Like Tree2Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: Emekli arkadaşlar bu haber sizin için önemli

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Emekli arkadaşlar bu haber sizin için önemli

  Sponsor Bağlantılar


  Emekli olan arkadaşlar; ister erken engelli emekliliği, ister malulen yada normal emeklilik olsun hiç farketmez hepinizin mutlaka emekli maaşınızı almakta olduğunuz bir devlet yada özel bankanız vardır ve bunun için size uzun zamandır yazmak istediğim bir bilgi için de zamanlama uygun oldu diye düşünüyorum.

  Arkadaşlar sizler müşterisiniz bir banka için ve aslında bankaları ayakta tutan sizlersiniz. Emeklilik çoğunuzun hayali ve bir gün o hayal gerçekleştiğinde çalışacağınız ( emekli maaşınızı düzenli olarak alacağınız ) banka için acele karar vermeyin.İyice araştırın hangi banka size ne gibi imkanlar ve kolaylıklar sağlayacak ona göre kararınızı verin. Aslında biz engelliler için özellikle eve en yakın banka en iyi bankadır ama siz yine de size sunacakları artıları iyi değerlendirin.


  Emeklilerin de banka promosyonu alması ile ilgili inceleme sürüyor. Bankalarla yapılacak pazarlık sonunda emeklilere ek bir gelir oluşacak. Bunun için bir başvuru yapmaya gerek yok

  Geçtiğimiz hafta yaklaşık 2.5 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin önümüzdeki iki yılda alacakları zamlarla ilgili toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı. Memurların ve emeklilerin zamları belirlenirken, özlük haklarıyla ilgili yenilikler de karara bağlandı. Bu arada daha önce de gündemde olan, emeklilerin memurlar gibi maaş aldıkları bankaların verdiği promosyon paralarından faydalanmaları masaya getirildi. Memur-Sen tarafından gündeme taşınan konu, daha önceki dönemde tartışılmış fakat bankalar yanaşmamıştı.

  MAAŞIN YÜZDE 60'I VERİLİYOR

  Şimdi prensip olarak kabul edilen konuyla ilgili tatil dönüşü girişimlerde bulunulması bekleniyor. Bankaların verdiği promosyondan emekliler de yararlanmaya başladığında, emekliler için bir ek gelir oluşacak. Promosyon parası bankalarla yapılan pazarlıklar sonucu belirlenecek olmasına rağmen, daha önceki örneklerde, sözleşme süresince maaşın yüzde 60'ının bir kereliğine ödenmesi şeklinde uygulanmıştı. Buna göre; bin 500 lira maaşı olan bir emeklinin her sözleşme döneminde bankadan 900 lira para alabileceği de TAKVİM'de yer aldı.

  BANKA ÖDEME YAPACAK

  Haberimiz üzerine gazetemizi arayan emekliler çalışmaları desteklerken, kendilerinin bir işlem yapıp yapmayacağını merak ettiklerini söyledi. Promosyon anlaşmasını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerçekleştirecek. Dolayısıyla emeklilerin bir işlem yapması gerekmiyor. Anlaşma yapılan banka, kendisinden maaş alan emeklilere pazarlık sonucu belirlenen promosyon parasını hesaplarına yatıracak.

  4C'LiYE 4B YOLU

  Toplu sözleşme görüşmelerinde hem maaş artışı hem de aile yardımı almaya hak kazanan 4C'lilere ödenecek miktar 550 liraya kadar yükseldi. Bunun yanında kadro beklentisi içinde olan 4C'lilerle ilgili başka bir müjde de gündeme geldi. Yetkililerden alınan bilgilere göre Maliye Bakanlığı, 4C'lilerin de 4B'li personel statüsünde sayılması için bir düzenleme hazırlığı yapıyor. Tasarının maliyet yükü üzerindeki çalışmalar ise devam ediyor. Düzenleme tamamlandığında emekli olan özelleştirme mağdurlarının pozisyonları, hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek.

  Halil Yılmaz ve simurg19 bunu beğendi.

 2. #2
  Üye
  alakasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  76
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  takvim gazetesi yazdı ise hiç hayal kurmayalım gazete satmak için balon emekli haberleri yapıp tirajını artırmaya calışı yor her gazete aldıgınızda takvimin üst başında emekliye müjde cart cur başka bişey yok bukadar üç kagıtcı balon haber yapan bir gazete daha yok resmen gazete satmak için umut tacirligi yapıyor calışma aşamasında veya görüşülü yor olan herşey emekliler için çıkacakmış gibi yayınlar yapıp abartmaktan öte gitmiyor

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Selam alakasi,

  Aslında adı geçen gazetenin bir suçu yok yani tam olarak belki sözlerinde haklısın mutlaka her gazetenin manşetinde çarpıcı başlıklar vardır ve bunlar gazetenin tirajını yükseltme amacındadır muhakkak ama buradaki konunun çözümlenememesi alında SGK ile bankalar arasında anlaşmaya varılamadığındandır. Emekliye promosyon olayı tamamen iki tarafın karşılıklı çıkar çatışması ve arada kalan masum vatandaşın heyecanla beklediği bir promosyon olayının daha hayal kırıklığıyla sonuçlanacak olmasıdır.

  ***********************************************


  10 milyon emekliye şok !


  SGK ile bankalar arasındaki tartışma yeniden heyecan yarattı ama...

