Like Tree4Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: Emekli maaşlarına promosyon...

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Emekli maaşlarına promosyon...

  Sponsor Bağlantılar


  Bankalardan emekliye çok komik rakam!


  On milyon emekli yılda 70 lira civarında maaş promosyonu alabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekliye maaş promosyonu için bankalarla yaptıkları görüşmede, bankaların yıllık 70 liraya kadar promosyona sıcak baktığını açıkladı.

  Eğer anlaşma yapılırsa her emeklinin cebine yılda 70 lira ilave para girecek. Bankaların özellikle 1,9 memur emeklisine maaş promosyonuna olumlu yaklaştığını anlatan Çelik, "Memur emeklisiyle ilgili olsa çok kolay olacak. 1,9 milyon memur emeklisi var. Büyük çoğunluğu oluşturan işçi emeklisi 8 milyon civarında. Biz ise ayrıma sıcak bakmıyoruz. Memur emeklisi ile ilgili olsa çok rahat olacak. Biz ayrım yapmıyoruz. Emekli arasında ayırım yaptın mı olmaz." dedi. Zaman'a açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, "Maaş promosyonunda bir şey çıkacak, bir şey çıkaracağım." ifadelerini kullandı. Olumlu sonuç alınacağını ancak beklentinin çok yüksek olmaması gerektiğini anlatan Faruk Çelik, "Vakıfbank 'azami 60-70 lira civarında verebilirim' diyor. Ziraat Bankası daha çok emekliye maaş ödediği için biraz daha fazla, ama öyle bir maaş falan söz konusu değil. Bir maaş mümkün değil, çünkü 10 milyon kişiden söz ediyoruz." diye konuştu.

  Zaman'da yer alan habere göre; Promosyon görüşmeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile yürütülüyor. Emeklilerin maaş ödemesinde kamu bankaları yüzde 80'e yakın paya sahip. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90'ı buluyor.

  Özel bankaların payı yüzde 10 seviyesinde. SGK, 10 milyon 459 bin emekliye bankalar aracılığıyla yılda 120 milyar lira maaş ödüyor. SGK 1,9 milyon memur emeklisi için yıllık 28 milyar lira maaş ödüyor. 6 milyon işçi emeklisine yıllık 70 milyar lira emekli maaşı ödeniyor.

  Bağ-kur'da ise 2,4 milyon emeklinin yıllık maaşı 20 milyar lira. Bankalar için en cazip kesim memur emeklileri. Çalışma Bakanlığı emekliler arasında ayrım yapılmasına karşı çıkıyor. Bakanlık, bankaların vereceği promosyon parasının ortalama bir rakam olmasını ve bütün emeklilere eşit olarak verilmesini istiyor.

  SGK, bankalar üzerinden emekli maaşlarının yanı sıra hastane, eczane ve medikal firmalara da ödeme yapıyor. Prim tahsilatını da bankalar üzerinden yapan kurumun yıllık 300 milyar lirası bankalar üzerinden işlem görüyor.

  *************************************************

  Emekli maaşını almakta olan arkadaşlar ve yakında emekli olacak arkadaşlarımın dikkatine ;

  Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden haberlerden birisi olan bankaların emekli maaşlarına promosyon verilmesi hakkında son ana gelinmek üzere ve tahmin edilenin çok daha üstünde yaşanacak hayal kırıklığının öncesinde sizlere açıklama yapma gereği duyuyorum. Ülkemizde maalesef bazen yeterince abartılı haberler günlerce gazetelerden sürmanşet olarak verilir ve aynı zamanda tv lerde hemen her kanalda ana haber bültenlerinde konuyla ilgili yeterince haber yapmak emeklilerin dikkatlerini çekebilmekti ve amaç çok başarılı bir şekilde hedef kitleye ulaştı. Bu konuda oldukça başarılı basın-yayın medyası... yiğidin hakkını yiğide vermek lazım

  Bankacılık sektörüne yakın olanlar bu promosyonun aslında kayda değer olacak bir büyüklükte olmadığını tahmin etmenin ötesinde mümkün dahi olamayacağını da bilirler ve ben sizleri bu konuyla ilgili bilgilendirdiğimi hatırlıyorum ama tekrar yinelemek isterim ki ;

  En iyi banka en fazla promosyonu veren banka değil de sizin yıllardır birlikte çalışmış olduğunuz, evinize yada ulaşımınıza en yakın olan, karşılıklı anlaşabildiğiniz ve taleplerinizi yeterince yerine getiren bankalardır. Şu ana kadar memnuniyetinizin en yüksek olduğu bankadan emekli maaşınızı almaya devam edin ve promosyon adı altında yapılan reklam ve kampanyalara aldanmaktansa sizler alışkanlıklarınızdan vazgeçmeyin ve önce siz karar verin hangi bankayla devam etmek istediğinize.

  Müşteri olan sizlersiniz ve hangi banka ( özel yada devlet farketmez ) bugüne kadar size yeterince kolaylık gösterdiyse ve hala da inancınız ve yakınlığınız hangi bankayla ise onunla devam edin derim ben.

  Bankalar her zaman için kar amacı güder ve emin olun sizlerden bin kat fazla kazanan her daim onlar olacaklardır o yüzden siz kendiniz için en kolay, en güvenilir, en samimi yol arkadaşınızı kendiniz seçin.

  Hayatta her zaman en doğru kararları ve kendiniz için en iyi seçimleri yapmanız dileğimle,


 2. #2
  Üye
  Eğce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Şehir
  Çorum
  Mesajlar
  41
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Danışıklı dövüş. Hükümetin kamu bankalarına sözü geçmediğine kim inanır.....

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Bankalardan umudunu kesen emeklinin gözü Başbakan'da

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile kamu bankaları arasında emeklilere de banka promosyonu verilmesi konusunda devam eden görüşmelerden umudunu kesen emekliler, çözüm için gözlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çevirdi.

  Yaklaşık 10 milyon 400 bin emekliyi ilgilendiren emekliye promosyon verilmesi konusunda kamu bankalarının isteksiz davranmasına tepki gösteren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Kamu görevlilerinin banka promosyonu imkanına 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile sahip olduğunu anımsatan Ergün, bu genelgede "kamu görevlileri" ibaresi nedeniyle emeklilerin bu haktan yararlanamadığını söyledi.


  "Emekliler de promosyon alsın tezi bizim"

  Genelgenin yayımlandığı dönemde söz konusu imkanın emeklilere de tanınması için girişimde bulunduklarını ve bu yöndeki çabalarını aradan geçen 7 yıl boyunca sürekli gündeme getirdiklerimi ifade eden Ergün, şöyle konuştu: "Genelgenin yayımlandığı 2007 yılında üyemiz Seyde Koç promosyondan emeklilerinde yararlanması için talepte bulundu ama bu talep genelgede 'emekli' adının geçmemesi nedeniyle reddedildi. Yani 'emekliler de banka promosyonundan alsın' tezini ortaya atan, bu konuda dava açan ve yıllardır da bunu gündemde tutan biziz. Bu bizim 7 yıldır devam eden mücadelemiz."

  Bin lira maaş alana 120 lira yansıyacak

  Ergün, kamu çalışanlarına tanınan promosyon hakkının tüm çabalarına rağmen emekliye verilmemesinin kendilerini üzdüğünü ifade ederek, emeklilerin üvey evlat olmadığını söyledi. Bankaların tutumunu taleplerinin karşılanması noktasında çözüm odaklı bulmadıklarını belirten Ergün, "Sayın Başbakanımız bu işe müdahil olmalı. Neticede bu bütçeden çıkacak bir para değil. Bankaların karından ödenecek bir para. Hali hazırda özel bankaların birçoğu emeklilere bu promosyonu zaten veriyor. Kamu bankaları da vermeli" dedi. Emeklilere promosyon verilmesiyle ilgili basında çıkan haberlerin büyük beklenti yaratan nitelikte olduğunu dile getiren Ergün, söz konusu hakkın tanınmasıyla emeklilerin alacağı paranın çok büyük bir rakam olmayacağını, aylık bin lira emekli maaşı alan bir emeklinin yıllık promosyon gelirinin 120 lira düzeyinde kalacağını söyledi. Promosyonu önemli bir hak arama mücadelesi olarak gördüklerinin altını çizen Ergün, rakamın 120 yerine 1 lira olması halinde dahi kendilerinin bu hakkı alacaklarını vurguladı.

  Emekliye yıllık 122 milyar maaş

  Emeklilere de banka promosyonu verilmesi konusu Ağustos ayında memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde tekrar gündeme gelmiş, hükümet tarafı yaklaşık 10 milyon 400 bin emekliye de bu hakkın tanınmasına sıcak bakmıştı. Sonraki süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile kamu bankaları arasında görüşmeler olmuş ama anlaşma sağlanamamıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl yaklaşık 10 milyon 400 bin emekliye bankalar ve PTT aracılığıyla yılda 122 milyar lira maaş ödüyor.

  ******************************************

  İşte bir ülkenin basına yansıyan utanç fotoğrafı !
  Olması gerektiği gibi sosyal devlet ilkesiyle hareket edememiş ve hiç bir zaman bu ülkenin emeklisini, yaşlısını, engellisini koruyamamış, sahip çıkamamış olmanın ayıbını yansıtan bir fotoğraf  Resime dikkatle bakacak olursanız yaşları ortalama 65,70 civarında olan ve yıllarca bu ülke için hizmet etmiş olan emeklilerin, çalışarak, hakederek ve binbir güçlükle emekli olmayı başararak geldikleri noktayı çok daha iyi görebilirsiniz. Önümüz kar, kış, kıyamet ve aslında kendilerini geçindirmeye yetmeyecek olan bir maaşı alabilmek için nasıl da uzun kuyruklarda saatlerce ayakta kalarak , üşüyerek, hasta olarak beklemek zorunda bırakılışlarına ben her ay maaş döneminde yakından şahit oluyorum aslında...

  Küçük şehirlerde durum nasıl yaşanıyor bilemiyorum ama İstanbul gibi bir metropolde bu resim gerçekte yaşanan anların en hafif yansıması. O kuyrukta beklerken hasta olanların, yorgunluktan bayılanların, kalbi yenik düşenlerin ise haddi hesabı yok Şimdi diyeceksiniz ki ATM denilen asrın icadı var ama o kadar gelişmiş bir makineyi hayatında hiç bilgisayar kullanmamış yada teknolojiyle yakınlık kuramamış ( ne yazık ki kendi döneminde bu imkanlarla tanışamamış olmak emeklinin sorunu olmamalı ) bu vatandaşların ne suçu olabilir ki ? ATM kartına sahip olsa da onu kullanması için kendinden emin olamakdıktan sonra ve başkasından yardım isteyecek güveni gösterememekte de kendini haklı buluyorsa ne yapmalı ? Bu insanların emekli maaşlarını ayaklarına kadar götürecek bir sistem henüz tam olarak gelişmemişken şimdi bir de promosyon hayalleriyle onları boş yere heveslendirmek ne kadar doğru bir yaklaşımdı ?

  Yapmayın arkadaşlar sizler yapmayın gazetelerden okuduğunuz her habere kanmayın ve medyada gösterilen pembe boyalı haberlere itibar etmeyin olur mu ?

  Gerçekte yaşananlar öylesine farklı ve acımasız ki. Her banka, her kurum bu ülke emektarının üç kuruşluk maaşını kendine çekme çabasında ve bu konuda hala bir ekonomik savaş veriliyor. Bankalar tabii ki kar peşinde yoksa emeklinin bir kuruş daha fazla almasını düşünecek halde değiller ki..Şu an hepsi avını kapmak isteyen avcı rolünde. Olan arada sıkışıp kalan emekliye oluyor başka hiç kimseye değil.

  Belki bir gün her şey gerçekten olması gereken güzellikte yaşanır umudumla...
  Eğce ve İskender Durgun bunu beğendi.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Emeklilere kötü haber

  Emekli promosyonlarında yine anlaşma çıkmadı. Türk Emekli-Sen, emeklilerin ellerinin yine boş kaldığını açıkladı.

  Türk Emekli-Sen, Bayramdan önce verilmesi beklenilen emekliye banka promosyonu pazarlığında bir arpa boyu yol alınamadığını belirtirken, “Bugüne kadar ardı arkası kesilmeyen, gündemden düşmeyen promosyon açıklamaları, olumlu bir sonuca ulaşmayınca emeklilerimizin bu bayramda elleri boş bırakılmıştır” açıklamasında bulundu.

  Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir ve Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Nalan Huriye Akcan tarafından yapılan açıklamada, milyonlarca memur emeklisini ilgilendiren, emekliye banka promosyonu verilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bankalar arasında süren görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmadığı belirtildi.

  Bayramdan önce verilmesi beklenilen emekliye banka promosyonu pazarlığında bir arpa boyu yol alınamadığı anlatılan açıklamada, “Bugüne kadar ardı arkası kesilmeyen, gündemden düşmeyen promosyon açıklamaları, olumlu bir sonuca ulaşmayınca emeklilerimizin bu bayramda elleri boş bırakılmıştır. Promosyonun en kısa zamanda ödenmesini vaat eden ve oyalama politikası izleyen Hükümet, bankalarla pazarlık için oturduğu masadan eli boş dönmüştür.

  Aylardır süren görüşmelerde, bankalardan promosyon olarak ne kadar miktarda ödeme yapılabileceğine dair net bir öneri dahi alınamamıştır. Malum sendika toplu sözleşme yapılırken gündemine dahi almadığı emeklilere banka promosyonu, konu gündemde yer almaya başladığından beri kendi lehine çevirmeye çalışarak, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in de katkılarıyla toplu görüşmede memurlara ve emeklilere yaşattığı hezimeti unutturma ve kendini kurtarma operasyonu düzenlemiştir” dedi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ancak bu kurtarma operasyonu başarısızlıkla sonuçlanmış, emekliler bir kez daha sukut-u hayale uğratılmıştır. Malum sendikanın Toplu Sözleşmelerde masada Hükümetle aynı tarafta oturarak imzaladığı sıfır kazanımlı sözleşmeden sonra banka promosyonlarıyla tekrarladığı olumsuz tablo memur emeklisini yine zarara uğratmıştır.

  Devlet bankalarından birinin memur emeklileri ile alay eder gibi, yıllık 60-70 TL vermek istediklerini ancak bir maaş tutarında promosyon veremeyeceklerini dile getiren Çalışma Bakanı, özel bir bankanın kredi kartı kullanmaları halinde emeklilere 300 liralık puan verdiklerini unutuyor. Emekli maaşlarının yüzde 80’i devlet bankaları aracılığı ile ödeniyor. Bu bankalar çalışanlar için promosyon verebiliyorlarsa, aynı şartlarda maaş alan emeklilere promosyon ödemekten neden çekiniyorlar? Promosyon için bankalardan düşük bir ödeme önerisine göz yumulmamalı, en azından çalışanlara verilen aylık maaşının yüzde 60 miktarındaki yıllık promosyon baz alınarak, emeklilere de aynı oranda yıllık promosyon verilmelidir.”

  *******************************************

  Hangi özel banka çalışanına ne kadar promosyon veriyor acaba çok merak ettim. Arkadaşlar bankalar kendi personellerine bile ayrıcalık yapsalar dahi bu öyle cüzi bir miktarda olur ki ve zaten banka çalışanının kendi bankasından kredi kullanımı yada diğer ihtiyaçlarını karşılamaları BDDK tarafından öyle çok kısıtlandırılmıştır ki özel bankaların emeklilere promosyon adı altında fazlaca bir miktar ödemeyecekleri o kadar net ve o kadar kesindi ki aslında benim en çok haksızlığa karşı tutumun bile haksızlığın ve adaletsizliğin alası olmasıdır. Kim kime ne kadar promosyonu ne amaçla verecek ? niye verecek ? dünyanın hiç bir ülkesinde ( hatta en gelişmiş olanlarında bile emeklilik çok daha kolay ve mutluluk vericiyken ) emekli vatandaşlar bu kadar mağdur edilmezken şimdi hala onların hayalleriyle oynamak ve oyunların üstünden nemalanmak niye ?

  '' çalışanlara verilen aylık maaşının yüzde 60 miktarındaki yıllık promosyon baz alınarak'' çok güzel gerçekten de çok çok başarılı bir örnek...onun adı kesinlikle promosyon değildir primdir bu bir...banka kendi çalışanına bunun üstünde de hatta % 80 prim bile verebilir ikramiye yada bonus yada ödüllendirme adı altında ama bunun karşılığında baz aldığı kriterler öyle yüksektir ki deyim yerindeyse çalışanın canından can çıkarırcasına verir

  Hiç bir şey uzaktan göründüğü kadar basit ve kolay değildir bu ülkede ve topu sürekli birbirine paslayarak maçı kazanmanın bu ülkenin emekli vatandaşına nasıl bir fayda sağlayacağı da tartışılması gereken bir gerçektir...
  Halil Yılmaz bunu beğendi

 5. #5
  POLAT ALEMDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Şehir
  ANKARA
  Mesajlar
  184
  Blog Mesajları
  28
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Benim pederde emekli öle gözlüyo adam başbakan bize 1 milyar promosyon verecek diye. Yalanmı yani..

 6. #6
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Özel Bankalar Harekete Geçti  SGK emeklilere her ay yatırdığı yaklaşık 10 milyar liralık maaştan pay almak isteyen özel bankalar, emeklileri yakın takibe aldı.

  Kamu bankaları ile promosyonda anlaşma olmayınca, özeller harekete geçti. Emekliye 200 liraya varan promosyon verilirken, rakamın artması bekleniyor

  Emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunda kamu bankalarıyla anlaşmaya varılamaması, özel bankaları harekete geçirdi. Kamu bankaları emekliye yılda 70 lira promosyon verilmesini teklif ederken, özeller daha cömert çıktı. Emekliyi bünyesine çekmek isteyen özel bankalar, 200 liraya varan promosyon öneriyor. Emekliler, bu rakamın artmasını bekliyor. Yaklaşık 10.5 milyon emekliye her ay maaş olarak ödenen toplam 10 milyar liralık pastadan pay almak isteyen özel bankalar, düzenledikleri çeşitli kampanyalarla emeklileri kendilerine çekmeye çalışıyor. Özel bankaların bazıları maaşını kendi bankalarına taşıyanlara promosyon verirken, bazıları ise banka kartına puan yüklüyor. Bazı özel bankaların maaşını kendisine taşıyan emekliye teklifleri şöyle:

  EVE TESLİM MAAŞ

  Finansbank: En az aylık 500 liralık maaşını 24 ay boyunca bankalarından almak ve kredili mevduat hesabı açmak koşulunu yerine getirenlere 200 lira veriyor.

  İş Bankası: Maaşını bankalarına ilk kez taşıyanların kredi kartlarına, ilk maaş ödemesini takip eden ay tek seferlik 25 lira puan yüklüyor.

  PTT Bank: Maaşlarını konutlarına ya da istedikleri herhangi bir adrese teslim etmeyi taahhüt ediyor.

  DenizBank: 10 ay vadeli 5 bin liraya kadar sıfır faizli ve masrafsız ihtiyaç kredisi sunuyor. Maaşın 18 katına kadar uygun oranlarla kredi imkanı da sağlıyor.

  Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, "Kamu bankalarının promosyonda nazlanmasını anlamıyorum. Alternatifsiz değiller. Onların eksikliğini özel bankalar doldurabilir" dedi.

  YAŞ MÜJDESİ BEKLİYORUZ

  * Emeklilik için yıl ve prim şartlarım doldu. Yaş şartını bekliyorum. 2 yılım var. Bu konuda Çalışma Bakanlığı bir çalışma yürütüyordu. Sonucu ne oldu? Bir müjde bekliyoruz.

  * 1998 yılında SSK'dan emekli oldum. 6 bin prim günüm var. Annem ve babam da SSK'dan emekli. Vefat ettiler. Ancak hepimiz SSK emeklisiyiz diye yetim maaşı alamıyorum.

  * Emekli polisim. Çalışan polisler, bekçiler otobüslerden bedava yararlanabiliyor. Biz ise yararlanamıyoruz. Emekli olduk, bir sürü yer görmek istiyoruz. Ulaşım ücretsiz olsun.

  * Bağ-kur emeklisiyim. 750 lira civarında maaş alıyorum. En düşük maaşı Bağ-Kur emeklileri alıyor. İntibak zammı istiyoruz.

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Emeklilerin beklediği promsyonda son durum

  Sponsor Bağlantılar


  Banka promosyonu isteyen emeklilerin gözü-kulağı Başbakan Erdoğan'da... Çalışmayla ilgili son dosya Başbakanlık'a gönderilecek  Emeklilerin beklediği promsyonda son durum...

  Milyonlarca emekli, banka promosyonuna kilitlendi. Maaş aldıkları bankaların promosyon ödemesi yapmasını isteyen emekliler, heyecanla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği kararı bekliyor. Emeklilerin promosyon alabilmesi için devreye giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, görüşmeleri, maaşların büyük bölümünün ödemesini yapan kamu bankalarıyla gerçekleştirdi. Ancak yapılan görüşmelerde kamu bankalarının teklifi yıllık 80 lira gibi komik bir rakamda kaldı.

  YILBAŞINDA BİTECEK

  Görüşme maratonu sürerken, çıkacak nihai tablo kamu bankalarının bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a sunulacak. Promosyon konusunda son sözü ise Başbakan Tayyip Erdoğan söyleyecek. Edinilen bilgiye göre; konu, önümüzdeki günlerde Başbakan'ın masasına gelecek. Kamu bankalarının teklifini yeterli bulmayan emekliler, Başbakan'dan müjdeli haber bekliyor. Promosyon konusunun yılbaşına kadar çözüme kavuşacağı tahmin ediliyor.

  120 MİLYAR ÖDENİYOR

  Emekli maaş ödemesi ile ilgili dağılımda kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip bulunuyor. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90'ı buluyor. Özellerin payı ise yüzde 10 civarında. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı, kamu bankaları üzerinde duruyor. SGK, 10 milyon 459 bin emekliye bankalar aracılığıyla yılda yaklaşık 120 milyar lira maaş ödüyor. Emeklilerin önemli bir bölümü maaşlarını bankamatikle alıyor. Bu nedenle 10 liranın altındaki paralar bankada kalıyor. Ayrıca SGK, emekli maaşlarını önceden bankalara aktarıyor. Maaşını birkaç gün çekmeyen emekliler de eklendiğinde, maaşların kayda değer bir bölümü bankalarda bekliyor.

  SGK'DAN HALA SES YOK!

  Emekliler, intibak ve promosyon gibi konularda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'a yönelttikleri sorulara hala cevap alamadı. SGK Başkanı sessizliğini korurken; emekliler ise yapılacak açıklamayı bekliyor. Emekliler, özellikle bankalarla pazarlık konusunu ve yeni intibak çıkıp çıkmayacağını merak ediyor.

  ŞARTLAR AYNI MAAŞ FARKLI

  * 2003'te emekli oldum. 950 lira ile geçinmeye çalışıyorum. Aynı şartlarda 1 yıl sonra emekli olanlar ile intibak zammı alanlar beni geçti. Bu adaletsizlik son bulmalı.

  * Süper emekliyim. 9 bini aşkın prim günüm bulunuyordu. Üstelikte primlerim tavandan ödenmişti. Daha fazla maaş alırım diye evimi satıp süper emekli oldum. Ancak hüsrana uğradım.

  * 2002'de Bağ-Kur'dan 13'üncü basamaktan emekli oldum. Benden önce emekli olan da, benden sonra emekli olan da daha çok maaş alıyor. Bize 8'inci basamak parası veriliyor.

  * Emekli olup eşini kaybedenlere dul ya da yetim maaşı verilmiyor. Mağdur durumdayız. Hakkımız verilsin.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş