Kıdem tazminatında fon sistemi ile ilgili çalışmalarda yavaş yavaş sona yaklaşılıyor. Sistem yürürlüğe girerse kendi isteğiyle işten ayrılan sigortalılar da kıdem tazminatı alabilecek. Bilindiği üzere mevcut kıdem tazminatı sisteminde kendi isteğiyle işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödenmiyor. Kıdem tazminatında fon sistemine geçilirse sistemde birçok değişiklik olacak ve sigortalıların kıdem tazminatı konusundaki mağduriyetleri son bulacak. Peki yeni tazminat sistemi nasıl olacak? İşte detayları;


98372.jpg

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Nasıl Olacak?

Şu an üzerinde çalışmalara devam edilen ve tasarı halinde olan yeni kıdem tazminatı sistemi şu şekilde olacak;

-Kıdem tazminatı için fon oluşturulacak ve sigortalıların tazminatları işverenleri tarafından her ay sigortalıların banka hesaplarına yatırılacak.

-Kendi isteğiyle işten ayrılan sigortalılar da tazminat hakkına kavuşacak.

-Mevcut sistemde kıdem tazminatı için aranan en az 1 yıl çalışmış olma şartı yeni kıdem tazminatı sisteminde aranmayacak.

-Yeni sistemde fona aktarılacak tutar sigortalının brüt kazancı üzerinden belirlenecek. Oranın brüt kazanç üzerinden yüzde kaç oranında yapılacağı henüz net değil. Sigortalının brüt kazancı üzerinden kesilen bu tutarlar sigortalı adına açılmış kıdem tazminatı hesabına aktarılacak. Böylece sigortalı işten ayrıldığında istediği zaman tazminatını almış olabilecek.

-Çalışmalar tamamlanırsa yeni tazminat sisteminin 2017 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni tazminat sistemi işverenler açısından sıkıntılı bir süreci beraberinde getirecek. Zaten maliyetlerin yüksek olması, vergilerin ve primlerin işverenler üzerinde bir yük oluşturması yeni kıdem tazminatı sisteminin uygulanmasını da zorlaştırmış olacak. Mevcut sitemde kendi isteğiyle işten ayrılan sigortalıya işveren tazminat ödemezken yeni sistem yürürlüğe girince işten ayrılan tüm sigortalılara tazminat ödemiş olacak. Bu da maliyetlerin daha da yükselmesine sebep olacak.

Yürürlükteki Kıdem Tazminatı Sisteminde Tazminat Alabilmek İçin Geçerli Şartlar Nelerdir?

Mevcut tazminat sisteminde sigortalıların kıdem tazminatı alabilmeleri için;


· Sigortalının işten ayrılış tarihinden önceki son 1 yıl kesintisiz olarak çalışmış olması, son bir yıl içinde 360 gün olması,

· Kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılmış olması,

· Askerlik sebebiyle işten ayrılmış olması,

· Evlenen kadınların evlenme tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde işten ayrılmış olması,

· Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılmış olması,

· Zorlayıcı sebepler yüzünden işten ayrılmış olması,

· İşverenin ahlak kurallarına aykırılığı nedeniyle işten ayrılmış olması,

Gerekmektedir.