Like Tree1Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: Engelli Hakları Mecliste

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engelli Hakları Mecliste

  Sponsor Bağlantılar


  Meclis'ten Engelli Hakları Raporu Tamamlandı

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, engelli çocuk sahibi erkeklerin de belli şartlar altında erken emekli olmasını; özel bakım ve rehabilitasyon merkezleri için Mavi Bayrak uygulaması gibi teşvik edici uygulama getirilmesini önerdi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon, "Engelli Hakları İnceleme Raporu"nu tamamladı.

  Engelli haklarını ve engelli bireylerin karşılaştıkları hak ihlallerini araştıran komisyon, yaptığı ziyaretlere, değerlendirmelere ve önerilere raporunda yer verdi.

  Raporda, belediyelerin, standartlara uygun olmayan erişilebilirlik düzenlemelerinin, maddi manevi maliyet oluşturduğu belirtilerek, kaldırıma eklenen bir rampanın, kişinin tek başına hareketine imkan vermeyen bir eğimdeyse anlamlı olmadığı vurgulandı. Raporda, "Ya da görme engelliler için topyekun planlanmadan yapılan kabartma sarı çizgiler kişiyi başka bir engele götürüyorsa bu da hedeflenenin gerçekleşmediğini göstermektedir" denildi.

  "Engelli kişiyi algılayacak sistem"

  Toplu taşımada özellikle İstanbul'da son derece modern uygulamalar olduğu ancak komisyonun ziyaret ettiği diğer illerde bu alanda istenen seviyeye ulaşılamadığının görüldüğü kaydedildi.

  Belediyelerin bu konuda plan ve projelerinin bir an önce hayata geçirmesi gerektiğinin ifade edildiği raporda, özellikle Kayseri'de yapımı planlanan, otobüs duraklarında blootooth sistemi ile çalışacak ve engelli kişiyi algılayacak bir sistemin, son derece işlevsel olacağı belirtildi.

  Raporda, ülkenin her yerinde ve tüm ulaşım birimlerinde ücretsiz olacak Ulaşım Engelli Kimlik kartı uygulaması önerildi.

  "ÖTV muafiyetinde ayrımcı uygulama"

  Önemli bir konunun da özellikle zihinsel engellilerin cinsel taciz yoluyla istismarı olduğuna işaret edilen raporda, bu tür suçlarda ek yaptırım getirilmesi ve cezaların ağırlaştırılması istendi.

  Engelli bireylerin hakim-savcı olmasını engelleyen kanunun yürürlükte olduğuna işaret edilen raporda yer alan diğer bazı öneriler şöyle sıralandı:

  "Günümüzün değişen koşullarında açık bir ayrımcılık doğuran bu maddenin kaldırılması yerinde olacaktır.

  İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na yapılmış olan bir başvuru ile gündeme gelen ve engelli çocuk sahibi erkeklerin de çocukların engel grupları ve ailelerin ihtiyaçları göz önünde tutularak, belli şartlar altında erken emekli olması yönünde bir mevzuat değişikliğine gidilmesinin de uygun olacağı değerlendirilmektedir.

  Engellilere uyumlu araçların ithalinde tanınan gümrük muafiyetleri mevzuatında da ayrımcı ve sınırlayıcı hükümler yer almaktadır. Örneğin muafiyetin binek araçla sınırlanması, aracı kendisi kullanan ve bunun için tavan yüksekliğine sahip araçlara ihtiyaç duyan tekerlekli sandalye sahibi engellilerin kapsam dışı kalmasına sebebiyet vermektedir. Yaş ve motor hacmi sınırlaması ise uygun araç teminini oldukça zorlaştırmakta, bulunan araçların ise fiyatını yükseltmektedir.

  Bir diğer ayrımcı uygulama ÖTV muafiyeti için geçerlidir. İlgili mevzuat, engelliliği sağ ve sol kolunda bulunan yüzde 90'ın altında sağlık raporu olan engellileri dışlamaktadır. Başka bir deyişle mevcut düzenleme, diğer bir alandaki mevzuata göre engelli sayılan ve haklarından diğer engellilerle eşit olarak yararlanan bireyin, ÖTV mevzuatına göre engelsiz değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Anılan muafiyetler, esasen engelli bireylerin ulaşımlarında yaşadıkları zorlukların bir nebze olsun önlenmesi, bu kişiler için toplu taşıma yerine özel araç kullanımının özendirilmesi ve böylece engelli bireylerin rahat yolculuk yapmalarının sağlanması amacını taşımaktadır. Ayrımcı uygulamanın ortadan kaldırılması için ilgili mevzuatta tüm engelli vatandaşların söz konusu haklardan yararlanmalarını sağlayacak ve farklı yorumları önleyecek şekilde değişiklik yapılması uygun olacaktır."

  Raporda, özel bakım ve rehabilitasyon merkezleri için Mavi Bayrak uygulaması gibi teşvik edici bir uygulama ya da çeşitli vergilerden indirim gibi maddi açıdan destekleme teşviklerinin sağlanabileceği önerisinde bunulundu.


 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,653
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  130 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Tesbitler doğru ama bir yığında eksik var. ÖTV indirimdeki sağ-sol koldaki engellilere uygulanan ÖTV muafiyetindeki haksızlığa dikkat çekilmiş ama ne hikmetse benzer sorunu yaşayan işitme engellilere hiç değinilmemiş.
  Ayrıca engelli bireylerin "hakim savcı" olmasını engelleyen uygulamanın olduğunu hiç bilmiyordum. Çok şaşırdım...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş