Like Tree1Beğeni

Konu: Bağ-kur ve İsteğe Bağlı Sigortalılar İçin Soru Cevaplar

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Peki diyelimki 500 tl prim oduyorum emekli oldugumda odedigim kadar 500 tlmi maas alacagim

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Elbetteki hayır. Ödediğin primin çok çok üzerinde emekli maaşı alırsın. 500 TL prim için 1000-1200 TL emekli maaşı gibi gibi...

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu

Dedeginiz istege bagli icicde gecerlimi

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Geçerlidir....

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu

Ama ali tezel istege bagli icin diyorku yattirdiginiZ pirim kadar maas alacaksiniz yzmis

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

MADUR :bir trafik kazası sonucu travma sonucu stres bozukluğu nedeni ile tıp fakültesinden % 30 sürekli rapor aldım Yanlız trafik sigorta şirketi rapora itiraz edip beni hakem hastaneye gönderdiler Hakem hastanede 6 ay kontrol denilmiş Bu durumda ben 6 ay boyunca kontrol veren doktora muayenemi olcak ve 6 ay sonra tekrardan sürekli raporumu alabilirmiyim hastalığım iyileşmezse
    CEVAP HALİL YILMAZ Merhaba, 6 ay boyunca değil. 6 ay sonra tekrar muayene olacaksınız. Yani bir kereye mahsus kontrol. Kontrol sonrası raporun sürelimi yoksa süresizmi olacağına dr karar verecektir.
    MADUR:benim travma sonrası stres bozukluğu tanısı konan ve tıp fakültesinin vermiş olduğu sürekli %30 raporumu sigorta şirketinin itirazı sonucu hakem hastanedeki psikatri doktoru 6 ay kontrole çevirdi 6 ay içerisinde ayda bir kere gitsem ve her ay benim raporumu kontrole çeviren doktordan ilaçlarımı alsam tedavimi bana 6 ay kontrol veren doktordan yaptırsam altı ay sonra tekrar raporum için tekrardan aynı doktora gitsem daha iyi olmaz mı En azında bu mağdur olan hastaya ben kontrol verdim 6 ay ben kontrol ve tedavi ettim 6 ay sonra iyileşmedi sürekli raporunu vereyim demez mi Hiç doktora gitmezsem bunlar 6 ay sonra sen hiç doktora gitmemişsin ilaç kullanmamısın sürekli rapor veremem demez mi

Üye

Bahsedilme
    6 Gönderi
    Etiketleme
    5 Konu

AYDA ÖDEDİĞİNİZ KADAR DA EMEKLİ AYLIĞINIZ OLACAK
    İsteğe bağlı Bağ-Kur'un prim oranı yüzde 32'dir. Prim oranı uygulanacak rakama da aylık kazanç diyoruz. Aylık kazanç ise en düşük asgari ücret (940.50 lira) ile 6.5 katı olan 6.113 lira arasında değişir. Hangi kazanç üzerinden prim ödeyeceğinize de kendiniz karar verirsiniz. Bağ-Kur'a gidip kazanç beyan formu vermezseniz sistem sizi asgari ücret kadar kazanıyor sayar ve asgari ücretin yüzde 32'si kadar (301 lira) prim borcu çıkarır. Şayet, 15 yıl boyunca asgari düzeyden prim öderseniz ileride alacağınız emekli aylığı da 301 lira olur. Primi artırmak istiyorsanız da Bağ-Kur'a gidip kazanç beyan formu verin. Mesela formda sorulan günlük kazanç rakamına 200 lira yazarsanız, aylık kazanç 6.000 lira varsayılır ve ayda 1.920 lira prim ödersiniz. Prim ödeme rakamını değiştirme hakkınız da var ve değişik zamanlarda değişik rakamlardan prim öderseniz, emekli olduğunuzda ödemelerinizin matematik ortalamasına göre emekli aylığınız olur. Demis

Site Yöneticisi
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    130 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

@kosavalı Ali Tezel tam olarak hangi olaya örnek olması açısından açıklamış bilmiyorum ama isteğe bağlıda 500 TL prim = 500 TL emekli maaşının olması imkansız. Eşyanın tabiatına aykırı birşey. Öyle olsa kimse isteğe bağlı prim yatırmaz.

@madur sorunu tam anlayamadım. Senin amacın sürekli ibareli rapor almak değil mi? Ayrıca o dr gitmeme olayı işe yaramaz baştan söyleyeyim. Aksine terste tepebilir.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

sayın Halil bey geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu tedavi ve kontroller neticesi sonucunda tıp fakültesi hastanesinden sürekli ibareli rapor için sağlık kuruluna müracaat ettim Ve tıp fakültesi sağlık kurulu bana %30 sürekli ibareli raporumu verdi Ancak tazminat için müracaat etmiş olduğum sigorta şirketi medikal raporlama yaptırıp rapora itiraz etti ve il sağlık müdürlüğü beni hakem hastane olan devlet hastanesine gönderdi ve hakem hastane olan devlet hastanesi psikiyatri doktoru benim sürekli %30 raporuma 6 ay kontrol verdi Ve buna istinaden tazminat talebim olan sigorta şirketi dosyamı kapattı.Şimdi bende diyorum ki hakem hastane olarak gönderilen yerdeki psikiyatri doktora sürekli veya ayda bir kontrol olayım diyorum Çünkü 6 ay sonra raporumu sürekli alabilmek için gene aynı doktora gitsem olmaz mı diyorum Çünkü benim %30 sürekli raporumu 6 ay kontrole çeviren doktorun bir bildiği var diyerek gideceğim Başka doktor ve farklı doktorlara gitmek kafayı yormak istemiyorum.Çünkü benim bu hastane hakem hastane olduğu için
    6 AY SONRA İSTERSEN TERS TEPSİN İSTERSEN DÜZ TEPSİN BENİM %30 SÜREKLİ RAPORUMU 6 AY KONTROLE ÇEVİREN DOKTORA GİDECEĞİM 6 AY SONRA TEKRAR KURUL RAPORU İÇİN RAPORUMA SÜREKLİ İBARESİ ALMAK İÇİN GENE AYNI DOKTORA GİDECEĞİM
    Bu benim ilk raporum değil mevcut sürekli %30 raporum vardı zaten sadece sigorta şirketinin rapora itirazı sonucu HAKEM HASTANE kontrolü raporuma 6 ay kontrol koydu Benim aynı doktora ve aynı hastaneye gitmemin sebebi il sağlık müdürlüğü tarafından gönderilmiş olup HAKEM HASTANE olmasıdır.Ben değilse tedavilerim ve kontrollerim sonucu 6 sonra gene tıp fakültesinden sağlık raporumu alırım ama bu defa gene itiraz edecekler biliyorum

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Sayın Halil Bey öncelikler vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim
    Çift taraflı bir kaza yaşadık Ben yolcu otobüsünde idim kamyon geldi bize çarptı kamyon sürücüsü kusurlu Bu durumda trafik kazası sonucu %30 sürekli rapor aldım ve hem otobüsün ferdi koltuk sigortasından hemde kusurlu kamyonun zorunlu sigortasında tazminat talebinde bulundum Yanlız ilk önce kamyonun sigorta şirketi raporuma itiraz etti ve sağlık müdürlüğü beni hakem hastaneye gönderdi hakem hastane ise % 30 sürekli raporuma 6 ay kontrol verdi ve bu kontrol süresini beklemeye başladım Bu defa arkasından otobüs firmasının ferdi koltuk sigorta şirketi itiraz etti aynı rapora şimdi ben bu durumda otobüs firması ferdi koltuk sigorta şirketinin itiraz etmiş olduğu rapor için tekrardan muayeneye gitmezsem 6 ay sonra tekrardan gidip özürlük oranımı sürekli ibaresini alsam 6 ay sonra ikisine de göndersem olur mu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)