  Emekliye promosyon tartışması yeniden alevlendi. Bankalar emekli başına yılda en fazla 30-113 TL promosyon verebiliyor. Bunun için SGK’nın maaşları en az 4 gün önce yatırmasını istiyor. SGK ise buna sıcak bakmıyor.

  Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in, ‘emeklilere promosyon’ konusunu yeniden gündeme getirmesi 10.4 milyon emeklide heyecan yarattı. Ancak bankalarla SGK arasındaki promosyon pazarlıklarında, yeni bir hayalkırıklığı kapıda bekliyor. Çalışma Bakanı Çelik, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Şu anda kurumlarımız bankalarla, banka genel müdürlükleriyle irtibatlarını sürdürüyorlar. Sorunun çözümü konusunda kararlılığımız var, inşallah kısa süre içinde netice alırız” demişti. Ancak bankalarla SGK arasında önceki yıl, aylarca sürdürülen pazarlıklar hiçbir ilerleme sağlanamadan dağılmış, her iki taraf için de ‘emekliye promosyon’ fikri tamamen ortadan kalkmıştı. Son gelişmeyle raflardan inen promosyon hesabı, emekliler için bakanlığın işaret ettiği kadar parlak değil.

  Umudumuzu yitirmeyeceğiz

  Buna göre bakanlık ‘emekliye 1 maaş promosyon’ talep etse de, bankalarca verilebilecek maksimum tutar, en genel hesapla, emekli başına yılda 30-113 lira bandında hesaplanıyor. Üstelik bunun verilebilmesi için de bankalar SGK’dan maaşları en az 4 gün önce bankalarına yatırmasını istiyorlar. SGK ise buna sıcak bakmıyor.

  Edinilen bilgilere göre SGK ve bankalar arasında kurulacak pazarlık masasındaki hesap kaldığı yerden şöyle devam edecek. Bankalar şu anda çalışmakta olan memurlara verdiği promosyonu, bankacılık ilkeleri gereği maaşın ortalama yüzde 13.5’i üzerinden yapılan bir formülle belirliyor. Bankacılık sektörünün bu oranı, ‘O kişinin maaşını ne kadar süre banka hesabında tuttuğu’, ‘Bankadan kredi kartı alıp almadığı’, ‘Konut kredisi, taşıt kredisi kullanıp kullanmadığı’ gibi unsurlarla ilgili olasılık hesaplarına dayanıyor. Bu oran, bu soruların yanıtları olumsuzsa, daha da düşebiliyor.

  Emekliye en fazla 113 TL

  Öte yandan ortalama bir emekli maaşını 1.200 TL olarak kabul ederek, SGK’nın talebinin matematiksel olarak imkansızlığını anlatan bankalar SGK’nın önüne şu hesabı koyuyorlar: “Emeklilerin maaşlarını bankada tutma ortalaması 3 gün. Hemen hiçbiri taşıt ya da konut kredisi kullanmıyor. Kredi kartı kullanım oranı da çok düşük. Bütün bunlar olası promosyon oranını zaten düşürüyor. Bunların hepsi dışarda tutulsa bile, bu kişiye verilebilecek promosyon tutarı en fazla 162 lira olabiliyor. Üstelik verilecek promosyonun yüzde 70’ini emekli, yüzde 30’unu SGK alacak. Sonuçta paranın 49 lirasını SGK alacak, emeklinin eline sadece 113 lira geçebilecek. Üstelik bu tutar emekli maaşlarına göre 30TL - 113 TL bandında olabilecekken, siz 1.200 lira istiyorsunuz. Bu olanaksız.”

  Bankalara faturası en az 1.2 milyar TL olur

  SGK’nın, 1 maaş promosyondan vazgeçmesi ve bankaların verebilecekleri 30TL-113TL bandındaki tutarı kabul etmesi halinde ise bankacılık sektörü 315 milyon TL ile 1.2 milyar TL arasında bir tutarı emeklilere promosyon ödemesi için ayırmak zorunda kalacak.

  Söz konusu pazarlıklarda banka yetkililerinin SGK’ya “Vatandaşla bizi karşı karşıya getiriyorsunuz” diye tepki gösterdiği kamuoyuna yansımıştı. Bu pazarlıkları yürüten banka yetkililerinden bazıları, şimdi yeniden aynı noktaya gelmekten duydukları endişeyi dile getirdi. Halen 10.4 milyon emekli bulunduğu düşünüldüğünde, Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı emeklilerinin ortalama maaşı dikkate alındığında, SGK’nın talep ettiği gibi 1 maaş promosyon vermesi halinde ise bankacılık sektörünün 12.5 milyar lirayı promosyona ayırması gerekiyor. Banka yetkilileri ise bunun imkansızlığını vurguluyor.

  ************************************************

  Bankacılık sektöründe bankalar 12.5 milyarlık bir bütçeyi değil promosyona ayırmak kendi reklam bütçelerine bile ayırmazlar. Sonuç vatandaşın heyecanlanması, beklenti içine girmesi ve yine yaşanan hayal kırıklığı 30 - 113 lira aralığındaki promosyonu bankanın size vermesine gerek bile yok aslında bu kadarlık bir tutarı bir yıl içinde parayla oynayarak siz kendi kendinize de elde edebilirsiniz.

  Daha gerçeğe uygun ve gerçek haberleri paylaşmak umudumla,


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş