Engelliler açısından büyük sorunlardan biri olan istihdam sorununu giderilmesi için atılan adımlardan biride işkurdan 4.2 milyon TL desteğiyle geldi. Sivil toplum örgütlerinin sunduğu projelere destek verilerek mesleksizlik yönünde ilerleme sağlanması planlanıyor. Mesleki eğitim alınarak daha sonrasında uygun iş sahalarında istihdam şansı bulacak engelliler için bu projelerin hayırlı olmasını diliyoruz.


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engelli bireylerin mesleki eğitimi ve rehabilitasyonu için 4,2 milyon TL destek sağlayacak.
İŞKUR Genel Müdür Nusret Yazıcı, “Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayanlardan Kesilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyon, kendisine sunulan projeleri değerlendirerek 92 tanesine 4,2 milyon TL kaynak tahsis etti. Bu kaynakla engelli bireylerin işgücü piyasasında karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri olan mesleksizliğin çözümü noktasında önemli çalışmalar yapılacak.” dedi.

İŞKUR, engelli bireyleri toplumsal hayata kazandırmak ve istihdam edilmesine katkı sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşlarının sundukları projelerden kabul edilenlere destek verecek. Uygun şartları taşıyan 92 projeyi destekleme kararı alınarak, engellilerin mesleki eğitimi ve rehabilitasyonu ile istihdamları için 4,2 milyon TL kaynak tahsis edilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Genel Müdür Yazıcı, “İŞKUR’un başkanlığında ilgili kamu kurumları ve sosyal tarafların bir araya gelmesiyle oluşan Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayanlardan Kesilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyon, kendisine sunulan projeleri değerlendirerek 92 tanesine 4,2 milyon TL kaynak tahsis etti. Bu kaynakla engelli bireylerin işgücü piyasasında karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri olan mesleksizliğin çözümü noktasında önemli çalışmalar yapılacak.” diye konuştu.

BİN 600 ENGELLİYE İSTİHDAM OLANAĞI

Komisyon tarafından tahsis edilen kaynakla bin 600 engellinin mesleki eğitim alacağını ve daha sonrada uygun olanların istihdam edileceğini bildiren Yazıcı, şu ifadeleri kullandı: “Eğitim süresince kursiyerlerin günlük 20 TL zaruri giderlerinin yanı sıra sigorta primlerinin İŞKUR tarafından karşılanacak. Eğitimin ardından başarılı olan kursiyerlere sertifika vereceğiz. Biz bu tür projeleri 2004 yılından bu yana destekliyoruz. 9 yıllık sürede sivil toplum kuruluşlarından Komisyona sunulan projelere yaklaşık 120 milyon TL kaynak tahsis edildi. 30 bin engelli birey mesleki eğitim aldı. Söz konusu projelerin nitelik itibari ile geliştirilmesi için başta mevzuat çalışması olmak üzere çalışmalarımız artarak devam edecek. Komisyonda bizimle birlikte özverili şekilde çalışan tüm taraflara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”