Günümüzde teknolojinin oldukça gelişmesi sayesinde bizim için gerekli ve önemli olan işlemimizi internet üzerinden hiçbir yere gitmeden, herhangi bir telefon görüşmesi yapmadan kolaylıkla ve kısa sürede yapabilmek mümkündür. Bu işlemleri internet üzerinden gerçekleştirebileceğimiz daha önce iki resmi internet sitesi vardı. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık tek bir resmi site üzerinden şifreli olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirmemiz mümkündür.

SGK sorgulama işleminiz sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK çatısı altında bulunan kurumlardan bağlı olduğunuz kuruma ait olan SGK hizmet dökümünüzü alabilirsiniz. SSK, BAĞ KUR ve Emekli Sandığı kurumlarının SGK çatısı altında toplanması ile birlikte bu işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. SSK sorgulama, BAĞ-KUR sorgulama ve Emekli Sandığı sorgulama gibi işlemlerinizi de sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. SGK hizmet sorgulama işleminiz sayesinde SGK prim sorgulama, SGK işe giriş, SGK gün sorgulama bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

SGK ve SSK sorgulama işleminizi yazımızda da belirttiğimiz gibi elektronik ortamdan artık tek bir sistem ile yapabilirsiniz. E-Devlet resmi internet sitesi sistemi üzerinden kendinize ait olan E-Devlet şifreniz ile SSK sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile SGK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile SGK sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için öncelikle şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresi sahibi değilseniz size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunup, 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz varsa aşağıda yer alan bağlantılardan SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı olmak üzere bağlı olduğunuz kurumu seçiniz. Açılan sistemde resimde göstermiş olduğumuz “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

661.jpg

Kimliğinizin doğrulanması için sizden istenilen T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi giriniz.

2.jpg

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra yine resimde gösterilmiş olan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3.jpg

“Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıkladıktan sonra SGK sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. SGK çatısı altında bağlı olduğunuz kurumun hizmetlerinizi görüntüleyebilir, SGK hizmet dökümü bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK prim sorgulama işlemi yapıldıktan sonra SGK borç sorgulamanızı da yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemi de SSK prim sorgulama işlemi gibi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet üzerinden yapacağınız SSK gün sorgulama işlemi gibi SGK borç sorgulama için de E-Devlet şifresini kullanabilirsiniz. E-Devlet şifresini nasıl almanız gerektiğini bir üstteki başlıkta açıklamıştık. İlk kez E-Devlet şifresi alacaksanız ya da E-Devlet şifrenizi unuttuysanız yine aynı biçimde E-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Ardından yazı bitiminde size verilmiş olan bağlantı sekmesine tıklayınız. Açılacak olan ekranda yapacağınız işlemler E-Devlet şifresiyle T.C. kimlik numarasıdır.

4.jpg

Sisteme girişinizi yaptığınızda prim borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebileceksiniz.

SGK Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama işlemini yaptıktan sonra yine E-Devlet üzerinden SGK prim ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kredi kartınızla işlem yapabiliyorsunuz. Yine E-Devlet şifresiyle yapılabilecek olan bu işlemde yazının sonundaki linke tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamanızı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

5.jpg

Ardından açılacak sayfada da T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilerek sistem girişi gerçekleştirilir. Giriş yapıldıktan sonra kredi kartınız ile SGK prim ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Verilir?

Sigortanızın başlaması için SGK girişinizin yapılmış olması gerekiyor. SSK işe giriş bildirgesini internet üzerinden verebiliyorsunuz. SSK girişini gerçekleştirebileceğiniz linki sizlere sunduk. Öncelikle bu linke tıklayınız. Açılacak olan sekmede kullanıcı adınızı, sistem şifresini ve iş yeri şifresini eksiksiz bir biçimde giriniz.

6.jpg

Daha sonra verilen güvenlik anahtarını gereken kutucuğa yazarak giriş yapınız. SGK işe girişte de SGK işten ayrılışta da bu sistem üzerinden bildirgenizi verebilirsiniz.

SGK Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK evrak sorgulama işleminiz için bazı durumlarda T.C kimlik numaranız yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise T.C kimlik numaranız yeterli olmayacaktır. SSK sicil numaranız veya evrak numarası ile işlem tarihi bilgileri istenebilir. Bunlar gibi gereken işlemleri gerçekleştirebilmeniz için ilgili kuruma gitmeniz gerekecektir ya da internet üzerinden evrak takibi ve evrak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK’nın yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nun evrak kayıt ve takip sistemine giriş yaptığınızda SGK evrak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde ilk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekecektir. Sonrasında ise kayıt yılını girmelisiniz.

7.png

Gereken bilgileri girdikten sonra evrak ara seçeneğini seçerek sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz

SGK Diğer Uygulamalar

SGK ile ilgili işlemlerinizi SGK internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. SGK uygulamaları için SGK anasayfası üzerindeki ilgili seçeneğe tıklamalısınız. SGK diğer uygulamalarından bahsedecek olursak, SGK internet sitesinin SGK diğer uygulamalar başlıklı kısmında SGK’nın tüm uygulamalarına erişebilirsiniz. Örneğin ne zaman emekli olacağınızı SGK üzerinden öğrenebilirsiniz. SGK diğer uygulamalar ile ilgili listeye SGK’nın resmi sitesi üzerinden erişme imkanı bulabilirsiniz.

SGK İletişim

SGK ile ilgili bilgi almak için SGK’nın resmi internet sayfasına giriş yapabilirsiniz. SGK iletişim için Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170’i arayabilirsiniz. SGK internet sayfası üzerinden form doldurarak SGK ile yazılı olarak mesajınızı iletebilirsiniz. SGK internet sayfası üzerinden İl Müdürlüklerinin listesini, adresini ve iletişim bilgilerini alabilirsiniz. SGK il müdürlüklerinin adres bilgilerini aldıktan sonra SGK il müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.İnternet üzerinden SGK’ ya ulaşmak oldukça kolaydır. Aynı zamanda 170’i arayarak da oldukça basit bir şekilde SGK ile iletişime geçebilirsiniz.