Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree13Likes

Konu: Engelli insanların sorunu, %40 altı rapor oranları.!

 1. #1
  gece prensi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Engelli insanların sorunu, %40 altı rapor oranları.!

  Sponsor Bağlantılar


  selam arkadaşlar ne kadar acı dimi ama yüzde 40 barajı önümüze dayatılar ama işde vermiyorlar benim raporum yüzde 37 yani iş yok sana ne yaparsan yap bizim sorunumuz değil diyorlar benim 2 tane çocugum var tamam şuan çalışıyorum ama yarın ne olacaz belli degil benim gibi raporu yüzde 40 altında kalan arkadaşlar acaba iş bulup çalışamıyorsa nasıl geçinecekler ben aslında şunu diyorum arkadaşlar barajın altında kalan arkadaşlara da iş bulmak zorunda olması lazım işkur öyle bir çalışma yapılıp en azından dayanacak bir kapısı olması lazım yoksa sonu ne olur bilmem Allah herkesin yardımcısı olsunn.

  svg.42 likes this.

 2. #2
  Fırtına
  Guest


  merhaba gece prensi,

  acı tabi ki.. hemde çok acı..........bu konu da kızım adına bende muzdaribim.. ve bu konu gündeme geldiğinde yazdıklarımı tekrar tekrar yazıyorum.. % 40 engelli raporu ve balthazard formülü, engelli insanlar için en büyük sorunlardan bir tanesi.!!!

  benim kızım 20 yaşında.. engeli; kalça çıkığı ve femur kısalığı.. bacakta; göz-ardı edilemeyecek bir kısalık mevcut.. engelli bir birey.. engeli ile ilgili zorluklar yaşıyor.. ama devlet bu bireye ''sen engellisin..'' demiyor.. engelli haklarından mahrum bırakıyor.. devlet engelli vatandaşının elinden tutmuyor.. bu gününde rahat ettirmiyor.. geleceğini düşünmüyor.. vs vs.. sonuçta; engelli birey araf'ta kalıyor.!!!

  normal bir işe girmek istese, fizik-i görünümünden dolayı sorun yaşıyor.. devletin engelli olarak görmediği bireyi, engelsiz insanlar engelli olarak görüyor.!!! iş yaşamı dahil hayatının her alanında önüne set çekiliyor.. engelli kadrosundan işe girmek istese; (..ki, engeli ne olursa olsun, ''engelli raporu..'' her engelli bireyin hakkı..dır) engelli raporu yok.!!! engelli olupta, engelli raporu olmayan binlerce engelli insan var.!!!

  bu insanlar ne olacak.?! bu gününü nasıl yaşayacak.?! geleceği ne olacak.?! gerçekten üzerinde düşünülmesi ve derhal çare bulunulması gereken bir sorun.!!!
  E-ge-men likes this.

 3. #3
  gece prensi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  ben bunla ilğili bimere özürlüler başkanlıgına engeli miletvekilerine yazı gönderdim onunla ilğili çalışma yapılıyor diyorlar başka bir şey demiyorum geçekten yüzde 40 ın üstünde kalanlar haklarını öyle böyle alıyorlar asıl magdur olanlar yüzde 40 ın altında kalanlar egerki bu engel fiziki olaraktansada iş bulmak daha zorlaşıyorr ama tok açın halinden anlarmı anlamaz zaten sorunda burda yaaa ablacımmm geçmiş olsun Allah kardeşimizin yardımcısı olsunnn.

 4. #4
  Fırtına
  Guest


  ben bununla ilgili bimere, özürlüler başkanlığına, engelli milletvekillerine yazı gönderdim.. ''onunla ilgili çalışma yapılıyor..'' diyorlar.. inşaallah.. bu konu/sorun gerçekten çok önemli............engelli hakları % lerle ilişkilendirilmemeli.. bu hak; her engelli insana tanınmalı/verilmeli.!!! örneğin; bir bacağı 3 cm kısa olan bir insan bile sonuçta engelli değil mi.?!! engelli.!!! eee, o zaman.?!! bu insan niçin engelli haklarından yararlanmasın, mahrum/mağdur bırakılsın.?!! adaletsizlik.!!! en kısa zamanda bu adaletsizliğe bir son verilmeli.!!!

  Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.. hepimize şifa/afiyet versin (amin..)

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2013
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  kardeş bimere yazı gönderdim demişsin ama bak sen bu yazıyı 2011 göndermişsin şimdi 2013 üstünden 2 sene geçmiş hala bişey yok ben bununla alakalı bir kanun çıkaracaklarını zannetmiyorum,çünkü bende bimere bu konuyla alakalı 2-3 defa yazı yolladım telefonla arıyorlar diyorlarki il sağlığa gidin rapora itiraz edin diyorlar yaptıkları bu kadar sonradan sen ölmüşün kalmışın umurlarında değil,bende itaraz ettim rapora başka hastaneden heyete girdim yine alamadım%35 verdiler,doktorlara anlatıyorum derdimi beni diyorum bu şekilde özel sektör firmaları işe almıyor diyorum sorun yaşıyorum diyorum yinede %35 verdiler bana,kardeş bu doktorlardada insanlık denilen bir şey kalmamış doktorlar dış görünüşe göre rapor veriyorlar eli ayağı sağlam olan herkezi sakat değil olarak görüyorlar,yani sen dışarda bu engeller yüzünden işe girememişin veya açlıktan ölmüşün umurlarında değil,zaten bu ülkede en büyük ayrımcılık bu %40 altı engellilerin dışlanması ve kendi kaderlerine bırakılması,inanki bu konuyla alakalı bimere bir sürü şikayet gidiyor ama onlar bununla alakalı bir kanun çıkaracaklarına masus hiç bir şey yapmayarak bu konuyu örtbas ediyorlar bakalım öbür tarafta bunun cezasını nasıl çekecekler!!!
  E-ge-men and Gazoz Agacı like this.

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  benim ilk 1991 yılındaki rapor %40 idi önce aklıma gelmedi 2008 yılıydı özürlü kimlik için sosyal hizmetlere gittim devletin sağladığı şeylerden yararlanmak amacım bu raporun eski ve yeni mevzuatlara göre bir rapor olması gerek dediler 2008 de hastaneye rapor alma için gittim alabilirim düşüncesi vardı şayet doktor gerekli muayeneden sonra kuruldan çıkan sonuç %25 ti aradan geçen süre içinde 2014 yılında bir daha müracaat ettim bu kez il sağlık müdürlüğü vasıyasıyla oluyordu bu işler ve biraz daha zorlaştırılımış olduğunu fark ettim aynı şekilde önceki %25 orana itiraz dilekçesiyle başka hastaneye gittim sonuç geçenlerde çıktı ve oran yine % 25 ti bu durum anlaşılır gibi değil şöyleki ilk rapor %40 almışım bunda rahatsızlığı süreklidir yazmadığı ve raporun daktilo veya bilgisayar çıktısı olmadığı gerekçesiyle sosyal hizmetler aldırış etmedi 1991 de alınan bu rapordan bu zamana dek geçen sürede rahatsızlığım nedeniyle defalarca ameliyatlar olup 4. ameliyatta alınan kalın barsağın büyük bölümü sonunda rahatsızlık boyutunun biraz daha artısı olmuş ve artmıştır ve hala tedaviler devam etmektedir yani 1991 den bu ana kadar geçen 23 yıllık sürede devam etmektedir rahatsızlık süreklidir ilk raporda yazmaması benim hatam değildir peki şimdileri yeni rapor çıkarmak istediğimizde oran neden %40 altına düşmektedir kişi iyileştiği içinmidir defalarca aynı rahatsızlıktan ameliyatlar olup her yıl tedavilere hastanelere gidip bir kaç hastanede kalın dosyaları birikmesi iyileştiği anlamınamı gelmektedir bu çok saçma değilmidir birde denilenlere göre rapor almak için yalan haksız hastalıklar uydurulup sahtekar insanların engellenmesi amacıyla rapor oranları düşürülerek yasalar çıkarılıp erh yıl mevzuatlarda düzenlemeler yapılıyorsa bunun içinde hatası olmayan benim gibilerin yaşın yanında kurunun yanması haksızlık değilmidir bunların ayırt edilip her kezin mağdur edilmemeli hak eden ettiğini almalıdır
  Gazoz Agacı and hamddi like this.

 7. #7
  Üye

  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bunu bir kez daha yazalımki hepimiz gereken yerlere 40 altı raporlar mevzuatlara alınıp geçerli olsun
  Gazoz Agacı likes this.

 8. #8
  Üye
  Remzi ACAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2014
  Mesajlar
  60
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  maalesef engellilerin kanayan yarası %40 barajı... ne sağlam ne de engelli sayılabilmek... her şeyimiz ab standartlarına uydurulmaya çalışılırken bu konu hep kulak ardı edilir... umarım en kısa zamanda çözüm bulunulur... %30 civar alan arkadaşlara da tavsiye şudur ki doktorlarla konuşun meramınızı anlatın eğer vicdanlı ise gereğini yapacaktır yok değilse zaten hakkın ız %40 üzeri, bile olsa bu oranı vermemek için ellerinden geleni yaparlar
  Gazoz Agacı and hamddi like this.

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,597
  Blog Yazıları
  438
  Bahsedilme
  15 Gönderi
  Etiketleme
  4 Konu


  Selam Arkadaşlar,

  Yüzde 40 altı rapor alan engelliler yani kimliksizler yani ne engelli nede engelsiz sayılanlar ne güzel yazmış eski bir üye Araf'ta kalanlar diye evet onların sayısı hiç de azımsanamayacak kadar çok hani onların kimlikleri yok tıpkı bu ülkede kadının adı yok gibi engelliysen ve sana verilen rapor % 40 ın altındaysa hatta traji komik % 39 dahi olsa sen engelli değilsin ve sana tanınan haklardan faydalanamazsın zihniyeti!

  Kanunlar böyle bu ülkede her kanunun bir yaptırımı ve bu yaptırımın bir şekilde illegal yollardan delindiği düşünülürse ki aslında hatırlayan var mı bilmiyorum ama bizim ülkemiz demokratik laik bir ülke şimdi hangi engelli engeli olduğunun ispatını bile yerine getiremediği için hakkını kimden arasın? nasıl arasın? hani vaktiyle kendisine verilen rapor oranları hasbelkader iyileştiği, engelinin bir şekilde düşük bir orana gerilediğine hikmet getirilerek yeniden başvuru yaptığında düşürülüyor ya işte onlar haklarını hakem hastanelerine başvuru yaparak geri alabilmeye çalışıyor da kendisine % 40 ın altında rapor vererek engelli saymayan bir hastaneyi hangi hakem hastaneye şikayet edebilirler bende bilmiyorum.

  Rapor oranı ne kadar yüksekse engellinin kendi menfaatine sağlayacağı faydalar o denli yüksek olabiliyor işte bu ne yaman bir çelişkidir böyle? Yıllardır engellenenlerin dünyasında olmama rağmen hala aklımın almadığı bir tezatlık!

  Bu ne yaman bir çelişkidir ne kadar engelliysen o kadar kazançlısın (!)

  Burası bizim ülkemiz ve bu ülke ben yaşadığım sürece görünen o ki az gelişmiş ülke konumundan daha yukarı çıkamayacaktır hele ki hayattan engellenmenin bir şekilde imanı yüksek kişilere yaradan tarafından verilen bir armağan olduğunu düşünenlerin hızla çoğaldığı bir ülkede insanların akıl ve mantık dışında dini inanış olarak ; engellenmenin manevi boyutuyla ölçenlerin varlığındaki artış bile beni yeterince ürkütüyor. Bu bayram gününde daha fazla içinizi karartmak istemiyorum ama millet aya giderken, uzay araştırmalarına inanılmaz bütçeler ayırırken bizim hala rapor oranı alamıyor oluşumuz gerçekten insanlığın, insan olabilmenin en büyük ayıbı değilde nedir bilmiyorum bu konuda yabancı ülkelerde engelli raporu nasıl alınıyor? şeklinde bir araştırma yaptım halada araştırıyorum ama henüz bir bilgiye rastlayamadım. Belki de gelişmiş ülkelerde devlet bizzat kendi engellisini kendi engellerinden kurtarmak için çok fazla çalışıyor olmalı ki yurtdışında bizde ki kadar büyük bir çoğunluk engelsizce yaşamını sürdürebiliyor.
  Remzi ACAR, E-ge-men and hamddi like this.

 10. #10
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2013
  Mesajlar
  3
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  aynen kardeşim bu konuya 2 yıl önce yorum yapmıştım ve hala bir gelişme yok,hala bazı şeylerin bu ülkede üstü kapatılıyor ve gündeme getirilmiyor esasında dediğin gibi çok geri kalmış bir ülkeyiz bizim gibi sağlık sorunu olan kişiler bunu daha iyi anlıyor,birde devletin yaptığı şöyle bir şaçmalık var bizim gibileri zaten işe çok zor alıyorlar biz nasıl sağlıktan yararlanalım,bu ülkede 2. büyük saçmalıkta sigortası olmayanın sağlıktan yararlamaması ulan biz zaten iş bulamıyoruz sigortası omayan bir insan insan değilmi hayvanmı bu insanlar sigortası yok diye ameliyat,muayene falan olmayıp ölsünmü bu insanlar,burası eğer müslüman bir ülkeyse ilk önce insanlara değer verin bırakın devletin gelişmesini falan onlar sonraki işler ilk önce insanlara değer verin ,eğer bu saydığım 2 saçmalık kanun düzeltilmezse bizim gibilerin ahı yüzünden bu ülkenin iki yakası bir araya asla gelmez!!!!!!!birileri mercedes,audi'lerle gezerken bizim gibiler sürünüyor bu ülkede bu asla kabul edilemeyecek birşey,biz neyiz yaaaaa sağlam değiliz engellilede değiliz devlete göre biz neyiz ya bu ülkede.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Rapor oranları neden düşürülüyor?
  By Bağımlı in forum Sağlık Raporları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21-06-2013, 14:54:47
 2. Engelli insanların milletvekilliğine aday olmasını nasıl karşılıyorsunuz?
  By Fırtına in forum Engelliler ve Ötekileştirme Sorunsalı
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 13-06-2011, 16:19:56
 3. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 12-06-2011, 23:27:17
 4. Engelli İnsanların YGS Çilesi.'
  By Fırtına in forum Engelli Öğrencilerin Eğitim Dönemi - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-03-2011, 11:14:23
 5. Diz altı amputasyonda 'özel donanımlı araç kullanır' ibareli rapor verilir mi?
  By MOTİVAL in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-02-2011, 21:23:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş