Like Tree1Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: İşsizlik Maaşı almanın püf noktası !

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  İşsizlik Maaşı almanın püf noktası !

  Sponsor Bağlantılar


  İşsizlik maaşı ile ilgili yanlış bilinen bir doğru ortaya çıktı.

  Her çalışanın işsizlik maaşı hakkı var. Çünkü sigorta primleri yatırılırken bu kapsamda ücretlerimizden kesinti yapılıyor. Bu kesintiler de brüt maaşımızdan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payıyla gerçekleşiyor.

  HAKLI FESİH ÖNEMLİ


  Fakat işsizlik maaşı almanın bazı şartları var. Birinci ve en önemli şart; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmak. Yani Türkçesi işten çıkartılmak... Bunun istisnasını başlıkta belirttim, onu aşağıda anlatacağım. İşten çıkmadan önceki 120 gün prim ödeyip çalışmak da gerekiyor. Bununla birlikte son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak. Yani sigortalı olarak çalışmış olma şartı da var. Gelelim istifa meselesine... İşsizlik maaşı alacak olanların içine kendi isteği ile ayrılanları da katıyoruz. Çünkü çalışma hayatında 'haklı fesih' diye bir kavram var. Siz işyerinden haklı bir sebeple ayrılmışsanız, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

  HAKKINIZ BULUNUYOR


  Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları sebep gösterilebilir. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yine işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik maaşı alınır.

  ÜST LİMİT VAR


  İşsizlik maaşı son 4 ayda (120 gün) alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40'ıdır. Yani 1.000 lira brüt ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 400 liradır. Bundan küçük bir miktar damga vergisi kesintisi de var. Her maaşın yüzde 40'ını işsizlik maaşı olarak almak da mümkün değil. Yani brüt maaşı 5 bin lira olan birisi 2 bin lira işsizlik maaşı alamıyor. Burada sınır o yılki asgari ücretin yüzde 80'i olarak belirleniyor.

  Yani bu yıl için alınacak en yüksek işsizlik maaşı 856 lira 80 kuruş oluyor. İşsizlik maaşı sigortalının durumuna göre 6 ila 10 ay arasında ödeniyor. Bu da sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor. 600 gün prim ödeyen 6 ay, 900 gün ödeyen 8 ay, bin 80 gün ödeyen 10 ay maaş alıyor.

  DİKKAT! 30 GÜN ÖNEMLİ

  İspatlayabileceğiniz zorunlu haller dışında işten ayrıldıktan sonra, 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR'a başvurmanız gerekiyor. Eğer bu süreyi geçirirseniz geçen zaman kadar alacağınız maaşın süresi de azalacaktır. Bunun için 30 günü geçirmemeye bakın.

  SAKIN YAPMAYIN !

  İşsizlik maaşı alırken, çalışmak mümkün değil. Kayıtlı ya da kayıtsız çalışırsanız bunu gizlemeyin. Eğer bu tespit edilirse işsizlik maaşınız kesilir. O süre içinde aldığınız paralar da sizden faiziyle geri tahsil edilir. İşverenle anlaşıp çift maaş almaya kalkanları duyuyoruz. Bu, kanunen de suçtur.

  septik bunu beğendi

 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  iyi akşamlar arkadaşlar
  işsizlik parası alırken isteğe bağlı sigorta yatırabiliyormuyuz cevaplarsanız sevinirim..

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam kadersiz07,

  Aslında bu soru benimde aklıma takılmıştı. Araştırdığım kadarıyla işsizlik ödeneği alınırken isteğe bağlı sigorta yatırılmasının herhangi bir önleyici tarafı bulunmuyor.

  KANUN 'ÖDEYEMEZ' DEMİYOR!

  İşsizlik ödeneği olan bir işsiz sigortalı aynı süre içinde İsteğe Bağlı Sigortaya prim ödeyebilir mi?


  İlk bakışta tezat bir görüntü oluşsa da yasal çerçeveden bakıldığında bu mümkün. Şöyle ki; işsizlik sigortasını düzenleyen 4447 sayılı Kanun hükümlerine baktığımızda işsizlik yardımı alan işçi çalışmaya başladığı takdirde işsizlik ödeneği kesilmektedir. İsteğe Bağlı Sigorta primi ödemek işsizlik yardımı almaya mani olan durumlar arasında sayılmamıştır.

  Diğer açıdan baktığımızda, İsteğe Bağlı Sigortaya girişi engelleyen şartları arasında işsizlik sigortasında yardım almak sayılmamıştır. Yani, işsizlik ödeneği alan işçi aynı zamanda İsteğe Bağlı Sigortaya girip prim ödeyebilir.

  Bulabildiğim tüm bilgiyi burada paylaştım ama yine de içimde bir huzursuzluk var nedeni mantıkla açıklanamayacak oluşu ve bu durumun gerçekleşmesini engelleyen bir nedenin bulunmaması. Tezatlığın kaynağı geliri olmayan bir kişinin kendisine verilen işsizlik ödeneği ile az da olsa bir işe girene kadar idare etmesi amaçlanırken o kişinin elindeki işsizlik yardımının bir kısmını isteğe bağlı sigortaya yatırmak istemesidir.

  Karar sizin kadersiz07 hakkınızda hayırlısı olsun dileklerimle.

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2014
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  teşekür ederim...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş