Like Tree2Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: Asgari Ücret Bir Temmuz'dan İtibaren Zamlı

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Asgari Ücret Bir Temmuz'dan İtibaren Zamlı

  Sponsor Bağlantılar


  Asgari ücret her nekadar yarından itibaren zamlı alınacak olsada yapılan zam nekadar işe yarar işte orası tartışılır. Biz yapılan zammı sizlere duyuralım yoruma açık olarak tüm detaylarını sizlerle paylaşalım.


  Asgari ücret, yarından itibaren bekar yetişkin işçilerde 846 liradan 891 liraya, evli ve iki çocuklu işçilerde ise 886 liradan 931 liraya çıkıyor.

  Asgari ücrete yarından itibaren öğün başına "4 kuruş" zam geliyor. Zamdan sonra asgari ücretli eğitim için bir çocuğuna günde 20 kuruş ayırabilecek.

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR’ın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstatistikleri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli Temmuz 2014 tarihinde elde edeceği geliri ile gıdaya ancak 9 lira ayırabilecek.

  Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 2.25 TL olurken, öğün başına bu tutar sadece 75 kuruş düzeyinde kalıyor. Bu miktar Ocak ayında 71 kuruştu. Dolayısıyla 2014 yılı temmuz zammı öğün başına sadece 4 kuruşa denk gelmektedir.

  ULAŞIMA GÜNDE 2.8 LİRA

  Raporda, en yoksul yüzde 20’lik kesimin yaşamını sürdürebilmek için gelirinin ancak yüzde 29’unu gıda harcamalarına ayırabildiğine dikkat çekilerek, Temmuz ayı zammıyla eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir asgari ücretlinin, asgari geçim indirimli aylık 931 liralık gelirinden gıda için günlük ayırdığı 9 lira ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının karnını doyurmak zorunda olduğu ifade edildi.

  Rapora göre Mayıs 2014 tarihi itibari ile ortalama kira bedeli 596 lirayı bulurken, asgari ücretlinin kira ve diğer konut harcamaları için ayırabildiği tutar sadece 311 lira düzeyinde kalıyor.

  Raporda asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımının bile büyük bir sorun olduğu vurgulanıyor. Tek bir belediye otobüs biletinin Türkiye ortalamasında 1.68 lira olduğu koşullarda, asgari ücretlinin ulaşım için ayırabildiği günlük pay sadece 2.8 lirada düzeyinde kalıyor.

  EĞİTİM İÇİN ÇOCUK BAŞINA AYDA 2.9 LİRA, GÜNDE 20 KURUŞ

  Asgari ücretlinin ortalama fiyatlı bir buzdolabını alması için, ev eşyası için ayırabildiği 53.1 lira ile başka hiçbir eşya almaksızın 27 ay çalışması gerekiyor.

  Rapora göre özetle asgari ücretliden, öğün ve kişi başına 75 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 27 ay çalışması, 311 liraya barınması ve ısınması, çocuk başına ayda 2.9 lira, günde 20 kuruş eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi bekleniyor.

  Ortalama sinema biletinin 12 lira ve tiyatro biletinin 25 lira olduğu Türkiye'de, asgari ücretli kültür ve eğlence için ayda yalnızca 14.4 lira ayırabiliyor.

  "ASGARİ ÜCRETLİ BÜYÜMEDEN PAY ALAMIYOR"

  Raporun sonuç bölümünde, asgari ücretin bu düzeyde belirlenmesinin, sefalette ısrar anlamına geldiği ifade edilerek, işçilerin talebinin asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulması olduğu ifade edildi. Raporda şu görüşlere yer verildi:

  "Asgari ücretin ekonomik büyüme ve verimlilik artışından pay almaması, üretilen kaynakların belirli ellerde toplanması anlamına gelmektedir. Gelir dağılımını düzenleyici bir rol oynaması beklenen asgari ücretin, açlık sınırının bile altında belirlenmesi vicdanları zedelemektedir. Asgari ücretin, temel gereksinimleri karşılayacak bir biçimde ele alınması gerekmektedir. Ne yazık ki, 2014 yılı için belirlenen rakamlar raporda da görüldüğü gibi sefaletin sürdürülmesi anlamına gelmektedir."


 2. #2
  rahim
  Guest


  asgari ücrete temmuzda ne kadar zam gelsede evde bakım ücretlerinde artış olmayacaktır.allahtan dileğim inşallah ben yanılırım da evde bakım paraları artar.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  28
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  çok büyük zam yapıldı bozdur bozdur harça bitmez

 4. #4
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Evet asgari ücret artımıyla evde bakım maaşı ve kişi başına düşen gelir miktarıda artmıştır aşağıdan görebilirsiniz yeni rakamları..


  http://engelliler.gen.tr/f8/2014-yil...lmustur-23772/

 5. #5
  rahim
  Guest


  Alıntı Mehmet Yalçın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet asgari ücret artımıyla evde bakım maaşı ve kişi başına düşen gelir miktarıda artmıştır aşağıdan görebilirsiniz yeni rakamları..


  http://engelliler.gen.tr/f8/2014-yil...lmustur-23772/
  mehmet bey hala israr ediyorsunuz bunu anlayamıyorum.2014 yılının ikl yarısı için 765 tl yazıyor biz 3-4 aydır 769.68 alıyoruz.buda yeni kabul edilen aile ve sosyal politikalar kanununda belirtilen 10000 rakamıyla memur katsayısının çarpımına eşit. size göre şu ana kadar her ay 765 tl aLmamız gerekirken 769 tl alıyoruz bunu açıklarsanız sevinirim.lütfen bana boşuna umut vermeyiniz.yine tekrarlıyorum inşallah ben yanılırım.temmuzda zam yok.
  mehmet bey kanunun ilgili kısmını aşağıya yazıyorum okumanız ve yorumlamanız dşleğiyle özellikle renkli kısımlar

  19 Şubat 2014 ÇARŞAMBA
  Resmî Gazete
  Sayı : 28918

  KANUN

  AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ

  HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE

  KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK

  YAPILMASINA DAİR KANUN

  Kanun No. 6518 Kabul Tarihi: 06/02/2014
  yayınlanan kanunun aşağıdaki maddesine göre

  MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
  Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.

 6. #6
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,624
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  @rahim ilgili değişikliği bende inceledim. Ve evet aynen senin dediğin gibi. Rakamları güncel verilere göre yenileyeceğim...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş