PerMMA: Pittsburgh Üniversitesinde geliştirilen robot kollara sahip olan tekerlekli sandalye PerMMA, omurilik yaralanması geçiren hastaları bir yerden başka yere taşıyor ve onlara yemek yediriyor. Bugün Amerikada 4,3 milyon kişi tekerlekli sandalyeye bağlı. Rory A. Cooper bisiklet kazasında felç kaldıktan sonra geleneksel tekerlekli sandalyelerin sınırlarını bizzat kendisi öğrendi. Ellerini kullanamayan felçliler için daha iyi bir sandalye yaptı. Kişisel Mobilite ve İdare Cihazı - Personal Mobility and Manipulation Appliance (PerMMA) isimli tekerlekli sandalye insanların yemek pişirmek, giyinmek ve alışverişe gitmek gibi günlük işlerini kolayca yapmasına yardım etmek için 2 robot kola sahip. Kullanıcılar yeteneklerine bağlı olarak dokunmatik bir yüzey, mikrofon ya da joystick yardımıyla robot kolları kontrol ediyorlar. Şimdilik kolların yaklaşık 3 kilogramlık ağırlığı kaldırabildiğini söyleyen Cooper, yakında 70 kilogramlık ağırlığı kaldırabilecek güçte yeni bir kol tasarlıyor.


Kompai: Fransada Robosotf firması tarafından yaşlı kadınlar için açık sözlü kişisel yardımcı robot geliştirildi. Gerekli durumlarda kullanıcıya ilaçlarını almasını ya da yardım için görüşme yapmasını hatırlatan robota kendinizi iyi hissetmediğini anlatırsanız size neredenizin ağrıdığını soruyor ve belirtileri doktorunuza mail atıyor. Ayrıca, Kompai isimli robot alışveriş listesini kaydediyor, doktorunuzla olan görüntülü görüşmelerinizi ayarlıyor ve acil yardım servisini arayabiliyor. Öncelikle ses kontrolüyle çalışmasına rağmen robotun ayrıca basit ikonlu dokunmatik ekranı da bulunuyor. Kolları ise opsiyonel.


Dünya çapından insanlığa yardımcı en gelişmiş ve karmaşık insansı robotlar, Mars etrafında yolculuk etmiyor. Bunlar daha çok yaşlıların veya engellilerin işlerini kolayca yapabilmelerine destek olmak için tasarlanıyor. Popular Science dergisinde yer alan habere göre, işte en çok gelecek vadeden arkadaş canlısı robotlar:


Tamer: British Columbia Üniversitesinde geliştirilen dokunma terapisti olan robot, özellikle çocuklarda kaygıyı, bunalımı hafifletiyor. Bu kürklü, dokunmatik robot tavşancık, stresli ve kaygı sorunu olan çocuklara yardım ediyor. Hastaya bağlanan sensörler artan kalp atışı ve terli parmak uçları gibi stres belirtilerini ölçüyor. Tamer isimli robotun içindeki basınç sensörleri ve ivmeölçerler dokunuşları yanıtlamasına izin veriyor. Örneğin, robota hızla vurulduğunda Tamer kulaklarını dikiyor, fakat sonra normale dönüp, kedi gibi mırıldamaya başlıyor.


Cyclops: California Teknoloji Enstitüsünde geliştirilen yapay gözlerin testi için yasal körlük deneme tahtası olan Cyclops isimli robot, göze takılan implant ile görme engelli insanların görsel deneyimini taklit ediyor. 20 bin dolarlık cihaz, 4 tekerlekli gezicidir. Cihazın başına monte edilmiş uzaktan kumandalı kamera aynı görüntüyü elde etmek için bir nokta üzerinde dönebiliyor.


Raven 2: İki doktor tarafından tasarlanan robot cerrah, Washington ve California Üniversitelerinde icat edildi. Uzaktan kumandayla ameliyatları yapan robot cerrahın 2013 yılında faaliyete geçirilmesi bekleniyor. Raven cerrahi sistemi öncelikle iki cerrahın hasta üzerinde beraber ameliyat etmesine imkân sağlıyor. Robotun bir kolu Los Angelestaki denetim masasına oturan cerrah tarafından, diğer kolu ise New Yorktaki cerrah tarafından idare ediliyor ve Kuzey Dakotadaki ameliyat masasındaki hasta ameliyat ediliyor.


Riba: Japonya da Fiziksel ve Kimyasal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Riba adlı robot hastaları yataklarından ya da tekerlekli sandalyelerinden kaldırarak hemşirelere yardımcı olmak için tasarlandı. 180 kilogram ağırlığındaki robot 61 kiloya kadar olan insanları rahatlıkla kaldırabiliyor. Güçlü bir motoru bulunan robotun kollarında 454 sensör bulunuyor. Ribanın tüm gövdesi geliştirilmiş, yumuşak, hafif üretan köpük ile kaplandı. Hafif dokusu ile hastalara taşındıkları sırada rahatlık sağlıyor. Ayrıca robot yüzleri ve sesleri algılayabiliyor, belirli sözlü emirleri yerine getiriyor.

zaman