TBMM’ye sunulan yeni ‘sosyal yardım paketi’, engellilerin hakları da dahil birçok yeniliği kapsıyor. Pakette 1 milyon 600 bin engelli vatandaşın raporlarının tekrar yazılması, engelli istihdamında teşvikler de var. HÜKÜMETİN TBMM’ye sunduğu sosyal yardım paketiyle engellilerin derecelendirilmesinde kullanılan ölçütler yeni baştan düzenleniyor. Sistem uygulamaya girdiğinde engellilere sağlık kurullarınca verilen 1 milyon 600 bin dolayındaki engelli raporları yeniden yazılacak. Torba tasarı, engellilere işyerlerinde mobbing’in önlenmesi, ev tipi sosyal hizmet modeline geçilmesi, yabancı ailelere verilen Türk çocuklarının geri alınması için yurtdışına şube açılması, tüm ihale davalarının Danıştay’da toplanması gibi birçok konuda köklü değişiklikler getiriyor.

YASA HAFTAYA ÇIKABİLİR


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tasarının Meclis kapanmadan yasalaşması amacıyla muhalefet partilerinin grup yöneticileriyle görüştü. Uzlaşma halinde tasarının gelecek hafta Meclis’ten çıkarılması hedefleniyor. Tasarıya göre her kurum için farklı özellikler içeren engelli sınıflandırma sistemi değişecek.

YURTDIŞINDA BÜRO AÇILACAK

Engelliler için özel oluşturulan ‘korumalı işyeri’ sistemine teşvikler artırılıyor. Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. SHÇEK yurtları yerine ev tipi sosyal hizmet modeli geliştirilecek. Çocuk, kadın, engelli ve yaşlılar ile barınma ihtiyacı olan kişilere hizmet verilen mesken niteliğindeki yatılı sosyal hizmet birimleri kurulacak. Profesyonel koruyucu aile sistemine geçişin parçası olarak, koruyucu ailelerden sosyal güvencesi olmayan eşlerden birinin sigortasını devlet karşılayacak. Bakanlık çocukları devletçe alınan Türk ailelere yardımcı olmak amacıyla yurtdışında temsilcilikler açacak. Bakanlık, Türk kökenli ailelerin koruyucu aile olmaya teşvik edilmesi gibi konularda çalışmalar yapacak.

5 kardeşe tek sandalye !!! ( Burası Türkiye )

ERZURUM’da, Türkiye Engelliler Spor Yardım Vakfı’nın gönderdiği 14 akülü ve tekerlekli sandalyelerden ilki ‘sahiplerini’ buldu. Romatoid artrit hastası Vildan Gözüm (39), akülü tekerlekli sandalyesini Ak Parti İl Başkanı Murat Kılıç’tan teslim aldı. 12 yaşından beri yürümekte güçlük çeken Gözüm, 4 kardeşinin de engelli olduğunu söyleyerek “Annem, babam öldüler. Kardeşlerim içinde zor da olsa yürüyebilen benim. Bu yüzden ablam Elanur adına sandalyeyi almaya geldim. 5 kardeş ilk defa tekerlekli sandalyeye sahip olduk. Sırayla kullanacağız” diye konuştu.