Yıllar sonra yeni bir gruba katıldım. Tamamı ortopedik engellilerden oluşan ama hayata karşı engelsiz bir duruş sergileyen hepsi birbirinden renkli, her biri farklı karakterde ama bir o kadar uyumlu, neşeli deyim derindeyse lolipop şekeri gibi bir grubun içindeyim artık

Yht yle ( Yeni hızlı tren) ücretsiz yolculuk yapabilmek için Pendik'de engelli kimlik kartıma barkod ekletmeye gittiğimde tanıştım bu arkadaşlarla. Çoğu bekar, çoğu benden yaşca hayli küçük, çoğu işsiz ve büyük bir bölümü doğuştan gelen engellenişleriyle bir şekilde hayata tutunmayı başarmışlar. Ortak özellikleri engellerini sindirmiş, kendi gerçeklerini kabullenmiş ama her şeye rağmen yaşama sıkı sıkıya bağlı, umut dolu, neşeyle haftada bir buluşmanın keyfini çıkarıyor olmalarıydı. Umudun ışığı her birinin gözlerinden gözlerime değdi önce sonra yüreklerindeki sevgi yüreğimi ısıttı. Kaynaştık hemde o gün hemen oracıkta...

Bugün 3.buluşmadan geliyorum. Duygularım biraz karışık.. biraz umut dolu, biraz umutsuzca. İçlerinde, ailelerinin her türlü baskısına rağmen birlikteliklerini sürdürmekte ısrarlı olan nişanlı bir çift var. Maddi manevi kendi başlarına evlilik yapamayacak durumdalar ama yine de umutlular.. Biraraya gelmenin keyfini çıkarıyorlar bunu yaparken onları izleyenlerin yüzlerinde tatlı bir tebessüm oluşuyor. Düşünüyorum da neden olmasın derken bir yanım mantık ağır basınca olacak iş değil diyor. İkisi de bakıma ihtiyaçlılar ve hiçbir gelirleri yok. Engelli maaşıyla nasıl yuva kurulabilir ki? Sağlık sorunlarının nasıl üstesinden gelebilirler ki? Aile olmak, her türlü koşulda sahip çıkmak değil miydi? İnsan çocuğuna nasıl sırtını dönebilir? Bilmiyorum bu konuda hiç bu kadar yakın izlenimim olmamıştı. Hani davulun sesi uzaktan hoş gelir ya.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur sözünün tarihe karıştığı bu dönemde sevgileriyle daha ne kadar direnebilirler ailelerine karşı? Topluma karşı? Hayata karşı?

İçimden öyle geliyor ki bunlar başaracaklar ama öyle ama böyle bir şekilde evlenecekler Sevgi engel tanımıyor, tanımamalı da. Hem ben söz verdim, nikah şahidi olmaya en çok da bu yüzden evlenmeleri şart oldu yani..