İnsanlar, doğuştan ya da yaşadıkları hayatın içerisinde herhangi bir olayın sebep olmasının sonucunda yaşamlarının geri kalan kısmını engelli olarak devam ettirmektedirler. İnsanların bildiği üzere engelli olmak sadece doğuştan olan bir durum değil, insanların yaşadıkları herhangi bir olay sonucunda da engelli olabilmektedirler. Bu sebeple her bir birey hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirme noktasında birer adaydır. Herkesin bu durum ile yüz yüze gelebileceğini düşünerek hayat içerisinde engelli vatandaşlarımıza gereken ilgiyi göstermeliyiz. Özellikle engelli vatandaşların yaşamsal ve sosyal haklarının korunması için her ne kadar gerekli düzenlemeler devletimiz tarafından kanunlar ve yasalar ile yapılmışsa da insanlar ve insanlara hizmet eden özel teşebbüsler nazarıyla üzerimize düşenin en iyisini yapmak durumundayız.

Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama ve onların hayata bağlanmasında bir daha katkı sağlamak için yasalar düzenlenmiş olsa da şüphesiz bu insanlar dış ortamları kullanarak gezinme, sosyal aktivitelerini yerine getirme ve içinde bulunduğu duruma rağmen eğlenme gibi haklara sahiptir. Engelli vatandaşlarımızın özel isteklerinin bulunduğunu düşünerek, onlara yardımcı olma adına özel teşebbüsler tarafından birçok indirimden faydalandırılması gibi uygulamalar yapılabilir. Sosyal sorumluluk projeleri adı altında devlet destekli yapılan birçok uygulama olduğu gibi aynı zamanda özel teşebbüslerin yapacağı uygulamalar ile engelli vatandaşlarımızın engeli paylaşılabilir.
Engelli vatandaşlara yapılan sosyal sorumluluk projelerinden bazıları ise, GSM operatörlerinin yapmış olduğu uygun konuşma ve mesajlaşma fırsatlardır. Ayrıca hem şehir içi hem de şehirlerarası kara, deniz ve hava ulaşımlarında engellere yapılan ek indirimler bulunmaktadır. Yine sosyal yaşamda yapılan aktivitelerden biri olan tiyatro oyunlarını izleme adına devlet ve özel tiyatroların yapmış olduğu indirimler engelli vatandaşlarımız için yapılmaktadır. Yine yapılan indirimler arasında özel televizyon üyelikleri ve internet kullanımı alanında firmaların engelli vatandaşlarımızın için yapılan indirimler arasındadır.

Yapılan bunca güzel uygulamanın yanında engelli vatandaşlarımızın en çok istediği bazı uygulamalar noktasında özel teşebbüsler gerekli indirim ve fırsat ürünlerini engelli bireylere sunmamaktadır. Özellikle sinema sektörü gibi dünyanın her yerinde çocuktan yaşlısına, kadından erkeğine herkesin büyük merakla ve heyecanla izlediği bir alanda engelli vatandaşlarımız için herhangi bir indirimin yapılmaması üzüntü ile karşılanan bir durumdur. Oysaki hem devlet tiyatrolarında hem de özel tiyatrolarda engelli vatandaşlarımız ve refakatçileri için indirimler sağlanırken, sinema gibi insanların her zaman görmek istediği bir uygulama da indirim yapılmaması üzüntü vericidir. Ülkemiz genelinde hizmet veren birçok sinema salonu büyük alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır. Bu ortamlara giriş çıkış yapabilmeleri için engelli vatandaşlarımızı düşünerek birçok uygulama devreye sokulmuşken, sinema salonlarından engelli vatandaşların oturması veya rahat bir şekilde girip çıkabilmeleri için birçok uygulama yapılabilir. Bu sebeple sinema salonu işletmenlerimize tavsiyeyiz, sosyal sorumluluk projesi adı altında engelli olan vatandaşlarımıza hem bilet indirimi yapmaları hem de uygun izleme ortamları oluşturmaları gayet güzel bir uygulama olacaktır.