Bu genelge uyarınca engelli bireyler araçlarını park ederken karayolu üzerinde trafik güvenliğini tehlikeye koymamak ve 15 dakikayı geçmemek şartıyla araçlarını park edebilirler.

Araçlarını park ettikleri alan engelli araç park yeri olmasa bile karayolu üzerinde ve özellikle yolun sağ tarafına 15 dakikalığına araçlarını park etmeleri hakkı vardır. Tabi ki her yerde engelli araç park yeri olsa o zaman işler daha kolay olur ama ne yazık ki, engelli araç park yerlerinin sayısı çok azdır ve yetersizdir.

Bu durumda engelli aracı olan engelli bireylerin yolun sağ tarafında trafik güvenliğini tehlikeye sokmamak ve plakasında engelli amblemi olmak şartı ile 15 dakikayı geçmemek üzere araçlarını park edebilirler. Bu park edilen yerler cepler, otobüs durakları, yolun sağ şeriti, indirme - bindirme yerleri olabilir, yani diğer araçların park etmelerinin yasak olduğu alanlara engelli araçları 15 dakikayı geçmemek üzere park etme hakları bulunmaktadır.

Bu haktan engelli aracı olan bütün engelli arkadaşlarımızın yararlanması önemlidir. Böyle bir haklarının olduğunu bilsinler.. Genelgede belirtilen kart uygulaması kaldırılmıştır. Onun yerine plakadaki engelli amblemi kullanılmaktadır.

İlgili Genelgenin Maddesi: Kısaca;

"Engelli vatandaşlarımız ve gazilerimizin araçlarını karayolu üzerinde 15 (onbeş) dakikayı geçmemek üzere park etmelerine trafik güvenliği açısından alınmış tedbirlere uymak ve araçlarının ön camına park kartı/gazi belgesi koymak koşulu ile izin verilecek, bu vatandaşlarımızın hareket güçlükleri dikkate alınarak, kendilerine daha hoşgörülü davranılacak, ayrıca yaya durumundaki engelli vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerinde de gerekli yardım sağlanacaktır."


pozitifengelliler