Like Tree4Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: Kredi kartı ve Banka kartı hakkında yararlı bilgiler

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Kredi kartı ve Banka kartı hakkında yararlı bilgiler

  Sponsor Bağlantılar


  Kredi kartı : Bankalar ve çıkartmaya yetkili kuruluşların müşterilerine belirli limitler dahilinde açtıkları kredilerle, nakit kullanmaksızın mal ve hizmet alabilmeleri, nakit kredi çekebilmeleri için verdikleri ödeme aracıdır.

  Banka Kartı (Debit Card): Banka kartı doğrudan kart hamilinin mevduat hesabına bağlıdır. Bu hesaba şifre aracılığı ile ulaşılarak, Otomatik Vezne Makinaları (ATM) ve Satış Noktası Terminalleri'nden (POS) mal ve hizmet alma, para çekme ve sunulan diğer bankacılık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla banka müşterilerine verilen karttır.

  Kart Çıkaran Kuruluş : Sahip olduğu lisansa istinaden kart düzenleyip veren bankalar ve diğer kuruluşlardır.

  Kart Hamili: Banka ve kart çıkartmaya yetkili kuruluş ile yaptıkları sözleşme dahilinde tarafına kart verilen kişidir.

  Kartlı Sistem Kuruluşu: Kredi kartı veya banka kartı sistemini kuran ve bu sisteme göre kart çıkarma veya kart kabulü konusunda üye işyeri anlaşması yapma yetkisi veren kuruluşlardır.

  Otomatik Vezne Makineleri (ATM): Kart hamillerinin banka ve kredi kartları aracılığıyla mevduat ve kredi kartı hesaplarına şifre aracılığı ile ulaşmalarını ve sunulan bankacılık hizmetlerini kullanmalarını sağlayan elektronik cihazlardır.

  POS Cihazı: İşyerlerinin kredi / banka kartı kabul ederken kullandığı elektronik cihazdır. Bu cihaz kartın çipindeki bilgileri veya arka yüzündeki manyetik şerit bilgilerini elektronik olarak okur ve elektronik olarak yetki alıp işlemi tamamlar.

  Provizyon (Otorizasyon): Kartın limitinin müsait olup olmadığı, kartın kayıp - çalıntı kaydının bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla telefon ve / veya elektronik olarak yapılan işlemdir. Imprinter ile yapılan işlemlerde işyeri, bankanın kredi kartları provizyon servisini telefonla arayıp kart numarasını vererek işlem için onay talep eder. POS ve ATM cihazlarında ise kartın cihazdan geçirilmesi ile provizyon on-line olarak alınır.

  Satış Belgesi:
  Kartla yapılan işlemlerle ilgili olarak üye işyeri tarafından düzenlenen, kart hamilinin işlemden doğan borcunu ve diğer bilgileri gösteren ve kart hamili tarafından imzalanan belgedir.

  Şifre (PIN):
  Banka ve kredi kartlarında kart hamilinin hesabına ulaşmasını sağlayan numerik değerlerdir. Kişiye özeldir. Kartın gerçek kart hamili tarafından kullanılıp kullanılmadığını belirler.

  Üye İşyeri:
  Yaptığı sözleşme çerçevesinde banka kartı veya kredi kartı hamiline mal ve hizmet satmayı kabul eden gerçek veya tüzel kişidir.

  Üye İşyeri Anlaşması Yapan Kuruluş : Kart kabulünü sağlamak amacıyla işyerleriyle anlaşma yapan bankalar ve diğer kuruluşlardır.

  Güvenliğiniz için kredi kartınızı kullanırken ;


  Kartınızı ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalı, şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmamalısınız.

  Yakınlarınızın kredi kartınızın olanaklarından yararlanmasını istiyorsanız, onların adına ek kart alabilirsiniz.

  Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark eder etmez kullanmakta olduğunuz kartın bağlı olduğu bankanızın çağrı merkezini aramalısınız.

  Ödeme yaparken kartınızı gözünüzün önünden ayırmamalısınız.

  Şifrenizi (PIN) kimseyle paylaşmadan ve kimseye göstermeden girmelisiniz.

  Şifresiz işlemlerinizde imzaladığınız slibin size ait olduğunu ve yazılı tutarı kontrol etmelisiniz.

  Kartınızın arkasında yer alan imza bölümünü hemen imzalamalısınız.

  Kartınızın şifresini 444.... .... arayarak alabilirsiniz. Chip&PIN uygulaması kapsamındaki alışverişlerinizde bu şifreyi kullanmanız gerekecektir.

  Kart numaranızı, son kullanım tarihini ve kartın arka yüzündeki güvenlik kodunu kimseyle paylaşmamalısınız.

  Kartın Paramatik'te alıkonması halinde, hemen şubeye başvurmalı ya da 444 ... .... aramalısınız.


  Sanal ortamdaki alışverişlerde sanal kart kullanmayı ve SSL sertifikalı işyerlerini tercih etmelisiniz.

  Kartınızı uzun süredir kullanmadıysanız, yerinde olup olmadığını ara sıra kontrol etmelisiniz.

  Halil Yılmaz bunu beğendi

 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu  Kartınızı doğru kullanmak için,


  Kartınızla yaptığınız harcamaların aylık gelirlerinizi aşmamasına özen gösterin. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmayı alışkanlık haline getirin.

  Kart borcunuzu kapatmak için, başka bir karttan nakit avans kullanmak yerine bankanıza başvurun ve size en uygun ödeme seçeneğine karar verin.

  Kredi kartı borcunuzu her ay düzenli olarak kapatmaya özen gösterin. Dönem borcu olarak gözüken tutarı baz alın asgari ( minumum ) ödeme tutarını dikkate almayın sizin ödemeniz gereken dönem borcunuzdur.

  Kredi notunuzun düşmemesi için borcunuzun mutlaka minimum ödemesini yapın. Bir takvim yılı içinde en fazla 3 kere yapabileceğinizi unutmayın.
  simurg19 ve Halil Yılmaz bunu beğendi.

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), uzun süredir gündemde olan kredi kartlarına tek limit uygulamasında hazırlıklarını tamamladı; konunun bu hafta gerçekleştirilecek kurul toplantısında gündeme alınması ve limitin aylık gelirin dört katıyla sınırlandırılması planlanıyor.


  Kredi kartında limit gelirin 4 katı olacak


  BDDK’nın, ekonomi yönetiminin hem iç tüketimde kontrolsüz varlık kullanımının önüne geçmek hem de hanehalkı borçluluk oranlarını aşağı çekmek amacıyla uzun süredir gerçekleştirmeye çalıştığı kredi kartlarına tek limit uygulamasıyla ilgili hazırlıklar tamamladı.

  Bir yetkili, “Üst limitin, kart sahibinin aylık gelirinin dört katıyla sınırlandırılması yönündeki önerinin bu haftaki kurul toplantısında görüşülmesi bekleniyor” dedi.

  Tek limit uygulamasıyla, bir kredi kartı sahibinin, başka kişilere tahsis edilmiş ek kartları dahil bütün bankalarda oluşturulabilecek toplam kredi kartı limiti, belirlenecek üst limiti geçemeyecek.
  Aylık gelir hesaplaması ve beyanıyla ilgili çekinceleri olduğunu belirten üst düzey bir kamu bankası yetkilisi ise, “Şu anda kredi kartı sahibi olan öğrenciler, ev hanımları, serbest meslek sahipleri gibi genişçe bir kesimin aylık gelirini beyan etmekte zorlanacağını düşünüyorum” dedi ve şöyle devam etti:

  “Eğer her kart sahibinden ilk limiti belirlemek için bir gelir belgesi istenecekse; bu, kredi kartını sorunsuz ödeyen müşterilerde de haklı bir memnuniyetsizlik yaratacaktır. Ancak, BDDK’nın bu yönde bir karar alması durumunda bankalar ister istemez uymak durumunda kalacaklar, zamanla alışılır.”

  Aynı yetkili, uygulamanın, açık durumda olan, ancak kullanılmayan kredi kartlarının bir miktarının da kapanmasına yol açmasını beklediğini belirtti. BDDK, asgari ücretlilerin kredi kartı limitinin de asgari ücret kadar olmasını öngören bir yönetmelik hazırlamıştı.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Biden fazla kredi kartına sahip olan arkadaşlar,

  2013 yılının son dönemine girildi ve henüz düğmeye basılmadı ama tek kart uygulamasına geçilmek için tüm çalışmalar hızlandırıldı. Bu nedenle özellikle 5,6 adet kredi kartı sahibi olan arkadaşların bir an önce sahip oldukları kart sayısını azaltmalarını önerebilirim. Aslında en ideali ve olması gereken, daha doğrusu bundan sonra ki hedef için olması istenen herkesin ( gelirini belgeleyebilenler ) tek kart sahibi olmasıdır. Limitlerde ki kısıtlamanın amacı kredi risklerini minumum düzeye çekebilmek ve bu sayede bankaların batık kredilerini azaltmak dolayısıyla da vatandaşların kart borcu batağından bir an önce kurtarmaktır.

  Kredi kartı bilinci henüz yeteri kadar gelişmemişken ve aslında kredi kartı sahibi olan hemen hemen hiç kimse yeterli bilgiye sahip olmadan kullanmadıkları halde ellerinde bulundurdukları kartları bir an önce kapatılması ve yeni düzenlemeyle birlikte kredi kartlarının ekonomik ve sosyal zararlarını en aza indirilmesi planlanmaktadır.

  Bu konuyla ilgili size bildiklerimi, yapmanız gerekenleri zaman buldukça paylaşmaya devam ederim. Siz şu an için öncelikle kredi kart sayınızı en aza indirmeyi hedefleyin bunu bir karttan diğerine nakit çekim yoluyla aktararak değil gerekirse bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak suretiyle gerçekleştirin. Unutmayın tek kart, tek limit en ideal olan kullanım şeklidir.

  Sağlıcakla kalın,
  İskender Durgun bunu beğendi

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Kredi kartı kullanıcıları bayramda mağdur olmayın !!!

  Vatandaşlar, bankaların bayram öncesi kredi kartı hesap kesim tarihlerinde, kullanıcılardan habersiz değişiklik yapılmasından şikayetçi. Geri çekilen hesap kesim tarihlerinin, vatandaşların gecikme faizi ödemesine neden olduğu belirtiliyor. Şikayetvar’ın yansıttığı haberde “Bankalar bayramda yığılma olmasını engellemek ve nakit akışını sağlamak için kart sahiplerinin haberi olmadan hesap kesim tarihini öne çekiyor. Haliyle son ödeme tarihi de geriye geldiği için vatandaşlar bekledikleri günden önce ödenmesi gereken borçla karşı karşıya kalıyor. Kredi kartının son ödeme günü değiştiğinden habersiz olan kullanıcı bir de gecikme faizi ödemek zorunda kalıyor” ifadelerine yer verildi.
  Gecikme faizi ödeyen ve bu durumu haksız kazanç olarak değerlendiren tüketicilerin şikayetleri ise şöyle: “Banka haberim olmadan hesap kesim tarihini bir gün öne aldı.

  Ayın 9’unda ödeme yapacaktım şimdi 6’sında yapmam gerekiyormuş. Kısaca bu olay benim bir gün için bile olsa faiz ödemem demek oluyor. Müşteri hizmetlerinin dediğine göre benim gibi binlerce kişi bu durumda.” “Kartımın hesap kesim tarihini bir hafta öne almışlar. Haberim olmadan bu yapılanı müşteri hizmetlerine söylüyorum bana bankanın uygulaması olduğunu belirtiyor. İnsanları bilerek faiz almak için yanıltıyorlar. Bu haksız kazanca bir son verin ya da kartımı kapatın." (ANKA)

  *************************************

  Bayram sonrası ( geçen bayram ) şikayetlerin % 90 ı bayram boyunca kredi kartını kullanamamış olan ve bu yüzden mağdur duruma düşen kredi kart sahipleriydi. Kartlarına o kadar güvenmişlerdi ki yola, tatile sadece kredi kartlarıyla çıkmışlardı ve ne yazık ki kartlarına bloke konduğundan habersizdiler...

  Arkadaşlar aslında medyada yayınlanan haberler en son noktada basına verilen uygulamalardır. Gerçekte alınan kararlar çok daha önce uygulanmaya başlar ve bu durumdan dolayı şikayetlerin tavan yaptığı bir dönemde ben bayram süresince yeniden aynı şekilde mağduriyet yaşanmaması için sizlere önerim kartınızın kullanılabilir limitinizden emin olmadıktan sonra ne alışveriş yapın ne de yola çıkın. Bunu tatile çıkmadan önce ilgili kartınızın müşteri hizmet numaralarını arayarak bilgi almak suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartımın riskini ya da kullanılabilir limit bilgilerimi öğrenmek istiyorum demeniz yeterli olacaktır.

  Müşteri her zaman haklıdır düşüncesiyle hareket etsek de bazen bankaların haksız uygulamaları karşısında aslında en çok haksızlığa uğrayan yine biz kredi kartı kullanıcıları olduğumuzdan önemli olan bilgiye erişimde geç kalmamaktır. Unutmayın ödemelerinizi çok düzenli gerçekleştirdiğinizde kredi kartı kullanımınızda sorun yaşamayacaksınız ama asgari ödeme alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmanız gerekmektedir. Yakında en fazla 2014 ocak ayında tek kart tek limit uygulaması başladığında bir anda sıfırlanan, kullanıma kapatılan kartlarınızla daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için şimdiden tasarrufa doğru yönelin ve en kısa zamanda kartlarınızın dönem borcunuzu ödemeye çalışınız.

  Kullandığınız kredi kartınızın bağlı olduğu ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını ezbere bilmeniz size herhangi bir sorun karşısında zaman kazandıracaktır. ( kredi kartınızın çalınması, bozulması, kaybolması durumlarında en kısa zamanda ulaşabilmeniz için önemli )


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş