Kız çocukları evlendiklerinde 24 maaş tutarında çeyiz parası ödeniyor. Üstelik paranın tamamı tek seferde veriliyor. Parayı almak için başvuru şart. İşte detaylar...


ceyiz_yardimini_kimler_alabilir_2016_sgk_ceyiz_yardimi_basvurusu_basliyor_kime_ne_kadar_ceyiz_od.jpg

Sosyal güvenlik mevzuatımız çalışanların öldükten sonra geride kalan yakınlarını da koruma altına alıyor. Eşler ölüm maaşı alırken, çocuklar da yetim aylığına hak kazanıyor. Bunun için belli şartlar bulunuyor. Çalışanın primlerinin sayısı, geride kalanların çalışıp çalışmadıkları gibi kriterler, ödenecek parayı ya da bu imkanın verilip verilmeyeceğini de belirliyor.

Bütün bu ödemelerin yanında yasalarımız kız çocukları için çeyiz parası olarak bilinen evlilik ödeneği de veriyor. Bu evlilik ödeneği alınan maaşa göre belirleniyor. Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ve torba yasa ile çıkartılan evlilik yardımını bununla karıştırmamak lazım. O bankaya para yatıran gençlere devletin yapacağı katkıdan oluşuyor. Geçmiş yazılarımda anlatmıştım. Bugün farklı bir ödemeden bahsedeceğim.

Okurumuz Zeynep Uçar'ın bu konuyla ilgili sorusu şöyle:

- Babamdan yetim maaşı alıyorum. Önümüzdeki ay da evleneceğim. Evlilik ödeneğini almak için ne yapmam lazım? Kaç lira alacağım? Maaşım kesilir mi?

- Zeynep Hanım şimdiden tebrikler. Verdiğiniz bilgilere göre evlilik ödeneği hakkınız bulunuyor. Anne veya babasından dolayı maaş alan kız çocukları bu ödenekten yararlanabiliyor. Bunun için şartları taşıyorsunuz. Evlilik ödeneği, son alınan yetim maaşının 24 katı oluyor. Yani kız çocuklarına iki yıllık maaşları peşin olarak ödeniyor. Siz maaşınızı yazmamışsınız ama, örneğin 700 lira aylığınız varsa alacağınız toplu para 16 bin 800 lira olacak. Bu para peşin olarak ödeniyor. İki yıllık parayı aldıktan sonra maaşınız kesilecektir. Zaten evlendiğiniz için bu maaşı almanız mümkün olmuyor. Yine çalışmaya başlasaydınız da maaş kesilecekti.

DİKKAT! 5 YIL SÜRE VAR

Burada önemli bir nokta var. Bu ödeneği almak için başvurmanız gerekiyor. Eğer başvurmazsanız para ödenmiyor. Bunun için evlilik cüzdanıyla birlikte en yakın SGK Müdürlüğü'ne gidebilirsiniz. Unutmayın 5 yıl süreniz var ve bu süreyi geçirirseniz ödenek verilmez.

Bu konuda bazı bilgileri de hatırlatalım:

*Ödeneği alan kız çocuğu eğer eşinden dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsa, 2 yıl yararlanmaya devam edecek.

*Aylıktan düşen kız çocuğunun, varsa anne veya kardeşlerinin maaş artışı 2 yıl sonunda gerçekleşiyor.

*2 yıl dolmadan bir boşanma olursa yeniden maaş bağlanması 2 yılın sonunda gerçekleşiyor.

*Boşanıp yeniden evlenen kız çocukları ikinci bir evlilik yaptıklarında yeniden ödenek alamıyor. Ödenek sadece bir kez veriliyor.