Like Tree5Beğeni
 • 3 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 2 Mesaj Sahibi GülerAkköse

Konu: İşaret dili bilenler işsiz kalmayacak!!!

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  İşaret dili bilenler işsiz kalmayacak!!!

  Sponsor Bağlantılar


  İşitme engelliler için büyük önem taşıyan işaret dilini, konuşma ve anlamanın öneminin günümüzde arttığını belirten uzmanlar, işaret dili bilmenin İngilizce kadar önemli bir kazanım olduğunu söylüyor.
  Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Öztürk, işaret dili bilenlerin, başta belediyeler, hastaneler, okullar ve adliyeler olmak üzere birçok sektörde aranan eleman olacağını belirterek gençlere ve işsizlere, yeni meslek olarak bu dili öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu.

  İşaret dili bilmenin günümüzde tüm kurumlar için ihtiyaç olduğunu kaydeden Mustafa Öztürk, bu ihtiyacın karşılanmasının aynı zamanda bir zorunluluk olduğunu söyledi. Öztürk şöyle konuştu:

  DERDİNİ ANLATAMIYORLAR

  “İşaret dili bilen eleman artık tüm kurumlar için bir ihtiyaç. İşitme engelli bir kişi işi için ya da başka nedenlerle emniyete gittiğinde derdini anlayacak ya da sorgulayacak polisin bulunmaması büyük bir problem olur. Aynı şekilde hastaneye doğuma ya da başka bir nedenle tedaviye giden işitme engelli vatandaşımız derdini anlatmakta sıkıntı yaşıyor. Doktor, hemşire ya da hastane personelinden birinin işaret dili bilmesi gerekiyor.

  İŞİTME ENGELLİLER ÖĞRENEMİYOR

  Hastanelerde işaret dili son derece büyük ihtiyaçtır ve gereklidir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da işaret dili ve eğitimi önemlidir; çünkü Türkiye’de 1 milyon civarında işitme engelli vatandaş yaşıyor. Bu kişilerin hangi dinden olursa olsun ibadetlerini öğrenmeleri temel insan hakkıdır. Bu nedenle din metodolojisiyle ilgilenen tüm kurum ve kuruluşlarda işaret dili eğitimi verilmesi zorunludur.

  Yüzde 99’un müslüman olduğu söylenen bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda özel gayret sarf etmesi, özellikle hutbelerde anlatılan konuların çevrilmesi ya da bu kişilere Kur'an öğretilmesi ya da bu kişilere İslam'ın temel bilgilerinin öğretilmesi bu anlamda da önem arz ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülükler aracılığı ile bunu yapabilir."

  TRAFİK POLİSLERİ İŞARET DİLİ BİLMİYOR

  Günlük hayatta bir çok alanda işaret dili bilmenin ve kullanmanın önemli olduğunu söyleyen Öztürk, özellikle trafikte işaret dilinin bilinmesi, işaret dili sembollerinin geliştirilmesi ve polislere bu dilin öğretilmesi gerektiğini kaydetti. Öztürk, üniversitelerde de personelin en az yüzde 10’nun işaret dili bilmesinin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

  İŞİTME ENGELLİLERE ÇÜRÜK VERİLİYOR

  “Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bütün okullarda işitme engelli olsun ya da olmasın bütün okulların yüzde 10’unda işaret dili bilen eğitmen ve personele ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye’de 13 milyon öğrenci ilköğretim ya da liseye devam ediyor. Bu insanların içine bir işitme engelli düştüğü zaman nasıl iletişim kuracak? Örneğin askeriyede işitme ve konuşma engellilere çürük raporu veriliyor. Bu kişilere işaret dili eğitimi verilse bu kişilerle iletişim kurulabilir.

  Örneğin Louis Brey, bir askerdir görme engellilerin kullandığı kabartma yazıyı bulan kişidir. 1. Dünya Savaşı’nın çetin şartlarında karşı tarafa mesaj kullanmak için kullanmıştır. Savaş bittikten sonra icat ettikleri 6 nokta ile işaret dili oluşturuldu. Yani işaret dilini bulan kullanan kişi bir askerdir. Askeriye için de lazımdır, tüm kurumlar için çok gereklidir Ve bununla ilgili olarak çok hızlı bir şekilde birlikteliği sağlayan işaret dili eğitimine ihtiyaç var."

  60 SAATTE ÖĞRENMEK MÜMKÜN

  İşaret dilinin dünyada en çabuk öğrenilen dil olduğunu kaydeden Öztürk, bu dilin 60 saatlik bir ders ile öğrenilebildiğini belirtti.
  Öztürk, “İşaret dili kelime kelime öğretilmiyor, deyim deyim öğretiliyor. Her nesnenin bir deyimi var. Seni seviyorum dediğin zaman kelimeler ayrı ayrı öğretilmez. Tek bir deyim vardır. Bu nedenle 60 yaşındaki kişi de öğrenir, 6 yaşındaki çocuk da öğrenir. Bu dil 60 saatte öğrenilebilir.

  Eğer meslek alanında öğrenmek gerekiyorsa 30 saaten sonra hocayla konuşulursa diğer 30 saati meslek grubuna göre mesleki deyimlerle birlikte verilebilir. Mesela Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde bu eğitimi veriyoruz. İşaret dili evrensel değildir. Her toplumun lehçesine göre farklılık gösterir. Türk Dil Kurumu bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

  SİYASİLER İŞARET DİLİ ÖĞRENMELİ

  Siyasilere de işaret dilini öğrenmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Siyasiler de öğrenseler elbette iyi olur ama şu yapılabilir her kürsüde, siyasi oturumlarda, Meclis açılışlarında işaret dili ile çeviri yapılması sağlanabilir; çünkü TRT3 canlı yayın yapıyor. Bu canlı yayın sırasında işaret dilini bilen bir kişinin orada çeviri yapması tüm ihtiyacı cevaplar. Meclis'te bu dili bilen milletvekili yok.

  TBMM’de de bazı personele işaret dili öğretilerek bu ihtiyaca cevap verilebilir. Açık oturumlar yayınlanırken milletvekillerinin konuşmaları işaret dili ile de anlatılmalı. Sonuçta işitme engelli vatandaşlarımızın da bu konuşmaları takip etme hakları var. İşaret dili öğrenmek günümüzde İngilizce lisan konuşmak gibi gençlere bir kariyer fırsatı yaratabilir.”


  **************************

  Konu çok ilgimi çekti ve mecliste işaret dili bilen milletvekili bulunmamasına ayrıca hayret ettim Milleti temsil eden vekiller bu ülkenin yaklaşık 14 milyona tekabül eden bir azınlığında temsilcileri olarak çıktıkları kürsüde, engellilerin haklarını savunmak, hak arayışlarına destek olmak şöyle dursun daha onlar insanlık diline bile sahip değillermiş.

  İnsanlar konuşa konuşa anlaşır bunu hepimiz biliyoruz dili, dini, rengi ne olursa olsun tüm dünyada kabul gören diller topluluğuna İngilizce dili yaygın olarak kullanılmasından dolayı uluslararası iletişim dili olarak kabul görmüştür. Bizim ülkemizde yabancı dil olarak okullarda öğretilmeye çalışılan İngilizcenin yetersizliği Anadolu Liselerinde hazırlık sınıfı konulmasına karşılık büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ve ne acıdır ki, bu ülkenin en ileri gelenleri bile İngilizceyi ''one minute'' den ibaret sanıyor

  Bunun yanısıra işaret dili olarak geçen işitme engellilerin sesleri algılamasından çok işaret şeklinden cümleleri okumasına yarayan bir işaret dilimiz bile yok bizim!!! Biz bunca gerikalmışlığın ortasında hala hiç gocunmadan Osmanlıcayı geri getirmeye çalışan bir zihniyetin kurbanları olmaktan yeni nesili nasıl kurtarabileceğimizi düşünmeye başlamalıyız bana göre bu konuda hayli geç kalmış olsak dahi yukarıdaki yazıyı anlayarak, yorumlayarak okuyanlar ne demek istediğimi de gayet açık olarak anlayacaklardır diye umut ediyorum.

  GülerAkköse, Murat.Y ve zeynep45 bunu beğendi.

 2. #2
  GülerAkköse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Şehir
  Denizli/Pamukkale
  Mesajlar
  105
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  bizde başlıcaz tabiki ilk seviyeden denizlide kurs bulabilirsek... denizlideki ortopedik engelli arkadaşların işaret dilini öğrenmelerini sağlamak gibi bi planım vardı zaten bu yazıdan sonra daha da cok heveslendim hayırlısı bakalım

  Murat.Y ve Gazoz Agacı bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş