Almanya"da tüm eyaletler tarafından kabul edilen yeni radyo-tv vergi kanununa göre artık 2013 yılından itibaren görme ve duyma engelliler de dahil, radyo ya da televizyonu olsun olmasın her vatandaş (her mesken), devlete ayda 17 Avro 89 Cent haraç ödeyecek.

Türk mitolojisindeki "Deli Dumrul" hikayesini andıran bu uygulamayla evlerinde radyosu, televizyonu ya da bilgisayarı olsun ya da olmasın herkes radyo-tv vergisi ödemeye mecbur edildi. İkinci adres olarak kullanılan meskenler için dahi vergi alınacak.

Devletten sosyal yardım alanlar, işsizlik parası II ve eğitim için devlet kredisi Bafög alanlar radyo-tv vergisinden muaf tutulurken, görme ve duyma engelli kişilerden vergi alınacak. Ancak engelliler toplam verginin üçte birini ödeyecek.

İkinci adres olarak kullanılan meskenlerden ya da tatil evlerinden de, yine bu yerlerde radyo, televizyon ya da bilgisayar olmasa da radyo-tv vergisi alınacak. Bahçe evlerinde ise ev sahipleri bu evde sürekli oturmuyorsa vergiden muaf tutulacak.

İşyerleri için de radyo-tv vergi kanunu geçerli. Aynı işyerine bağlı birden fazla şube varsa her şube için üçte biri miktarda vergi ödenecek. Radyo-tv vergisi için bildirimde bulunmayan kişiler altı aydan fazla vergi ödemedikleri takdirde kanuna uymadıklarından dolayı para cezası alabilecek.

Almanya"da radyo-tv vergi gelirleri sadece devlete bağlı radyo ve televizyon kanallarına verildiğinden önümüzdeki günlerde özel televizyonların da katılacağı yeni bir tartışma yaşanabilir.


dünyabülteni