Ne yediğimizi bile biliyorlar!

Kişisel bilgi sızıntısı bankalarla sınırlı kalmadı. Milyonlarca kişinin hangi hastaneye gittiği, ne yediği, kaldığı otel, yaptığı spora kadar her şey internette parayla satılıyor.


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ise, Türk finans sektöründe tarihinin en büyük kişisel veri hırsızlığıyla ilgili uyarıda bulunarak,"Mağduriyet varsa, talep hakkı doğacaktır. Bu konuda bize de ulaşabilir" dedi

Kişisel verilerle dolandırıcılık yapanlar, bazı yemek sipariş sitelerinin dataları "2013 Kasım'da kim ne yedi listesi güncellendi" başlığıyla satışa çıkaryor.

Verilerde 200 bin kişiye ait telefon, adres ve yemek sipariş bilgileri yer alıyor. Bu bilgiler, genellikle SMS reklamları yapan şirketlere satılıyor. Telefonda kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, vatandaşı 'ne yediğini dahi biliyoruz' mesajı vererek tehdit ediyor.

Türkiye'de yaşayan vatandaşların neredeyse tamamına yakınının kişisel verileri bu tür dolandırıcıların eline geçmiş durumda. Örneğin internette "Türkiye 2013 hemoroit datası güncellendi" başlığıyla, bu hastalık için ilaç kullanan 178 bin kişinin verileri satılıyor.

İnternette girdiğiniz siteye göre eğilimleriniz tespit ediliyor. Bunu kişisel verilerinizle birleştirip tehdit dahi ediyorlar. Satışa çıkan veriler arasında Galatasaraylılar datası, Etiler'de oturanlar datası, performans ilacı kullananlar datası, 10 bin TL üzerinde kazananlar datası, Fitness'a üye olanlar datası bile var.

Bilgisi çalınanların haberi yok


Sabah, bilgileri internette satışa çıkan kart mağdurları ile konuştu. Birçoğunun bilgilerinin satıldığından haberi yok. Bazıları ise yakın zamanda yüklü miktarda dolandırılmış durumda. Kocaeli'nde Mezarlıklar Müdürlüğü'nden emekli olan A.L. kendi bilgilerinin satıldığını 3 ay önce fark etmiş.

"2 bin liramızı dolandırdılar" diyen A.L. olayı şöyle anlattı: "Telefonumu bulmuşlar. 'Bankadan arıyoruz' dediler. Kredi kartıma ait bütün bilgileri söyledi. Hesap güncellemesi yaptıklarını belirterek, bir hesap numarası verdi. Buraya internet üzerinden para aktarmamı istedi. Güvenip yaptık. Dolandırıldığımızı anladık."

Aydın: Mağdurlar bize ulaşsın

Kişisel verilerin sızdırılmasına ilişkin haberler finans dünyasının üst yöneticilerinin de gündemine girdi. "Müşteri sırrı bizler için çok önemli ve mahremdir" diyen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, "Bankalarımızın teknoloji birimleri ve bizlerle çalışan diğer kuruluşlar, bu konudaki çalışmalarını devam ettiriyor. Kimin elinde bir belge varsa ilgililere göndersin. Biz de böyle bir bilgi ve bulguya rastlarsak ilgililere iletiriz. Sektör olarak bilgi güvenliğine çok önem veriyoruz. Burada mağduriyet varsa, talep hakkı doğacaktır. Bu konuda bize de ulaşabilir" diye konuştu.

*****************************************

Arkadaşlar son bir ay içinde, kişisel verilerinizi bir şekilde kullanan ve kendilerini bankadan arayan müşteri temsilcisi olarak tanıtanların dolandırıcılık dosyaları inanılmaz boyutlarda bu konuda sizlere çok kısa bir uyarıda bulunmak istiyorum.

Cep telefonunuzu yada sabit telefonunuzu arayan kişi bankadan yada başka bir resmi kurumdan aradığını söylese dahi, sizin kimlik bilgilerinizi size hayret duyacağınız şekilde aktarsa dahi, sizin hakkınızda sizi korumaya yönelik işlem yapmasının gerekli olduğunu ve bu sayede sizi dolandırıcılıktan koruyacağını söylese dahi, konuşması ve diksiyonu son derece düzgün ve size bankadan aradığı izlenimi vermiş olsa dahi, ne olursa olsun telefonun öbür tarafındaki bu sese kesinlikle inanmayınız ve kesinlikle vermiş olduğu bilgiler size ait olsa dahi onaylamayınız hatta konuşmak zorunda bile değilsiniz telefonu bir an önce kapatmaya çalışabilirsiniz.

Hayatta bu kişiyi nasıl kandırdılar diyebileceğim kişiler bile dolandırılmış olduğundan ve bugün özellikle İstanbulda büyük bir patlama yaşandığı için hepinizi çok daha dikkatli olmanız konusunda uyarmak istedim. Bankalar çok gerekli gördüğünde sizi telefonla aramaktan ziyade, en kısa zamanda, en yakın şubeye davet edecektir ve siz kimselere telefonda bilgilerinizi vermek zorunda değilsiniz unutmayın TC kimlik numaranızı size doğru olarak söylese bile onay vermeyiniz.