Like Tree6Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri
 • 2 Mesaj Sahibi haticekübra
 • 1 Mesaj Sahibi Eğce
 • 2 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz

Konu: Engelli maaşları için kanun teklifi. Gelire Bakılmasın!

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Engelli maaşları için kanun teklifi. Gelire Bakılmasın!

  Sponsor Bağlantılar


  CHP Milletvekili Bülent Tezcan TBMM’ye verdiği kanun teklifinde engelli bireyler için yapılan sosyal yardımlarda gelir ölçütüne bakılmaması gerektiğini istedi.
  Ek not: Sosyal yardımlar 2022 sayılı kanun kapsamında engellilere verilen 3 aylık engelli maaşı, evde bakım maaşı vb gibi yardımları kapsamakta. Bülent Tezel’in yaptığı kanun teklifi kabul görürse Engelli hasta bireylerin yaptığı tüm sosyal yardım taleplerinde kurumlar SYDV, SHÇ gelire bakmaksızın yardım yapacak.
  Kanun teklifine ilişkin detaylar aşağıdadır.

  GENEL GEREKÇE

  Bu kanun teklifi ile değiştirilmesi öngörülen, 2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu’na 01/07/2005 tarihli ve 5378 sayılı Kanun’la eklenen, 06/02/2014 tarihli ve 6518 sayılı Kanunla değişik EK Madde 7’nin birinci fıkrası şu şekildedir:

  “Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.”

  Bu kanun teklifi ile yapılacak değişiklik sonucunda, özürlü vatandaşlara yapılacak yardımlarda hane geliri düzeyi kriteri kaldırılmaktadır. Zaten tanımlanmış olan kişi başına asgari ücretin 2/3’ü tutarındaki gelir sınırı çeşitli yöntemlerle hesaplanan yoksulluk ve yoksunluk sınırlarının da çok altındadır. Bir sosyal devlet ilkesi uygulaması olan özürlülere yardımın gelir kıstasına tabii kılınması dayandığı sosyal devlet ilkesine doğrudan aykırıdır. Özürlü vatandaşlar açısından anayasal hak olan sosyal yardımın herhangi bir kritere bağlanması yanlıştır.

  Gene bu kanun teklifi ile yürürlükten kaldırılması önerilen 2828 sayılı Sosyal Hizmet Kanunu’na 01/07/2005 tarihli ve 5378 sayılı Kanun’la eklenen, 06/02/2014 tarihli ve 6518 sayılı Kanunla değişik EK Madde 7’nin yedinci fıkrası şu şekildedir:

  “Birinci fıkra ile belirlenen hane halkı gelir ölçütünü aşan gelir değişikliğinin tespiti hâlinde bu madde kapsamında yapılan ödemeler durdurulur ve değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte genel hükümlere göre takip ve tahsil edilir.”

  Birinci fıkrada tanımlanan gelir sınırı ve yedinci fıkrada öngörülen, gelir artması nedeniyle yapılan geri ödeme talepleri özürlü vatandaşlarımızı ve ailelerini haddinden fazla mağdur etmiş durumdadır. Hemen hemen her gün basında bir özürlü aile trajedisi haberi ile karşılaşmaktayız. Vatandaşlarımız hakları olan sosyal yardımları geri ödemek gibi bir yükle karşı karşıya kalmaktadırlar. Yapılacak bu değişiklik ile bu uygulamaya son verilecektir.

  2828 sayılı kanunda yapılacak bu iki değişikliğin gereği olarak eklenecek olan Geçici Madde 15 ile şimdiye kadar yapılmış olan alacak takipleri hangi aşamada olursa olsun sonlandırılacak ve tahsil edilmiş olan tutarlar da yasal faiziyle özürlü vatandaşlarımızın ailelerine 30 gün içinde iade edilecektir.

  MADDE GEREKÇELERİ

  MADDE 1
  - Madde ile özürlü vatandaşlara yapılacak olan sosyal yardımlarda gelir ölçütü kıstası kaldırılmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için yapılacak olan başvuru yeterli olacaktır. Gelir kıstası ortadan kaldırılacağı için, herhangi bir gelir değerlendirmesi ve geri ödeme talebi uygulaması da yürürlükte olmayacaktır.

  MADDE 2-
  Madde ile şimdiye kadar başlatılmış ve tamamlanmış olan sosyal yardımların geri talep edilmesi uygulamalarına son verilmektedir.

  MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

  MADDE 4- Yürütme maddesidir.

  svg.42 bunu beğendi

 2. #2

  Üyelik tarihi
  Jan 2016
  Mesajlar
  37
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Derhal bu kanun teklifinin kabulu ićin hep dua ediyoruz
  iboa ve Pınar2008 bunu beğendi.

 3. #3
  Üye
  Eğce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Şehir
  Çorum
  Mesajlar
  41
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bu teklifin geçmesi bir mucize olur
  iboa bunu beğendi

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,506
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  125 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Eğce sana katılıyorum. Nedeni şudur. Kişi başı gelire bakılmaması reel siyaset ve ekonomide çok utopik bir yaklaşık. Bu şekilde gerçekleşmesi mucize kanun teklifi yerine bizimde baştan beri savunduğumuz olasılığı yüksek makul ve mantıklı olan engelli maaşlarında ailenin değil engellinin gelirine bakılması teklifi yapılmalıydı. Bu teklif açıkca trübünlere oynamak olmuş.

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar
  63
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  aynen halil bey bir zaman lar bizim mahallede ki kuyumcu nun yardım alması gene gerçeklesir istedikleri o yardımların amacı dışına çıkması


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş