1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Dar Gelirliye Kreş Desteği Geliyor

  Sponsor Bağlantılar


  Maliye, Çalışma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları, nüfusun yaşlanması sebebiyle hayata geçirilmesi planlanan doğum teşvikleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.  Bu kapsamda dar gelirli ailelerin çocuklarına kreş imkânı sağlanacak. Hazırlanan pakette yer alacak düzenleme sayesinde dar gelirli ailelerin çocuklarının da kreş ile tanışarak ihtiyaç duydukları gelişim fırsatlarına kavuşması ve kadınların işgücüne katılımının artması hedefleniyor. Destek sağlanan dar gelirli ailede anne, çocuğunu kreşe gönderebileceği için çalışma imkânına kavuşacak. Kadınlar doğumun ardından çalışma hayatından kopmayacak. Desteğin miktarı, kimleri kapsayacağı ve nasıl bir model ile uygulanacağı ise henüz netlik kazanmadı.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son 5 yıldaki verilerine bakıldığında nüfustaki yaşlanma net olarak ortaya çıkıyor. TÜİK verilerine göre 2012 yılında Türkiye’nin ortalama yaşı 30,1 olarak gerçekleşti. Bu oran 2008’de ise 28,5 olmuştu. Buna göre ortalama yaş, 5 yıl içinde 28,5’ten 30,1’ye çıktı. Ortalama yaşın 2023’te ise 34’e çıkması bekleniyor. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki payı da giderek artıyor. 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2012 yılında yüzde 7,5 olarak gerçekleşti. Bu oran 2008 yılında yüzde 6,8’di. 2023’te yüzde 10,2’ye, 2050 yılında yüzde 20,8’e, 2075 yılında da 27,7’ye yükselecek. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranının yüzde 10’u geçmesi, nüfusun yaşlanmasının önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

  Türkiye’nin birkaç yıldır gündeminde olan doğum teşvikleri, bu tablo nedeniyle hızla devreye sokulacak. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğum teşviklerini içeren pakete ilişkin hazırlıklarını sürdürüyor. Kadınların hem ekonomik hayatın içinde yer aldığı hem de annelik sorumluluklarını yerine getirebileceği bir sistem tasarlanıyor.

  Dar gelirli ailelere kreş desteği de doğum teşvikleri kapsamında ele alınıyor. Kreş desteği ile hem dar gelirli ailelerin çocuklarının da erken yaşta sosyalleşmesinin sağlanması hem de annenin çocuk nedeniyle eve bağımlılığının önlenmesi hedefleniyor. Bu destekle çocuğunu kreşe gönderebilecek olan aile, iş hayatında yer alma fırsatı yakalayacak. Annenin elde edeceği gelir, aileyi dar gelirli sınıfından da kurtarabilecek. Diğer taraftan kreş desteği alan çalışan anne, iş hayatından koparak çocuğuna bakmak yerine çalışmaya devam ederek çocuğunu büyütebilecek.

  Doğum teşvikleri kapsamında süt izinleri, doğum izinleri, esnek çalışma modeli, çalışan kadın için erken emeklilik gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor. Çalışan kadınlar için emeklilik şartları kolaylaştırılacak. Doğum yapan kadınlara verilen borçlanma hakkında çocuk sayısı ile ilgili sınırlama kaldırılarak her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması hakkı verilecek. 5 çocuğu olan bir anneye 10 yıla kadar erken emeklilik hakkı tanınacak. Annelerin 16 hafta olan doğum izninin 24 haftaya çıkarılması tartışılıyor. Ancak bu düzenlemenin özel sektörde kadın istihdamını olumsuz etkileme ihtimali nedeniyle çekinceler mevcut.


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Başbakan onaylarsa büyük müjde geliyor!  Kreş desteğinden mama parasına kadar bir dizi yenilik geliyor. Çalışan anneler için de doğum yardımı parası artırılacak...

  Hükümetin nüfusun yaşlanması nedeniyle üzerinde çalıştığı çocuk teşviklerinin ayrıntıları netleşmeye başladı. Ev hanımlarına yönelik destek modelleri devreye girerken, dar gelirli ailelere de kreş desteği verilecek. Mevcut uygulamada 184 lira olan doğum yardımı da artırılıyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bebek teşvikinde nakit desteği de olacağını belirterek, "Sadece maddi teşvik değil, esnek çalışma saatleri de var" dedi.

  MODELLER MASADA

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak pakete göre; çocuk yapmayı teşvik eden düzenlemeler bölgelere göre değişiyor. Çalışan kadın nüfusunun yüksek olduğu bölgelerde, esnek çalışma modeli, bebeklerle daha fazla vakit geçirmelerine olanak tanıyan yarı zamanlı işler teşvik ediliyor. Ev kadınlarının da maddi durumuna göre hem nakit hem de mama gibi ihtiyaçları karşılanacak. Dar gelirli ailelerin çocuklarının da kreş ile tanışarak ihtiyaç duydukları gelişim fırsatlarına kavuşması ve kadınların işgücüne katılımının artması hedefleniyor. Kalkınma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, Avrupa ve OECD ülkelerindeki modeller tek tek incelendi. Çalışmada artan istihdama paralel olarak doğumdan sonra yaşanacak olası işgücü kayıpları için de önlemler alınıyor.
  haber7

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Çalışan-çalışmayan herkese kreş imkanı

  Sponsor Bağlantılar


  Hükümet, en yoksul kesim de dahil, çalışan-çalışmayan herkesin çocuğuna kreş imkanı sağlamak için düğmeye bastı. Kreş açılması için büyük destek verilecek  Çalışan-çalışmayan herkese kreş imkanı

  Hükümetin 'çocuk teşviği' paketinden aslan payını kreşler kapacak. En yoksul kesim de dahil, çalışan-çalışmayan herkesin çocuğunu kreşe gönderebilmesi hedeflenen yasa paketinde, kreş açılması için özel teşvikler verilecek. Yapılacak düzenlemelerin başında kreşlere vergi muafiyeti ve işveren sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması var. Ayrıca özel şirketlere kreş harcamalarının tamamını gider gösterme imkanı getirilecek. Teşviklerle kreşlerin yaygınlaştırılarak düşük ücretle nitelikli hizmet sunabilmeleri sağlanacak.

  PAKET MECLİS YOLUNDA

  İsmi 'Türkiye İçin Nüfus ve Aile Politikaları Kapsamında Yapılan Mevzuat Çalışmaları' olarak belirlenen yasa paketi, önümüzdeki günlerde Meclis'e gönderilecek. Uzun süredir üzerinde çalışılan paketin en sürpriz düzenlemelerinden biri de Türkiye genelinde ilçeler ve köyler de dahil tüm yerlerde kreş açılmasını sağlamak için verilecek teşvikler olacak. Paket yasalaştığında, kreş açanlar, 2012/3305 sayılı 'Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar' kapsamındaki tüm teşviklerden yararlanabilecek. Bankalar, kreş açacaklara özel faizsiz kredi ya da çok düşük oranlarda faiz oranları ile kredi çekme imkanını sağlayabilecek. Özel şirketler, kreş harcamalarının tamamını 'gider' olarak gösterebilecek. Bu yolla özel sektörün kreş açmaya ceza ile değil teşvik ile özendirilmesi hedefleniyor.

  FAKİR DE GİDECEK

  Aile Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalarda, kreş imkanından sadece yüksek gelir grubunun yararlanabildiği saptanırken; teşviğin esas amacını her kesimin çocuğunu kreşe gönderebilmesi oluşturuyor. Bunun için teşviklerle ucuz, yaygın, kaliteli ve erişilebilir kreşlerin yaygınlaştırılması sağlanacak.

  ÖZELDE ÇOCUK OKUTANA PARA DESTEĞİ

  Dershaneleri özel okula dönüştürme çalışması yürüten Milli Eğitim Bakanlığı, 2014'te çocuğunu özel okullara gönderecek velilere de teşvik sağlayacak. Böylece imkanı olmayan ailelerin de çocuklarını özel okulda okutmaları sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı '2014 Mali Yılı Performans Programı' kitabında şu ifadelere yer verildi: "Yapılan yeni düzenlemelerle örgün eğitimdeki öğrenci sayısına göre özel öğretimin genel eğitim içindeki payı 2012 yılı sonu itibarıyla yüzde 3.8 olarak hesaplanmıştır. 2013 sonunda bu oranın yüzde 4.2 civarında olması beklenmektedir. Dolayısıyla, velilerin çocuklarını özel okullara göndermesini sağlayacak maddi destek sağlanması yönünde düzenlemeler yapılarak özel eğitimin genel eğitimimiz içindeki payının yüzde 5'e çıkarılması hedeflenmektedir." Yapılacak destetkler arasında özel okullarda uygulanan KDV oranının düşürülmesi ya da sıfırlanmasının olduğu da belirtiliyor. Halen özel okullarda KDV yüzde 8 olarak uygulanıyor.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş