Hep deriz ya engellilerin toplumla bütünleşmesi diye peki neden toplum engellilerle bütünleşmiyor?

Bu cümle bana aslında sanki engelli bireylerin toplumdan kaçtığını kendi istekleri doğrultusunda uzaklaştığını çağrıştırıyor.

Oysa
Engelliyi ayrı bir guruba koyan kendi kabuğuna çekilmesini sağlayan toplumun ta kendisi değilmidir? O halde engellinin toplumla bütünleşmesi değil bütünleşmesine izin vermeyen toplum demek daha doğru olmaz mı?

Diyeceksiniz ki ha öyle ,ha böyle ne fark eder her iki sonuçta da engelliler dışlanmış oluyor. Aslında çok fark eder birinde dışlayan toplum diğerinde toplumdan kaçış sözkonusudur.


engelli_insani_agresif_yapan_engelli_olusu_degil_onune_cikarilan_engeller_h1654.jpg

İşte benim tamda bahsetmek istediğim bu kaçış durumudur.

Okuduğum her haberde yada makalede hep engellilerin toplumla bütünleşememesi yine engelliye mal edilmiştir. Engellinin psikolojisi, eğitimi gelir seviyesi ve daha bir çok etkenden dolayı engellinin kendi kendini dışladığı ve ayrı bir guruba koyduğu ima edilmiştir. Bana kalırsa bu bir aldatmaca ve ayrıca psikolojik baskı ile kabullendiriliştir. Bu na her nekadar engellinin toplumdan kaçtığı sıfatı koyulsada durum tam tersidir. Engelli toplumdan kaçmış değil, toplumun örseleyici tutumlarından , kırıp yıpratıcı düşüncelerinden kendini korumak adına verdiği ama doğru, ama yanlış bir eylemdir.

Öyle bir zihniyet yerleşmiştir ki insanlara engelli dediğin an akıllarına ilk gelen her engelli muhtaç,güçsüz,acınası ,dar gelirli, eğitimsiz, işsiz gibi daha bir çok kötü yakıştırma fakat madalyonun birde diğer yüzü vardır ki, işte onu hep görmezden gelirler. Tüm bu kötü yakıştırmalar her nekadar kabul etmesekte engelsiz bireylerden oluşan toplumun önyargılarıdır.

İş imkanı sağlandıda mı çalışmadı?
Düzgün eğitim verildidemi eğitimini tamamlayamadı?
İmkanlar sağlandıda mı maddi durumunu düzeltemedi?
Muhtaçtıda hanginizin kapısına gelip yardım istedi?
Acınasıydıda hanginize kendini acındırarak yardım dilendi?

Tüm bu yakıştırmaları sen, ben, biz toplumun neredeyse tamamı yapmadımı? Sonra herbirimiz kalkıp pişkince engelli toplumla bütünleşmiyor diyebiliyoruz. Hani hep karşımızdakini suçlamak kolaydır ya işte tamda bunu yapıyoruz.

Unutmayalımki her insanın darlıklarıda olur zorluklarıda bu onun acizliğinin, zayıflığının bir göstergesi olarak kabul edilemez. İnsanlar sürekli engelliyi bu şekilde görüp dışlarken varsın engelliyle bütünleşmesin.


Bütünleşilmesin efendi zaten zihniyetler düzelmediği sürece bu toplumla bütünleşilmez...