Like Tree8Beğeni
 • 4 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri
 • 3 Mesaj Sahibi gülümse_hayata
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata

Konu: TOKİ Engelli İndirimi

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  TOKİ Engelli İndirimi

  Sponsor Bağlantılar


  Hayatlarının geri kalan kısmını engelli bireyler olarak geçirecek olan vatandaşlarımız için birçok yaşamsal destek ve sosyal yaşam hakları devletimiz tarafından kanun ve yasalar ile güvence altına alınmaya başlanmıştır. Son yıllarda düzenlemeye konulan bu kanunlar ile ilgili olarak tamamen engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarını daha yükseklere çekmek ve engellerini birlikte paylaşma adına gerçekleştirilmektedir.

  toki.jpg

  Engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmalar sadece devlet bünyesinde değil, aynı zamanda birçok özel teşebbüs ve kuruluşların kendi içerisinde yapmış olduğu sosyal sorumluluk projesi adı altında gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Birçok firma tarafından engelli olan vatandaşlarımız için özel indirimler, avantaj ve kampanyalar düzenlenerek daha kaliteli bir hizmet almaları sağlanmaktadır. Ama en fazla desteğin yine devlet eliyle kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde sağlandığını söylemek gerekir.

  Engelli vatandaşlarımız için kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde sağlanan imkânlara bir yenisi de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanmıştır. TOKİ olarak bilinen kamu kuruluşu, engelli olup ta başını sokabilecek bir evi bulunmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktadır. Evsiz veya kira da oturan engelli vatandaşlarımız TOKİ tarafından belirlenen şartlar altında özel indirimli evlere sahip olabilmektedir. Bu vatandaşlarımız kira öder gibi TOKİ konutlarından ev sahibi olmakta ve kendi evinin kirasını uzun vade içerisinde ödedikten sonra sahip olabilmektedir. Böylece hem engelli vatandaşlara gerekli desteğin sağlanması hem de hayallerinde olan bir ev sahibi olabilme arzusunun yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

  TOKİ, engelli vatandaşlarımıza sağlamış olduğu fırsatları “alt gelir grubu” sınıfı düzeyinde değerlendirerek şehit aileleri, dul, malul ve yetimlere sunmuş olduğu fırsatları en az %40 engeli bulunan vatandaşlarımızın TOKİ konutlarından faydalanması sağlamaktadır. Başkanlık tarafından belirlenen bazı şartlar ise;

  • Projelerin yapıldığı il ve ilçe sınırları içerisinde engelli vatandaşlarımızın en az 3 yıl ikamet etmeleri,
  • Daha önceden bu kişiler adına herhangi bir şekilde TOKİ bünyesinden ev satın alınmaması,
  • Engelli vatandaşımızın başvuru yapacağı tarih itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması,
  • Engelli vatandaşımızın yaşamış olduğu hanenin aylık geliri 2.600 TL’yi geçmediğini bildiren maaş belgeleri,
  • TOKİ konutlarından ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşımızın tam teşekkül bir hastaneden en az %40 engelinin bulunduğu gösteren raporun bulunması.


  Yukarıdaki şartları sağlayan engelli vatandaşlarımız diledikleri zaman Toplu Konut İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu evlerden birine sahip olabilme fırsatını yakalamaktadır.

  TOKİ bünyesinde yapılan evlerden birine sahip olmak isteyen engelli vatandaşlarımız ancak kendi ikametgâhlarının bulunduğu ildeki konutlardan birine sahip olmaktadır. Bu sebeple, bağlı bulunduğu ildeki Toplu Konut İdaresi, başvuru şartlarını kendi imkânlarına göre değiştirebilmektedir. Özellikle ülke genelinde bulunan birçok TOKİ konutlarında belirlenen engelli indirimi veya avantajı yapılan daire sayısının ancak %5 kadarını bu vatandaşlarımıza sunmaktadır. Ama bu oran bazı illerde %10’lara kadar çıkarılabilmektedir. Yine aynı şekilde konutlara başvuracak olan engelli vatandaşlarımız için o ildeki Toplu Konut İdaresi tarafından başvuru özür oranını daha yükseklere çıkartılarak “%50’li gibi bir orana sahip olanlar başvursun” diyebilmektedir. Bu yüzden TOKİ bünyesinden ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlarımız veya aileleri bu şartları çok iyi bir şekilde gözden geçirerek başvurması gerekecektir.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Aug 2013
  Mesajlar
  36
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  toki engellilere yardımmı ediyor hayal gibi

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  34
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  ben evliyim annemde yanımda eşimin ve annemin toplam maaşı mı 2600 olacak

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Selam eltusa,

  Yukarıdaki bilgiye göre şartlardan birisi '' Engelli vatandaşımızın yaşamış olduğu hanenin aylık geliri 2.600 TL’yi geçmediğini bildiren maaş belgeleri'' yani 2600 tl yi geçmemesi gereken bir gelire sahip olunması gerekiyor. 2600tl sınır olarak belirtilmiş.

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  TOKİ'den Düşük Gelirlilere 10 Bin Lira Peşinatla Konut  TOKİ Başkentte düşük gelirli vatandaşlara 10 bin lira peşinatla konut satışına başladı. Konutlar için başvurular, Halk Bankası'nın yetkili şubeleri tarafından 22 Eylül-24 Ekim 2014 tarihleri arasında kabul edilecek.

  TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, piyasa koşullarında konut sahibi olamayan düşük gelirli vatandaşlar için Altındağ Başpınar'da 338 konutu satışa çıkarıldığı belirtildi.

  Toplam 10 bin lira peşin, 120 aya varan vade seçenekleriyle, 99 bin liradan fiyatlarla satışa sunulacak konutların başvurularının, 22 Eylül Pazartesi günü yapılacağı ifade edilen açıklamada, konutların kura yöntemiyle alıcıya sunulacağı kaydedildi.

  TAKSİTLE SATILACAK

  Açıklamada, kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunulduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

  "Konutlar, 10 bin lira peşin ve 619 liradan başlayan ödeme seçenekleriyle, 99 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcıya sunulacak. 99 metrekare büyüklüğünde 158 adet 2+1 niteliğindeki konut 99 bin liradan, 124 metrekare büyüklüğündeki 180 adet 3+1 niteliğindeki konut ise 125 bin 937 liradan başlayan fiyatlarla satılacak.

  Konutlar için başvurular Halk Bankası'nın yetkili şubeleri tarafından 22 Eylül-24 Ekim 2014 tarihleri arasında kabul edilecek. Konutların kuraları da 31 Ekim 2014 tarihinde çekilecek."

  Açıklamaya göre, söz konusu müracaatlar şehit aileleri, maluller ile bunların dul ve yetimlerinin (Emekli Sandığı'ndan hak sahibi belgesi olan ve daha önce şehit ailelerine, maluller ile dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinden yararlanmamış olanlar) başvuruları, İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi, Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin başvuruları, en az yüzde 40 özürlü vatandaşların ve diğer konut alıcı adayların başvuruları olmak üzere 4 ayrı kategoride kabul edilecek.

  Şehit aileleri, maluller (terör, harp ve vazife malulleri) ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi, Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerine ve en az yüzde 40 engelli vatandaşlara konut sayısının yüzde 5'i olarak ve kura ile hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  34
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  neden bu kampanya sadece ankarada bulunduğumuz şehirden oraya başvurabilirmiyiz acaba

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Toki bir çok ilde çalışmalarını sürdürüyor. Bulunduğunuz ilde toki irtibat büroları mutlaka vardır oralardan çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Açıklamalarda bir başka ilden başvuru yapamazsınız diye bir beyan bulunmamakta mesela İstanbulda yaşayan biri Ankaradan neden ev alamasın mantık dahilinde bakıldığı zaman toki içinde başka ilden müracat yapılabilir diye düşünüyorum. Dediğim gibi net yanıtları toki irtibat bürolarından alabilirsiniz.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş