmişse, banka size borcu yoktur yazısı olarak bilinen ancak ibraname olan yazıyı vermek zorundadır.


  BORCU YOKTUR YAZISI NASIL ALABİLİRİM?:

  Öncelikle tüm borcunuzu ödedikten sonra banka ile görüşüyorsanız görüştüğünüz müşteri temsilcisinden, avukatla görüşüyorsanız avukattan veya borcunuz varlık yönetim şirketlerine devredildiyse ve borcunuzu varlık yönetim şirketlerinden herhangi birisine ödüyorsanız varlık yönetim şirketindeki yetkiliden ibraname talep etme hakkınız var. Ödeme akabinde aynı gün veya en geç bir sonraki gün borcunuzu ödediğinize dair ibranameyi banka, avukat veya varlık yönetim şirketi size vermek zorundadır. Vermemesi, ertelemesi veya umursamaması durumunda yetkili kişiye noter kanalıyla bir ihtarname çekmelisiniz ve 7 gün içerisinde ödeme ibranamesini göndermesini istemelisiniz.

  İBRANAME NASIL ALABİLİRİM?:


  Yetkiliyle görüşürken borcu yoktur yazısı istiyorum yerine ibraname istiyorum derseniz, işlemleriniz daha doğru yöntem ve yasal çerçevede ilerler. Çünkü, hiçbir banka veya yöneticisi size borcu yoktur yazısı veremez. Borcu yoktur yazısının anlamı, bankaya hiçbir borcu yoktur anlamına gelmektedir. Siz, bir kredi kartından dolayı sorun yaşamış ve ödeme yapmış olabilirsiniz, başka bir kredi kartı veya kredi borcunuz olabilir. Bu nedenle ibraname talep etmelisiniz. Borcu yoktur yazısı istemeniz durumunda size borcu yoktur yazısı veremeyeceklerini söyleyebilirler. Borcunuzu ödedikten sonra ibraname istiyorum derseniz anında işlemleriniz gerçekleştirilir.

  İBRANAME NE İŞE YARAR???:
  İbraname, sizin bankaya, ibranamede yazan tarih ve bilgiler doğrultusunda borcunuz kalmadığını gösteren belgedir. Bu belge ile başka bir bankadan kredi talebinizde, o bankaya olan borcunuzun ödenip ödenmediği bazen görünmeyebilir. Banka sizden ibraname talep edebilir. Bu ibraname sonrası yeni banka ile sorunsuz çalışırsınız. Ancak elinizde ibraname olmazsa bankanız borcun halen ödenmediğini düşünerek sizinle çalışmak istemeyebilir.

  İBRANAME ÜCRETLİ Mİ?:

  İbraname, bankanın borcunuzu ödediği zaman size ücretsiz olarak vermek zorunda olduğu bir belgedir. Hiçbir banka çalışanı, memuru, yöneticisi, avukat veya varlık yönetim şirket çalışanı sizden ibraneme için para isteyemeyeceği gibi BDDK’da belirtilen masraf ve komisyon listesinde ibraname adı altında bir bildiriyle tahsilat yapılamayacağı belirtilmektedir.

  Haklarınızı bilmeniz, mağdur olmamanız dileğimle...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş