1. #1
  ENB ESKİÜYESİ
  Guest

  Nasıl bir annesiniz?

  Sponsor Bağlantılar


  Annelik şüphesiz en kutsal görevlerden biridir belki de en kutsalıdır. Fakat anne olmak gerçekten çok zor nasıl bir anne olmalıyız ki sağlıklı bir birey yetiştirebilelim. İyi anne olmak demek çocuğunu aşırı sevmek demek değildir ona her istediğini almak demek de değildir. Aşağıda biraz açıklamaya çalıştık buyurun okuyun!

  Anne tipleri 4 kısımdır!
  1- Korumacı anne
  2- Serbest bırakan anne
  3- Kuralcı ve baskıcı anne
  4- İzin veren kontrol eden anne


  Korumacı Anne tipi: Korumacı anneler, çocuklarının özgürlük yaratıcılık sosyallik gibi yönlerini köreltirler bu tip anneler çocuklarının başına sürekli bir şey gelecekmiş gibi hisseder ve sürekli onlara ko kanat germek isterler sokağa çıkarmazlar, elindeki her şeyi alırlar. Sürekli göz önünde tutarlar

  Serbest Bırakan Anne: Bu tip annelese çocuklarına aşırı güvenirler çocuklarını pek merak etmezler harçlığını sorarlar ya da karnını doyururlar artık tamamdır çocuk istediğini yapabilr. Bu tür çocuklarda kuralsızlık, dağınıklık, kötü alışkanlıklar otorite sorunu vb sorunlar ortaya çıkabilir.

  Kuralcı anne tipi: Bu tipler sürekli kural koyarlar, istedikleri yapılmazsa çocuklarına ser çıkarlar. Bu annelerin çocukları dünyayı bir kurallar bütünü olarak görürler. Bu tip annelerin çocukları temizlik hastası, güvensiz, şiddet eğilimli olabilirler.

  İzin veren kontrol eden anne tipi: Bu anne tipi sorumludur bilinçlidir kuralları vardır ama esnektir. Çocuğunun eline makas bile verir ama kendisi de oturur onunla oynar. Dışarı çıkması için izin verir ama hissettirmeden takibini yapar. Çocuk büyüdüğünde kendine güvenen ve sorumlu bir insan olarak yetişir.

  İyi anne Nasıl Olunur: Yukarıdaki anne tiplerinden yalnızca 4 numaralı anne tipi yani izin veren kontrol eden anne tipi sağlıklı bireyler yetiştirebilir. Bu anneler sorumluluk taşıdıkları için bu özelliği çocuklarına da verirler. En iyi öğrenme sosyal öğrenmedir davranışlar sözlerden etkilidir. Bu tip anneler davranışlarıyla öğretmeye çalışırlar, çocuklar annelerinin yanlış bir şey yapabileceğini, onunda hata yapma hakkının olduğunu fakat annelerinin yanlış yaptığında özür dileyebileceğini bilirler. Fakat kuralcı annelerde büyüyen çocuklara göre anneleri asla yanlış yapmaz dolayısıyla özür dilemezler. Aslında farkında olmadan biz yetişkinler de biraz düşününce böyle olduğumuzu anlıyoruz. Serbest bırakan annelerin çocukları belki de kopar giderler. Sürüklenirler eğriyi doğruyu ayıramazlar. Korumacı anne en kötüsü çocuğun bütün güzellikleri o sevgide boğulur gider.

  Sonuç:
  Gördüğünüz gibi anne olmak gerçekten çok zor ve çok hassas bir ayarı var anneliğin… O dengeyi sağlamayı başarmak biraz da eğtimle ilgili o yüzden kızlarımız muhakkak okumalılar. İnsanoğlunu anneler besler büyütür. Eğitimli anne, eğitimli çocukların yetişmesine neden olur.


 2. #2
  deniz_incisi
  Guest
  Sponsor Bağlantılar


  İzin veren kontrol eden anne tipi; Bu anne tipi sorumludur bilinçlidir kuralları vardır ama esnektir. Çocuğunun eline makas bile verir ama kendisi de oturur onunla oynar. Dışarı çıkması için izin verir ama hissettirmeden takibini yapar. Çocuk büyüdüğünde kendine güvenen ve sorumlu bir insan olarak yetişir.


  iki kız çocuğu yetiştirdim ve ''izin veren kontrol eden'' anne oldum..


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş