Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Ayşenur İslam Katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda engelli ve yaşlılar için gündüzlü kreş bakım hizmetini devreye sokacaklarını belirtti. Ayşenur islam yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Engelli ve yaşlı kreşlerini çocuklar için hizmet veren kreşler gibi düşünün. Ailesinde engelli yada yaşlısı olan insanlar işe giderken engelli yada yaşlısını kreşe bırakıp işine gidecek. Akşam iş çıkışı da engelli veya yaşlısını kreşten alıp evine gidecek.”

engelli-yasli.jpg

Engelli ve Yaşlılar için Kreş Hizmeti Ne Zaman Hizmete Girecek?

2016 Yılında seçilecek pilot iller sayesinde engelli ve yaşlı kreş hizmetinin başlatılacağını açıklayan Ayşenur İslam, bakıma muhtaç tüm engelli ve yaşlıların bu hizmetten yararlanacağını belirtti.

Konuya ilişkin değerlendirmem:

Kreş hizmetinden kimlerin (yaşlı ve engelli) hangi şartlarda yararlanacağı henüz belli değil. Örneğin hizmetten yararlanacak kişiler için “bakıma muhtaç” kriterinin olacağını açıklandı ama yaşlılar için bir yaş şartı olup olmadığı açıklanmadı. Yada kreş hizmetinden yararlanmak isteyen aileler bu hizmetten ücretsiz mi yoksa belli bir ücret karşılığımı faydalanacak buda henüz belli değil.