1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,975
  Blog Mesajları
  451
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Emeklilerin yüzünü güldürecek teklif

  Sponsor Bağlantılar


  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın emeklilere yılda iki kez Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi birer maaş ikramiye ödenmesi için kanun teklifi hazırlayıp, TBMM Başkanlığı'na sundu.  CHP'li Ahmet Akın, emeklilere yılda iki kez ikramiye verilmesi için kanun teklifi hazırladı. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun emeklilere bayramlarda ek maaş vermeyi mümkün kılmadığını vurgulayan CHP'li Akın, bu kanun teklifi ile torunlarına harçlık bile veremeyen emeklilerin en azından bayramlarda maddi ve manevi olarak az da olsa rahat edebileceğini vurguladı. Akın, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Ek Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi gerekçesinde şu görüşlere yer verdi:

  "Anayasa'nın ikinci maddesine göre, 'Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir'. Sosyal devlet, vatandaşlarının refahı için birincil sorumluluk kabul eden, ekonomik ve sosyal yönden yurttaşlarının tümüyle ilgilenen, onların yaşam düzeyleri konusunda gereken önlemi alan devlettir. Bu bağlamda devletimizin emeklilerin refah seviyelerini arttırmaları anayasal bir gerekliliktir. Emeklilerimiz ömürleri boyunca bu vatana hizmet etmiş, en kıymetli yıllarını ülkemizin kalkınması için harcamışlardır. Emekli olduktan sonra maaşlardaki büyük düşüşler vatandaşlarımızın günlük hayatlarını idame ettirmelerini zorlaştırmaktadır. Bu kanun ile toplumumuz açısından oldukça önem arz eden, milletçe bir araya geldiğimiz bayramlarda emeklilerimizin yüzleri biraz olsun gülebilecektir. Torunlarına harçlık verecek durumu bile olmayan emeklilerimiz, maddi ve manevi anlamda en azından bayramlarda biraz olsun rahat edebileceklerdir" dedi.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aylık ve gelir alan emeklilere yılda 2 defa birer maaş ikramiye verilmesini içeren kanun teklifinin ek maddesinde, "Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri hariç olmak üzere bu Kanuna göre aylık ve gelir alanlara Ramazan ve Kurban Bayramlarından en az beş gün önce almakta oldukları en son aylık tutarı kadar birer maaş ikramiye ödenir. Bu madde kapsamında ödenecek toplam tutar hesaplanarak Maliye Bakanlığı'na bildirilir. Bakanlık bildirilen tutarı ödeme gününden en az üç gün önce kurum hesabına yatırır" denildi.


  **************************************

  Torunlarına pesküvit almakta bile zorlanan yurdum emeklisi için yılardır yazılıp, çizilen bir haber bu aslında ama umutlar bitmez bu ülkede...! Hem belli mi olur belki bu bayrama yetişmese bile önümüzdeki seneye...o da olmazsa diğer senelere, başka bayramlara inşallah...


 2. #2

  Üyelik tarihi
  May 2014
  Şehir
  hatay
  Mesajlar
  144
  Bahsedilme
  5 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  kanun teklifi muhalefetten geliyorsa iktidar m.vekilleri otomatiğe bağlanmış gibi ellerini "red" oyu için kaldırıp indirirler, bunu çok gördük maalesef..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş