Türban Kimin Sorunu

En başta söyleyeyim, ortalama bir türk vatandaşının böyle bir sorunu yok. Daha doğrusu ortala bir başı açık vatandaşla ortalama bir başı kapalı kişi arasında bir çatışmadan söz etmek mümkün değil.
Peki sorun nedir?

Sorun tamamen siyasi rant. Birileri sürekli türban yasağını kaşıyarak din istismarı yaparak oy topluyor. Bir diğer kısımsa laiklik kavramını savunur gözükerek türbanın laikliğe ters düştüğünü iddia ediyor.
Her iki tarafta tamamen siyasi rant sağlamak için yapıyor bunu.
Aslında bu kişiler ortadan çekilse türban sorunu diye bir şey kalmayacak ortada.

Tabi birde Türkiye muhafazakarlaşıyormu tantanası başladı. Bu tezi ortaya atanlar şunu savunuyorlar önceleri türban takan kişilerin sayıları bu kadar fazla değildi. Şimdi hayatın her alanında türbanlıları görüyoruz.

Bu çözümleme tamamen safsatadan ibaret. Türbanın görünür olmasının nedeni Türkiye nin içinde olduğu sosyolojik değişim. Köyden kente göç fazlalaştı. Dün köyde tarlada çalışan başı örtülü kızlar bugün şehirdeler ve eğitim almaya başladılar. Bunları görenler ise bu kişilerin tepeden inme geldiklerini sanıyorlar. Oysa bu insanlar zaten bu ülkede yaşıyor du tek fakrk eskiden bu kadar görünür değildiler.

Türkiyenin içinde olduğu sosyal ve kültürel değişimi anlamayan sözüm ona entel zontalar ise Türkiye muhafazakarlaşıyor eksen kayması vs absürt tartışmaların içinde boğulup gidiyorlar.