Hükümetin doğum teşvikleriyle ilgili yaptığı düzenleme sonrası bazı vatandaşlar yaşadıkları kafa karışıklığı fazladan prim ödemelerine yol açıyor.

Hükümet çalışan kadınların çocuk yapmasını sağlamak için çıkardığı kanunla emeklilik şartlarını kolaylaştırmıştı. Düzenlemeye çalışan kadınlar iki çocukla sınırlı olmak üzere iki yıl yani 720 gün olarak belirlendi.

Kanun gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni kullanan çalışan çok sayıda kadın SGK’ya giderek kullandığı izin süresinin üzerinde prim ödemesi için başvuruyor.

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

Örneğin iki çocuk sahibi çalışan bir anne çocuk başına 2 yıl (720 gün) iki çocuğu olduğu varsayıldığında ise 1440 gün borçlanma üzerinden prim yatırarak emekliliğini erkene çekebiliyor. Bugün itibariyle her günlüğü 10,44 TL’den prim borcunu ödeyerek emekli olabiliyor.

Konuyla ilgili olarak net bir bilgilendirme yapılmadığı için çocuk sahibi kadınlar her bir çocuğu için 720 günlük prim ödeme hatasına düşüyor. Oysaki doğumun gerçekleştiği tarih itibariyle çalışan kadın için doğumdan sonraki iki yıl boyunca adına SGK primi yatmaması gerekiyor. Şayet doğum sonrası üç ay SGK primi ödenmeden çalışmayan ve izin sonrası tekrar işe dönen bir kadın sadece çalışmadığı üç aylık prim için borçlanabiliyor.