Like Tree4Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 2 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri

Konu: Hakkını aramak için sustuğun yeter daha fazla sessiz kalma !

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Hakkını aramak için sustuğun yeter daha fazla sessiz kalma !

  Sponsor Bağlantılar


  Arkadaşlar kıdem tazminatının kaldırılmasıyla ilgili çok beğendiğim bu yazıyı siteme eklemeden duramazdım çünkü bu tazminat her çalışanın alınteridir, emeğinin, yıllarca yıpratılmışlığının en büyük ve en önemli karşılığıdır. Eğer ki kıdem tazminatını almaya hak kazanmış kişi sağlıklı değil bir engelliyse işte bana göre bu hak çok daha fazla önem kazanır ve ben biliyorum ki bu sitede yada aramızda yakınları bulunan işçi, memur yada hangi kesimden olursa olsun çalışan, üreten ve tüm engeline rağmen işe gidip gelen , yaşam mücadelesi veren emekçi arkadaşlarım adına en çok da bu konuya kimsenin daha fazla suskun kalmasını istemiyorum.

  Ben geçen sene bu site sayesinde erken engelli emeklilik hakkımı kullanarak emekli oldum ve haketmiş olduğum kıdem tazminatımı da kuruşu kuruşuna aldım ve inanın onun tadı bambaşkaydı. Şimdi kendi adıma değil tüm hakedenler adına bu tazminatın önemine ve yapılacaklar adına seyirci kalmamanız için çok beğendiğim bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.


  KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİNE BOYUN EĞME

  Kıdem tazminatı, işçinin yıl itibariyle çalışmış olduğu işyerinde yıpranması nedeniyle oluşan tazminat olarak görülmektedir. İşçi, yıllarca emek harcadığı işyerinde çalışması sonucu yıpranmakta ve bu yıpranma sonucu da alacağı tazminat ile bir nebze olsa tatmin olabilmektedir.

  Milyonlarca işçi, sırf bu tazminatlarının yanmaması için işyerinde fazla çalışmakta, işverenin özel işlerini yapmakta, tatillerde çalışmakta ve işyerinde her türlü fedakarlığı yapmaktadır. Çocuklarıyla, eşleriyle ve dostlarıyla geçiremedikleri vakitlerinin geri gelmediği dönemde, sadece aldığı maaşı sonuna kadar hak etmek için çabalayan milyonlarca işçinin hakkını, bu işçilere sormadan tek taraflı olarak daha zor şartlarla neredeyse bertaraf edilmesinin ne kadar ahlak kurallarına uygun olduğunu takdirlerinize bırakıyoruz.

  Kıdem tazminatı, yıllarca verilmiş olan mücadelenin bir ürünüdür. Bu ürün, diğer haklarda olduğu gibi işçilerin, zamanla boyun eğerek, susarak, sesini çıkarmayarak tamamen zamanla ortadan kaldırılmasına vesile olacaktır. İşçiler, tarih boyunca hak alırken bir çok bedeller ödemişse de hak kayıplarında ise reform ve müjde haberleriyle kandırılmışlardır. Tam liberal ekonomi politikası uygulayan kanun koyucular, işverenin önünü açmak için her türlü kanunu çıkarırken işçilerin veya devletin bekasını nasıl etkileyeceğini düşünmeden hareket etmektedirler.

  Ülkemizde, iş güvencesi kavramı henüz yerleşmeden çıkarılması düşünülen kıdem tazminatı fonu uygulaması, çalışma hayatında ciddi sorunları da beraberinde getirecektir. İşçilerin, gerçek ücretlerinin SGK ya eksik olarak bildirilen ülkemizde, ücret uyuşmazlığı her dönem içinde yaşanacak ve işsizlik tehdidi altında olan işçiler ciddi sıkıntılar çekecektir. Toplu ödeme ile bir çok atılım yapan ve küçük ölçekli işletme açabilen işçiler, evlenme döneminde bayanlar veya askerlik döneminde olan erkekler toplu ödeme imkanından yaralanamayacaktır.

  Hileli iflaslar yoluyla veya her türlü hukuka aykırı işlemler yaparak işçilerin işçilik alacaklarını ödemeyen işverenleri, kanun koyucu cezalandırmak yerine, işçilerin haklarını daha da kötüye götürerek yeni kıdem tazminatı fonu uygulaması yaparak sosyal adalete aykırı olan din ve ahlak kurallarıyla bağdaşmayan bir hareket içine girecektir. Madem ki, işçiler, tazminatlarını kötü niyetli işverenler yüzünden kıdem tazminatını alamıyor ise o zaman kanun koyucunun işverenlere yaptırımlar düzenlemesi daha mantıklı ve ahlaklıdır. Özellikle ihale yoluyla taşeron şirketler çalıştıran kamu işverenlerini yani devlet tüzel kişiliğini tamamen rahatlatacak olan kıdem tazminatı fonu uygulamasında, işçilerin haklarını küresel şirketlerin oyuncağı haline getirilmesi kabul edilemez bir durumdur.

  Yaptık oldu, her şeyi yaparız ederiz, kimse bize karışamaz mantığı ile hareket eden kanun koyucu, milyonlarca çalışanın en hassas olduğu kıdem konusunda seçim öncesi yapacağı düzenleme ile boyun eğmeyen sivil bir direnişin fitilini ateşleyebilir. Kendi vatandaşın haklarını azaltırken ülke dışından gelen mültecilerin, emek harcamadan veya hiç bir vergi ödemeden yüksek refah seviyesinde yaşamasına izin veren zihniyet, ülkedeki sosyal adaleti ciddi şekilde zedelemektedir. Kanun koyucuya önerimiz, kıdem tazminatı fonu uygulamasının bireysel emeklilik şirketleri yerine devlet garantisi altında fon kurulmasının sağlanması ve şu an ki var olan şartlarla işçilerin kıdem tazminatının hak etmesini sağlayan düzenlemeyi daha da kolaylaştıran uygulama yapması ve kaçak veya yasadışı çalışan işçileri sistemli şekilde denetlemesidir. Sosyal adalet, kamu vicdanı ve ahlak kuralları da bu durumu emretmektedir.

  Adaletsizliğe sessiz kalmayın, hakkınızı arayın.

  Av.Suat Yurdseven

  Sağlık Teknikeri ve septik bunu beğendi.

 2. #2
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Çalışan kişilerin en büyük umudu kıdem tazminatı dır. Herşey bitti şimdi de gözlerini ona diktiler. Yazık çok yazık. ...

  Gazoz Agacı ve septik bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş