Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree27Beğeni

Konu: Kredi Kartı Limitlerine Yeni Düzenleme

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Kredi Kartı Limitlerine Yeni Düzenleme

  Sponsor Bağlantılar


  Maaşı 1000 lira olanın limitine ‘1000 lira’ sınırı

  Hükümetin, kredi kartı borçlarının artmaması adına tüketiciler lehine yaptığı düzenlemelerde yetkiyi alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ilk taslağı hazırladı. Buna göre geliri 1000 liranın altında olanların kredi kartı ile harcama yapma limiti 1000 lirayla sınırlandırılacak

  1000 liranın üstünde olanların ise gelirini belgelendirmesi istenecek. Gelirin devamlı olup olmadığı kontrol edilecek.
  BDDK’nın dün açıkladığı taslağa göre, kredi kartlarında 15 bin liraya kadar olan limitlerde asgari ödeme tutarı yüzde 25’ten yüzde 30’a, 15-20 bin lira arasındaki limitlerde yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltilecek.

  BDDK sermaye yeterlilik taslağına göre, kredi kartıyla mal ve hizmet alımı için veya nakit kullandırılan kredilerin kalan vadesi 1-6 aya kadar olan taksit ödemelerine uygulanan risk ağırlığı yüzde 75’ten yüzde 100’e çıkarılacak.

  Karşılık oranları değişecek


  Kalan vadesi 6-12 aya kadar olan taksit ödemelerinde yüzde 150 olan risk ağırlığı yüzde 200’e, 12 ayı aşanlarda yüzde 200’den yüzde 250’ye çıkarılacak.

  Karşılıklar tebliğine göre genel karşılık oranları ihracat kredilerinde yüzde 1’den yüzde sıfıra, KOBİ kredilerinde yüzde 1’den yüzde 0.5’e indirilecek.

  Arkadaşlar bu haberi ilk okuduğunuzda keyfiniz kaçacak da olsa aslında bu yeni uygulama BDDK nın tüketiciler lehine almış olduğu ( tüketicileri yani banka müşterisini bankalara karşı korumaya yönelik ) tedbirlerden sadece bir tanesi. Artık eskisi gibi herkese kolaylıkla kredi kartı verilmeyecek. Sizleri korumak adına diyebilirim ki eğer birden fazla bankayla çalışıyorsanız ya da birden çok kredi kartınız varsa bunların sayısını yavaş yavaş azaltın en ideali tek kredi kartı kullanmak ve tek bankayla çalışmak olsa da sizler en azından öncelikle ikiye indirmeye çalışın zaten yakında tek kart uygulamasına geçilecek mecburi olarak.

  Ülkemiz maalesef az gelişmiş bir ülke olduğu, okur yazar oranı düşük olduğu ve ne yazık ki aslında kredi kartı amacına uygun olarak kullanılmadığından BDDK arada tüketicileri düşünerek çalışmalarını hızlandırmakta ve bunun sonuçları da aslında istenildiği oranda bir memnuniyet yaratmasa da gerçekte ne olup bittiğinden habersiz tüketici mağdur olabilmekte ve kendi lehine alınan kararlardan dahi öfke duyabilmektedir.

  Kredi kartı kullanan arkadaşlar siz mümkün olduğu kadar, dönem borcunuzu her ay düzenli olarak ödemeye ve çok zor da kalmadıkça minumum ( en az ) ödeme tutarını ( hesap ekstresinde belirtilen adıyla asgari ödeme tutarı ) ödemeyi aksatmamaya çalışınız.

  Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu  Kartta asgari ödeme tutarı artıyor !!!


  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), gelir düzeyi bin lira ve altında olanlarla, gelir düzeyi tespit edilemeyenler için kredi kartı limitini bin lirayla sınırlandırmaya hazırlanıyor.

  BDDK, limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarını yüzde 25’ten yüzde 30’a, limiti 15 bin liradan 20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında ise yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkarıyor.

  Sermaye Yeterliliği Mevzuatı, Karşılık Mevzuatı ve Kredi Kartları Mevzuatında değişiklik yapmaya hazırlanan BDDK, söz konusu taslakları kamuoyu görüşüne açtı. Takipteki bireysel kredilerin dağılımında kredi kartı alacakları yüzde 46 düzeyine ulaştığına dikkat çeken BDDK, bireysel kredi kartı alacakları yüzde 43 oranında artış gösterdiğini kaydetti.

  Arkadaşlar her bankanın uygulaması farklı olmakla birlikte ( riskli kartın bloke edilme işlemi ) bir yıl içinde en fazla üst üste iki yada üç kere asgari tutar ödediğinizde bir anda kredi kartınız banka tarafından bloke konulabiliyor ve siz ne olduğunu tam anlayamadan limit dahilinde olan kredi kartınızı kullanamıyor duruma gelebiliyorsunuz. O yüzden her fırsatta kullandığınız kadarını ödeyin asgari ödeme tutarı sizin için en son tercih olmalı.

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu  BİN LİRA ÜSTÜNE RUTİN KONTROL


  Gelir düzeyi bin lira veya altında olanlarla gelir düzeyi tespit edilemeyenler için kredi kartı limiti bin lirayla sınırlandırılıyor. Limiti bin liranın üzerinde olanların gelir düzeylerinin belgelendirilmesi ve bu gelirlerin sürekliliğinin düzenli olarak kontrol edilmesi zorunluluğu da getiriliyor.  RİSK AĞIRLIĞI YÜKSELTİLİYOR

  Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesi Yönetmelik Taslağı ile kredi kartı vasıtasıyla, mal ve hizmet alımı için veya nakit olarak kullandırılan kredilerin kalan vadesi 1-6 aya kadar olan taksit ödemelerine hali hazırda yüzde 75 olarak uygulanan risk ağırlığı yüzde 100’e çıkarılıyor. Kredi kartı vasıtasıyla, mal ve hizmet alımı için kullandırılan kredilerin kalan vadesi 6-12 aya kadar olan taksit ödemeleri tutarlarına ilişkin halen yüzde 150 olarak uygulanan risk ağırlığı da yüzde 200’e, kalan vadesi 12 ayı aşanlara ilişkin yüzde 200 olarak uygulanan risk ağırlığı yüzde 250’ye yükseltiliyor. Uygulama kapsamına kredi kartı vasıtasıyla nakit olarak kullandırılan krediler de dahil ediliyor.
  İskender Durgun bunu beğendi

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Arkadaşlar şu dönemde bankaların batık kredi ve riskli tüketici bölümünde inanılmaz bir artış var ve her geçen gün kriz yaklaşıyor. Yapılan tüm yeni düzenlemeler aslında bu yaşanacak olan krizi önlemeye yönelik ve bu konuda BDDK nın bankalar üzerinde daha fazla etkili olabilecek kararları gündemde.

  BDDK’nın kredi kartı alacaklarının ileride problem yaratması ihtimaline karşı tedbir aldığına dikkat çeken yetkililer, “Ancak borcunu ödemeyen tüketici için de cezai yaptırımların taslağa eklenmesi gerekiyor” bilgisini verdiler. BDDK’nın tüketici kredilerinde yaşanacak olası probleme karşı hazırlandığına dikkat çeken yetkililer, düzenlemenin kart nedeniyle yaşanan sorunlara çözüm olacağını dile getirdi. BDDK’nın tüketici kredilerindeki alacaklardan çekindiğine dikkat çeken bir yetkili, “BDDK, bu oran yükseldiği için düşürmek istiyor. Bir problem yaşandığında ‘tedbir almadılar’ eleştirilerine karşı gardını alıyor.

  Aslında bayramdan beri yaşanan riskli tüketici grubundaki artış had safhaya ulaşmış durumda ama her an sizler de mağdur olmayın ve bir anda kartınız yada kartlarınız kullanıma kapanmadan önce bu konudaki düzenlemeleri takip edin.
  İskender Durgun bunu beğendi

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor  Bankaların yüksek ücret ve komisyonlarına eylül ayarı geliyor. Zorunlu sigorta kalkıyor. Belli bir oranı geçen ücrete müşteri onayı alınacak ve işlem için alınan para maliyeti geçemeyecek.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Faiz lobisi uyanık, milleti komisyonlarla çökertiyor" sözlerinin ardından Türkiye Bankalar Birliği ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülen çalışmada sona gelindi. BDDK, bankalara ücret ve komisyon değişikliğini müşteriye bir ay önceden bildirme zorunluluğu getiriyor. Belli bir oranı geçen ücret ve komisyonlar için de müşteriden onay alınması öngörülüyor. Ayrıca hesap bildirimlerinde de sadece maliyet kadar ücret alınabilecek.

  ZORUNLU SİGORTA KALKIYOR

  Zorunlu hayat sigortasının kaldırılması, kiralık kasa ziyaret ücreti, bozuk para değiştirme ücreti gibi tartışmalı uygulamaların kalkması konusunda uzlaşı sağlandı. Bankalarla yürütülen pazarlıkta, BDDK nakit avans ücreti, kredi karşılığında zorunlu açılan vadesiz mevduat hesapları için para, faiz dışında kesilen dosya masrafı gibi ekstre bedelleri alınmaması gerektiğini bildirdi.

  EYLÜLDE AÇIKLANACAK

  Bankalarla 2.5 aydır yürütülen görüşmelerde, bazı ücret ve komisyonların tamamen kalkması bazılarının sadeleşmesi konusunda uzlaşma sağlandı. Türkiye Bankalar Birliği, bankaların maliyet listesini hazırlayarak BDDK'ya verdi. Kurum, banka müşterisinin kendi hesabından para çekmesi ve yatırması karşılığında ücret alınmaması gerektiğini savunurken, bankalar ise bu konuda geri adım atmak istiyor. Ücret ve komisyonlara yönelik tebliğin eylülde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hesap işletim ücretlerinde de düzenlemeye gidiliyor. Buna göre, işletim ücreti hesap sayısına göre alınmayacak. Kaç hesap olursa olsun müşteri başına alınacak. Alınan ücretler de maliyeti geçemeyecek. Bankalarla yürütülen görüşmelerin en önemli ayaklarından biri de "müşteriyi doğru bilgilendirme" yönünde oldu. Kurum, ücret ve komisyon oranlarını değiştiren bankanın müşteriye bir ay önceden bilgi vermesini öngörüyor. Banka bildirimi yaptıktan sonra da müşteri isterse bir hafta içinde hizmet alımından vazgeçebilecek.

  KREDİ KARTI ÜCRETİ DE DÜŞÜYOR

  Kurum, bankalardan kişi başına 150-200 lirayı bulan kredi kartı ücretlerinin yarı yarıya düşürülmesini istiyor. Zorunlu hayat sigortasının kaldırılması, kiralık kasa ziyaret ücreti, bozuk para değiştirme ücreti gibi tartışmalı uygulamaların kalkması konusunda uzlaşı sağlandı. Bankaların dosya, istihbarat ücreti, EFT, havale gibi kalemlerde belirlediği üst sınırı Kurum'un az bulduğunu belirten yetkililer, "Yürütülen çalışmalarda bazı bankalar maliyetlerini dahi açıklamak istemedi. BDDK, haksız aidat alan, geriye dönük hesap işletim ücreti yapanlar hakkında işlem yapacak" dedi.

  KOMİSYON BANKALARIN KâR KAPISI

  Bankalar, bankacılık hizmet gelirleri ve komisyonlarından geçen yılın ilk yarısında 9.3 milyar lirayı kasasına koyarken bu yılın aynı döneminde söz konusu kalemden yaklaşık 11.1 milyar lira gelir elde etti. Bu rakamın 8.4 milyar lirası vatandaşlardan çeşitli isimler altında alınan bankacılık hizmet gelirlerinden, 2.6 milyar lirası ise kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan oluştu. İlk altı ayda faiz dışı gelirler ise 16.2 milyar oldu.

 6. #6
  Banned

  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Şehir
  inegöl
  Mesajlar
  238
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  iyi olur.........................................? du insanlar borç batağına girmeden önce.

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  BDDK' dan Kredi Kartlarına Limit Ayarı!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, göreve geldiği günden bu yana tüketici aleyhine işlemler yapan bankalarla büyük bir mücadele içine girdiklerini söyledi. Bugün'ün haberine göre kredi kartı aidatları konusunda yaptığı “Bodrum’da 50 liraya lahmacun var” sözlerinin kamuoyuna yanlış yansıdığını belirten Öztekin, BDDK Başkanı olarak tüketicilerin bankalar karşısında mağdur olmamaları için bir dizi düzenleme çıkarıp uyguladıklarını vurguladı.  Şikayetsiz Ceza Verdik

  Kredi kartı aidatı, işlem ücreti gibi konularda alınacak kararlar için TBMM’deki Tüketici Yasa Tasarısı’nın çıkmasını beklediklerini belirten Öztekin, “Bu arada sessiz sedasız tüketicileri ve iş dünyasını bankalar karşısında korumak için işlemler yapıyoruz.

  Örneğin vatandaşa haber vermeden kredi mevduat hesabı açan bankaları tespit edip her birine ceza yağdırdık. Üstelik şikayetleri bile beklemedik. Bu hesapları rızasız açan bankaların tümünü cezalandırıp vatandaşın uğradığı zararı telafi etmelerini sağladık” dedi. Tüketicileri korumak için dünyanın çeşitli ülkelerindeki uygulamaları incelediklerini açıklayan Öztekin, şöyle devam etti:

  “Örneğin Güney Afrika’da yoksul, geliri düşük kişilere kredi kartı veren, kredi kullandıran bankalara, borcun ödenmemesi halinde icra yetkisi kullandırılmıyor. Bu önlemle bankalar kredi kartı ve kredi verme konusunda disipline ediliyor. Biz de dünyadaki iyi örnekleri Türkiye’ye getirme konusunda kararlıyız.”

  Öztekin ayrıca, kişilerin gelirleriyle orantılı olarak kredi kartı limitlerinin yeniden düzenlenmesini öngören yönetmelik taslağının önümüzdeki hafta BDDK kararıyla yayınlanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi. Buna göre yeni düzenlemenin çıkmasıyla birlikte 1000 lira ve altında gelire sahip olan kişilere verilecek kredi kartı limiti 1000 lirayı aşamayacak.

  'Ziraat ve ‘Halkbank’ Adıyla Katılım Olmaz

  BDDK Başkanı Mukim Öztekin, kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank’ın da faizsiz bankacılık yapmaya karar vermesi halinde ayrı isim ve ayrı bir yapıda sisteme dahil olmasının daha uygun olacağını söyledi.

  Tek pencere yönteminin sistemin yürümesi açısından uygun olmadığını belirten Öztekin, Ziraat ve Halkbank’ın faizsiz bankacılık sistemine dahil olması için 300 milyon dolarlık sermaye şartını yerine getirerek ayrı katılım bankaları kurmaları gerektiğini, hiçbir bankaya ayrıcalık tanınmayacağını belirtti.

  *****************************************

  ve bazen bu ülkede güzel gelişmeler de yaşanır vatandaşı korumaya yönelik geç de olsa daha fazla ocakların sönmemesi için BDDK gibi kurumlar görevlerini yerine getirme istek ve çabasında olurlar ki hoş bu ülkede kurumların çalışma amaçları zaman zaman farklılık gösterse de bazen işte sevindirici olaylar da yaşanır...

  Haklarınızı korumaya yönelik her türlü güzel haberi sizlerle paylaşmak dileğimle,
  Eğce ve İskender Durgun bunu beğendi.

 8. #8
  Yalnız Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Şehir
  istanbul
  Mesajlar
  465
  Blog Mesajları
  22
  Bahsedilme
  11 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  gazoz ağacı ben kredi kart borcumu hep asgari tutarda ödedim fakat banka 3 ay boyunca % 50linin altında ödersen kapanır dedi kanunda olduğu için aslında kapakcaktım giyim eşyalarında daha raha ödeme için kolay olsun diye devam ediyom kullanmaya kanun da böyle bir şey varmı yoksa bankayımı deyiş tirşem banka kartlarıyla fazla bilgim yok

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam Yalnız Kartal,

  Öncelikle bankanızı değiştirmeyin eğer bu durumdan başka bir sorun yoksa. BDDK nın aslında geç olmakla birlikte aldığı kararlardan birisi de tamamen kredi kartı kullananları korumaya yönelik olan yeni bir düzenleme ile bir yıl içerisinde en fazla 3 kez dönem borcunun yüzde 50'sine kadar ödemeyi yapmayanların kartına bloke konmasıdır. Yani aslında sizin kartınızda limit olmasına rağmen kartınızın kullanımınıza tamamen kapatılması ve siz ödemeniz gereken dönem borcunuzu ödemedikce de açılmayacak olması.

  Kredi kartının asgari ödemesini kaldırmak için yavaş yavaş uygulamaya geçilen bu yöntem siz müşterilerin tamamen lehine bir uygulama olmasına rağmen kredi kartları kullanıcısı yeterince bilgilendirilmediği için bazen çok zor durumlarda kalabiliyor ve ardında yatan nedenleri bilemeden bankadan şikayetçi olabiliyor yada sizin gibi bankasını değiştirmek isteyebiliyor. Oysa bu uygulama artık tüm banka kredi kartları için geçerlidir. ilgili kartınızın borcunu tamamen ödediğinizde kartınız kullanıma açılacağından rahatlıkla yeniden kullanmaya devam edebilirsiniz ama şunu unutmayın ki asgari ödeme sizin için son çare olmalıdır. Bundan sonra mümkün olduğu kadar borcunuzun asgari ödeme tutarını değil de dönem borcunuzun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirin.


  Kredi kartınızı en güzel günlerde ve doğru bir şekilde kullanmanız dileğimle,
  İskender Durgun bunu beğendi

 10. #10
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Kredi kartı ödeme tutarları ve kredi kartı limit arttırımı

  BDDK tarafından yapılan son düzenlemeyle ; Yasal olarak bir takvim yılı içinde üç defa dönem borcunun %50′sinin altında ödeme yapan kart sahiplerinin kartları, borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekime, kullanıma ve limit artışına kapatılıyor. Dolayısıyla kişinin verimli bir şekilde kartını kullanabilmesi için, öncelikle dönem borcunun tamamını kapatacak bir kaynak bulması gerekiyor.

  Bilinçli kredi kartı kullanımında kredi kartı limiti önemli bir rol oynar. Yüksek kredi kartı limit olması bir statü göstergesi değildir. Kartta illa statü göstergesi aranacakca, bu anca kullandığınız kartın tipine göre (klasik, gold, platin, titanum vs.) olabilir. Bunun sebebi de o karta verilen üyelik aidatı ve ona bağlı olarak alınan ek servislerden kaynaklanır.

  Sık kullandığınız bir veya iki kredi kartı olmalıdır. Bu kartlarda ideal limit de tercihen Türkiye’deki ortalama kredi kartı limit (3 bin 870 lira) civarında olmalıdır. Bu limit hem asgari ödeme tutarlarınızın makul oranlarda seyretmesine neden olur, hem de bu civarda limiti olan kredi kartı ile daha az kart aidatı ödersiniz. İhtiyacınız olmayan yüksek limit ayrıca kart bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda, bankaya karşı mali sorumluluğunuzu da artıracağından ekstra bir risk demektir.

  Arkadaşlar kredi kartı kullanırken bilmeniz gerekenleri bildiğinizde ve kartınızı bilinçli olarak kullanmaya başladığınızda kendi bütçenizi rahatlatırken ayağınızı da yorganınıza göre uzatmayı başardınız demektir. Kredi kartı doğru kullanıldığında yararlı ama yanlış kullanıldığında tamamen canlı bir bombaya dönüşecektir. Bunun farkına bir an önce varmanız ve kendinizi olduğu kadar ailenizi de bu konuda korumanız için elimden geldiğince bu konuda tüm bildiklerimi sizinle paylaşmaya devam edebilirim.

  Sağlıcakla kalın,

  İskender Durgun ve suden bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş