Her nekadar bir çok insan, bir takım hastalıklar neticesinde engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kalsada,engellilik bir hastalık değildir.

Düşündüğümüz zaman herhangi bir hastalık tedavi neticesinde şifa ile sonuçlanırken doğumsal yada , sonradan oluşan bir engellilik iyileşme gibi bir durum sergilememektedir. İstisnalar olsada bu oldukça azınlıktadır. Açıkcası hasta iğneye, ilaca,yatak istirahatine ihtiyaç duyarken,engelliler bunlara ilave olarak bir takım cihazlara ihtiyaç duyar. Tekerlekli sandalye,işitme cihazı, protez,Koltuk değnekleri,yürüteç vs.. Tüm bunların neticesinde ortaya çıkan kısıtlayıcı bir beden halidir,hastalık hali değildir.

images.jpg

Verilen öylesine büyük bir mücadele vardır ki,bu mücadele zorlayıcı süreçle perçinlenir. Buna rağmen engelsizim diye dolaşan bana göre asıl düşünce engelliler bir çok konuda yargılar,eleştirir,görmezden gelir.Toplumda büyük bir çoğunluk engelliliği bir hasatalık olarak görmeye devam eder. Hatta böyle düşünmekle yetinmez düşüncelerini pervasızca gözler önüne sermekten kaçınmazlar.Engelliye deyim yerindeyse vebalı gibi bakmaktan,uzak durmaya çalışmaktan zerre kadar çekinmezler. Nasıl büyük bir yanlışla burun burunadırlar farkına bile varamazlar. Sadece yüzlerine bakıp yazık size demek geliyor içimden.

Şöyle bir durup düşünseler hastalıkla yüz,yüze kalındığı zaman nasıl iyileşebilirim diye verdikleri o çabanın, engellilerin verdiği çabaya kıyasla nekadar küçük olduğunu görecekler. Zira engelliler önce engeli kabullenmek,sonra engeliyle ortaya çıkan korkulardan kurtulmak ve sonuçtada engeliyle nasıl en iyi şartlarda yaşamımı sürdürürüm diye çareler aramak peşindedir.
Tüm bu verilen mücadeleler hatta olduklarından daha iyi bir hale gelemeyeceklerini bilseler dahi maksimum şartlarda yaşayabilmek adınadır.

Engellilik bir hastalık değil ,nasıl en iyi koşullarda yaşayabilirim diye verilen bir savaşdır.
Fakat bu savaş hep gözardı edilir. Bu öyle bir savaştır ki hem kendisiyle yapılır,hem etrafındakilerle,hem yaşam standartlarıyla ve bunlarda yetmez gibi yollarla,sokaklarla binalarla,kaldırımlarla merdivenlerle en önemliside örümceklenmiş beyinlerle...

Şimdi sorarım size engellilik bir hastalık mıdır?