Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree7Likes

Konu: Dört Engelli Milletvekili Adayı Meclise Girdi

 1. #11
  Fırtına
  Guest

  Meclis'te pantalon yasağının kalkması gerektiği tartışmaları yeniden alevlendi

  Sponsor Bağlantılar

  Pavey; Karşımda Parası Olmadığı İçin Protez Taktıramayan Birisini Görürsem Üzülürüm;

  TBMM'nin açılış gününde dikkat çeken isimlerden biri de CHP'nin İstanbul Milletvekili Şafak Pavey oldu. Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan Pavey, Meclis iç tüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etekle geldi. Pavey'in etek giymesi, Meclis'te pantalon yasağının kalkması gerektiği tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Bugün partisinin grup toplantısı için Meclis'e gelen Pavey, gazetecilerin 'içtüzük değişikliği talebiniz olur mu' sorusuna şöyle yanıt verdi; "Hayır böyle bir talebim yok. Birleşmiş Milletler'deki görevim sırasında kot pantalon da giydim etek de.. Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok" dedi. Pavey, bir televizyon kanalındaki söyleşisinde ise "Bacağımı göstermekten çekineceğim tek durum şu olabilir; karşımda bacağı olmayan, parası olmadığı için protez taktıramayan birini gördüğümde çekinirim, üzülürüm" demişti.

  Haberi okuyan okurlar, en azından engelli kadın vekiller için Meclis tüzüğünün değiştirilerek pantolon yasağının kaldırılmasını istedi.

  Geçtiğimiz Nisan ayında üç parti temsilcileri pantolon yasağının kaldırılması için Meclis Başkanlığına teklif vermiş ancak teklif kadük olmuştu.

  MECLİS İÇ TÜZÜK MADDE 56 – Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kıravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer. Görevli kâtip üyeler de, koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kıravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir.


 2. #12
  Fırtına
  Guest

  Şafak'ın engelsiz yürüyüşü.!  O fotoğraf, engelli Türk demokrasisi hakkında çok şey söylüyor. Şafak'ın engelsiz yürüyüşü hepimize örnek olsun.. Lütfen şu fotoğrafa çok dikkatli bakın.. Engelli Meclis’te engelsiz koşunun fotoğrafı bu.. Önceki gün Meclis ‘yemin krizi’ ile ancak engelli demokrasilerde yaşanabilecek bir tabloya sahne olurken ben gözümü bu fotoğraftan alamadım.. Çünkü ‘yemin krizi’ engelli demokrasimizin görünen yüzü, oysa Şafak Pavey’in bu fotoğrafı yaşadığımız siyasi krizlerin yani aysbergin görünmeyen yüzü.!!!

  Şafak’ı tanımayan yok.. Kamuoyu onu ilk, İsviçre’de geçirdiği talihsiz tren kazasıyla tanıdı.. Binmek istediği trenin altında kalmış, kazada sol kolu ve bacağını kaybetmişti.. En yakınındakiler bile onun bir daha ayağa kalkamayacağını düşünüyordu.. Oysa o inanılmaz yaşama arzusu ve sıradışı kişiliği ile herkesi şaşırttı.. Protez bacağı ve koluyla sadece ayağa kalkmadı, gitti İngiltere’nin en iyi okulunda mastır yaptı, döndü Türkiye’ye CHP’den politikaya atıldı..

  Ama daha önemlisi ne kendisine acıdı ne de kimsenin acımasına izin verdi.. Ona küçümseyici bakış atanlara, engelli muamelesi çekenlere yaşama azmi, pırıl pırıl zihni ve her daim dip diri hayat dolu enerjisiyle ‘asıl zihni engelli olan biz miyiz?’ sorusunu sordurdu..

  Gazeteci Ayşe Önal’ın kızı o.. En az annesi kadar mücadeleci.. Baktım Meclis’e tekerlekli sandalye ile gelmiş.. Yüzünde buruk bir tebessüm.. Belli ki üzerine pantolonunu çekip her zamanki engelsiz yürüyüşünü yapamadığı için bir parça tedirgin.. Protez bacağı açıkta kalmış, çantasıyla eteğinin üzerini kapatmış ama heyecan ve neşesinden yine de hiçbir şey kaybetmemiş.. Törenden sonra arattım.. Ne tekerlekli sandalye ile gelmek zorunda kalması ne de pantolon yasağı ile ilgili konuşmak istemiyor.!!!

  Çünkü o kendisini engelli olarak görmüyor.. Şimdiye kadar görmedi bundan sonra da görmeye niyeti yok.!!!

  Ama maalesef Meclis kıyafet yönetmeliği onu tekerlekli sandalye ile Meclis’e gelmek zorunda bırakmış.. Pantolon ve ceket giyse rahat rahat dolaşacak Meclis salonunda.. Ama olmaz kadın milletvekillerinin Meclis’te pantolon giymesi yasak.. Tayyör, ceket ve etek giymek zorundalar.!!!

  İşin ilginci ne biliyor musunuz.?

  AK Parti 2002 seçimlerinden hemen sonra içtüzük değişikliği ile kadın vekillere de pantolon giyme olanağı sağlanması için teklif verdi ancak o teklif CHP’liler tarafından “türbana yol açar” gerekçesiyle geri çevrildi.. Aradan 9 yıl geçti teklif hâlâ TBMM Anayasa Komisyonu’nda beklemede.. Merve Kavakçı zamanında bu yasakçı kıyafet yönetmeliği bahane edilerek Meclis’ten adeta kapı dışarı edilmişti.. Şimdi pantolona geçit vermeyen aynı kıyafet yönetmeliği Şafak Pavey’in karşısına bir engel olarak çıktı.!!!

  O, bunu sorun yapmıyor, karşısına çıkarılan tüm engellere rağmen engelsiz mücadelesine devam ediyor.. Ama o fotoğraf, engelli Türk demokrasisi hakkında çok şey söylüyor.. İnsanların kılık ve kıyafeti ile bu kadar çok uğraşan, seçmenin özgür iradesini yansıtmak yerine sürekli engeller çıkaran, hukuk yoluyla millet iradesini esir alan Türk demokrasinin fotoğrafı bu.. Bir yanımla tüm bu saçma sapan ideolojik engellere lanet okuyorum.. Diğer yanımla bu fotoğrafa baktıkca keşke bağımsız milletvekilleri de çıkarılan tüm engellere rağmen Şafak Pavey gibi Meclis’e engelsiz mücadele edebilmek için gelselerdi diyorum.!!!

  Çünkü engel ne giydiğimiz kıyafette, ne taktığımız protezde ne de tekerlekli sandalyede.. Asıl engel zihnimizde.. Başka türlü Hatip Dicle’nin şiddeti bitirmeye dönük barışçıl çağrısı nasıl terör propagandası kapsamına girer.. Milletin Meclis’e gönderdiği vekiller kaçma şüphesiyle hapiste tutulur.. Evet engeller zihnimizde.. Bu yüzden Şafak’ın engelsiz yürüyüşü hepimize örnek olsun.!!!  EYÜP CAN

 3. #13
  Fırtına
  Guest

  Meclis'te pantolon yasağı kaldırıldı.!  Meclis Kanunlar ve Kararlar Dairesi İçtüzüğü protezi olan ve etek giymek zorunda kalan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e dönük düzenleme yapıyor.

  Hazırlanan içtüzük değişikliğine göre bayan milletvekilleri pantolon ve ceketle Meclis Genel Kurulu’na girebilecek. Mevcut İçtüzüğün 56. maddesine göre, milletvekilleri Meclis’e tayyör giyerek girmek zorundalar. Bu hüküm “bayan milletvekilleri pantolon ceket giyebilirler” şeklinde düzenlenecek. Bu değişikliğe karşı çıkan olması halinde kadın milletvekillerinin pantolonlu olarak Genel Kurul’a gelmeleri ve Meclis Başkanı’nın buna sessiz kalması halinde “eylemli içtüzük değişikliği” gerçekleşmiş olacak. Bu arada geçtiğimiz dönem hazırlanan İçtüzük Taslağı’nın 43. maddesinde kıyafet düzenlemesi yapılarak, pantolona izin verildi.

  Taslağın ilgili bölümünde şöyle denildi;

  MADDE 43- “...Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah frak giyer. Görevli kâtip üyeler koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir..”


  Star Gazetesi

 4. #14
  Fırtına
  Guest

  Şafak Pavey haberi Ahmet Hakan'ı kızdırdı.!  Sözcü'nün Şafak Pavey haberi Ahmet Hakan'ı kızdırdı.!

  Engelli milletvekillerinden CHP'li Şafak Pavey yemin töreni için Genel Kurul'a tekerlekli sandalye ile geldi. Pantolon yasak olduğu için protezi açıkta kalan Pavey'e bir kavas (Meclis personeli) yardım etti. Bu görüntü çok tartışıldı. Meclis iç tüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etekle gelen Pavey, "Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok" dedi. Bugün Ahmet Hakan köşesinde Pavey'in bu halini haberleştiren Sözcü gazetesini eleştirdi. Hakan, "Yerim senin yasanı" başlıklı yazısında "Protez bacaklı bir kadına etek giydiren yasanın da, yasağın da canı cehenneme.." dedi.

  SÖZCÜ gazetesindeki haberin başlığı aynen şöyle;

  “Meclis’e türbanla girmek isteyenler Şafak Pavey Hanım’ı biraz örnek alsınlar..”

  Haberin altında ise şu ifadeler yer alıyor;

  “CHP’li Şafak Pavey, kazada kaybettiği kol ve bacağının yerine protez takılı olduğu için pantolon giymeyi tercih ediyor. Ama kadınların Meclis’e pantolonla girmesi yasak... Pavey, yasağı çiğnemedi. Ona uymayı seçti. Etek giyip Meclis’e girdi. Böylece kıyafet tartışması yapanlara ders verdi..”

  YASANIN DA YASAĞIN DA CANI CEHENNEME

  Bakar mısınız şu yasa ve yasak kutsayıcılığına... Sanki “gökten inmiş yasalar” söz konusu... Oysa yalın gerçek şudur; Yasalar ve yasaklar, insanların mutluluğu ve huzuru için vardır. Pantolon giymek zorunda kalan protez bacaklı bir kadına etek giydiren yasanın da, yasağın da canı cehenneme.!!!


  Ahmet Hakan

 5. #15
  Fırtına
  Guest


  Pantolon giymek zorunda kalan protez bacaklı bir kadına etek giydiren yasanın da, yasağın da canı cehenneme.!!!

  Bencede canı cehenneme.!!!

 6. #16
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Mecliste pantolon devrimi  Kadın milletvekilleri pantolon giyebilmek için Meclis İçtüzüğü’nde giyime ilişkin düzenleme bekliyor

  Ancak CHP’li Pavey’in yemin töreninde yaşadığı güçlükler nedeniyle başkanlık divanı kararıyla bu hakka daha erken kavuşabilecek

  ANKARA - CHP’nin engelli milletvekili Şafak Pavey’in, Meclis’teki yemin töreninde Genel Kurul salonunda yaşadığı zorluklar ve “tayyör” zorunluluğu nedeniyle giydiği etekten protez bacağının görünmesi Meclis’te yıllardır tartışılan “pantolon” yasağını yeniden alevlendirdi. TBMM’de geçen dönem partileraarası uzlaşma ile hazırlanan ve pantolon yasağını kaldıran kadük kalan Meclis İçtüzük değişiklik teklifinin bu dönem yenilenmesi bekleniyor. Kadın milletvekilleri “pantolon” serbestisine kavuşmak için İçtüzük değişikliğini beklemek zorunda. Ancak CHP’li Pavey’e, TBMM Başkanlık Divanı kararıyla bu hakkın daha önce tanınması gündemde.

  CHP’li Pavey, Genel Kurul’da yaşadığı zorluklara ilişkin görüntülerin medyada yer almasının ardından, etek giyme zorunluluğunun kaldırılması konusunda İçtüzük değişikliği talebi olup olmadığı sorusuna “Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok. İçtüzük değişikliği talebim de yok” karşılığını vermişti. Ancak Pavey’in bu açıklamasına karşın TBMM bu dönem “pantolon” devrimine hazırlanıyor.
  TBMM’de 23. dönemde İçtüzük uzlaşma komisyonu kurulmuş, komisyonca benimsenen yeni içtüzük teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Sözkonusu teklifin “Toplantının yönetimi ve kıyafet” başlıklı 43. maddesi ile kadın milletvekillerine pantolon serbestisi getirilmesi öngörülüyordu. Sözkonusu maddede “Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diger kamu personeli ceket giymek ve kravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir” hükmü yer alıyordu. Ancak bu teklif komisyonda görüşülüp Genel Kurul gündemine inme aşamasına gelemediği için “kadük” kaldı.
  1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında, partilerarası uzlaşma ile hazırlanan bu teklifin yenilenmesi bekleniyor. Pavey dışındaki kadın milletvekilleri Genel Kurul’da pantolon giyme özgürlüğüne sahip olmak için İçtüzük değişikliğini beklemek durumunda. Ancak TBMM bürokratları, TBMM Başkanlık Divanı kararıyla engelli milletvekilleri için pantolon yasağının kaldırılabilmesinin mümkün olduğunu ifade ettiler. TBMM bürokratları, “Başkanlık Divanı, engelli milletvekilleri için Genel Kurul’daki uygulamayı değiştirme yetkisine sahip. Talep üzerine ya da resen yeni oluşacak TBMM Başkanlık Divanı bu yönde bir karar alıp, Sayın Pavey’in pantolon giyebilmesine olanak sağlayabilir” bilgisini verdiler.

  KIYAFET İÇTÜZÜK’TE TARİF EDİLİYOR

  Kadın milletvekillerinin “pantolon” giymesini engelleyen mevcut içtüğüzün kılık kıyafeti düzenleyen maddesi ise şöyle: “Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kıravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer. Görevli kâtip üyeler de, koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kıravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir.”

 7. #17
  Fırtına
  Guest

  Şafak Pavey TBMM'de yine etekli.!


  İlk gün çok tartışıldı çok konuşuldu. Hatta milletvekillerine yönelik kıyafet düzenlemesini yeniden gündeme getirdi. O tartışmalar yaşanırken, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Meclis'in ikinci oturumuna da protez bacağına rağmen, etek giyme kuralına uyarak katıldı.


  İlk gün Genel Kurul'a tekerlekli sandalye ile gelen Pavey, bu kez içeri yürüyerek girdi.

  Pavey'in Meclis'e girmesinin ardından AK Parti kulislerinde de kadın vekillerin Genel Kurul'da pantolon giyebilmesi için düzenleme yapılması tartışılmaya başlandı. AK Parti'nin Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşmasından sonra pantolonla ilgili iç-tüzük değişikliğini gündeme getirebileceği belirtildi.

  Genel Kurul'da proteziyle görüntülenen Şafak Pavey ilk günün ardından Genel Kurul'a etekle girmekten rahatsız olmadığını söylemiş, "ben bacağımı sadece protez alamayacak durumda olan birinin yanında örterim" demişti.

 8. #18
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Protezli bacağı nedeniyle gözlerin çevrildiği Şafak Pavey internet habere konuştu  Yemin etmeme ve boykot kriziyle açılan Meclis'in ana gündem maddelerinden biri de protez bacağıyla tekerlekli sandalyede genel kurula giren CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey oldu.

  ANKARA- Yemin etmeme ve boykot kriziyle açılan Meclis'in ana gündem maddelerinden biri de protez bacağıyla tekerlekli sandalyede genel kurula giren CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey oldu.

  Meclis'te etek giyme zorunluluğu olduğu için protez bacağını gördüğümüz Pavey'in durumu için çözüm önerileri ortaya atılmaya başlandı. Hem iktidar hem muhalefet kanadından pantolon yasağının kaldırılması çağrıları geldi.

  "Protezimden sadece bunu alacak ekonomik gücü olmayan insanların yanında utanırım, o zaman gizlemek isterim" diyen Pavey'in içini sızlatan ise üzüldüğünü söylese de "herkesin otistik bir çocuğa bakar gibi baktığı" protezi değil.

  "Meclis'e gösteri olsun diye girmedim. Bu benim doğal halim. Beni böyle seçtiler, alışsınlar" resti çeken Pavey'e göre etek sorunu değil Meclis'te engellilerin erişebilirliği sorunu var. Pavey AK Partili Gürsoy'un gizli oyunu herkesin içinde kavas yardımı ile kullanmak zorunda kalmasını izlerken "içim cız etti" diyor.

  Meclis'in çiçeği burnunda genç milletvekili Pavey'in içini sızlatan asıl durum ise yemin etmeme kararı vermelerine neden olan 8 tutuklu milletvekili ve Meclis'i boykot etmeyen BDP'lilerin durumu.

  Hakkari örneğini vererek, "Bir şehrin ismi söylenirken tek bir milletvekili bile o Meclis'te yoksa içiniz sızlamaz mı?" diye soran Pavey, "Sırrı Süreyya'nın ismi söylendiğinde içim cız ediyor, Meclis'te olmamasına çok üzülüyorum. Bütün bunları çözmek zorundayız hem de bugün" diyor.

  "Türkiye'nin bütün renkleri bu Meclis'te olmalı" diyerek sorunların çözümü için adım atılmasını isteyen Pavey Meclis bahçesinde internethaber'in sorularını yanıtladı:

  - Meclis açılışında gözler üzerinizdeydi. Etek tartışması yapıldı, siz bu sorun değil diyorsunuz? Sizce sorun nedir?
  Toplumun yarısı kadın, yüzde 12'si engelli. Ben hem bir kadın hem de engelli olmanın zorluklarını yaşıyorum. Ne yazıkki Meclis engelliler için erişilebilir değil. İlk gün Meclis'e geldiğimde yaşadığım şey etekle ilgili değildi. Genel kurul salonu, odalar, koridorların hiçbiri erişilebilir değil. Düşünün ki bizim için erişilebilir sadece iki oda bulabildiler. Ben Meclis'te bunları yaşıyorsam kimbilir onlar neler yaşıyordur.

  OTİSTİK ÇOCUKLARA BAKAR GİBİ BAKMALARINA ÜZÜLÜYORUM

  - Bakışlar nasıl size karşı?
  Etek meselesinin uzaması gereksiz. Protez bacağımın görünmesi benim için sorun değil. Ama bazen bakışlarda otistik çocuklara bakarken nasıl kaçınılıyorsa benim protez bacağıma da öyle bakıldığını görüyorum ve buna üzülüyorum. Alışsınlar. Ben böyle girdim. Milletim beni böyle kabul etti. Çözülmesi gereken Meclis'in bizim için daha rahat çalışılır hale getirilmesi.


  GÜRSOY BEY'İ İZLERKEN İÇİM CIZ ETTİ

  - AK Parti hükümeti döneminde özürlülerle ilgili pek çok çalışma yapıldı. Yetersiz mi sizce?
  Meclis çok büyük bir alan. Bugüne kadar bizim için sadece iki erişilebilir oda mı yapıldı. AKP'li Gürsoy Erol oy kullanırken kavas yardım etmek zorunda kaldı. Biz oy kullanmadık ama oy kullanırken perde arkasında herkes gibi gizli bir şekilde oyumuzu kullanmak bizim de hakkımız değil mi? Gürsoy Bey'in herkesin içinde kavas yardımıyla oy kullandığını görünce içim cız etti. Kendi partilisine bile gizli oy kullanma hakkı veremeyen AKP ile konuşacağımız çok konu var diye düşünüyorum. Yüzde 50 oyla gelmiş iktidar partisinin Meclis'i erişilmez bırakmasına inanmak istemiyorum ama durum bu.

  - Protez bacağınız var ama sandalyede kullanıyorsunuz?
  Savaş alanlarında, mayın tarlalarında çalıştım ama kendimi ekonomik kullanmaya çalışıyorum. O nedenle tekerlekli sandalyeyi de yanımda bulunduruyorum.

  MECLİS'E GÖSTERİ İÇİN GİRMEDİM

  - Engelli olmak mı özürlü olmak mı? Nedir doğrusu?
  Engellilik siyasi bir kavramdır. Biz engelliyiz, bir özrümüz yok. Engelli kılınıyoruz. Çünkü hayat, bakış açıları engellerle dolu. Benim Meclis'in açışındaki durumumun da manşetlere taşınmasının bakış açısının engelli olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ben oraya gösteri olsun diye girmedim. Bu benim doğal halim. Meclis'in içinde doğal halimle yaşayamayacaksam millet iradesine de saygı duyulmuyor demektir.

  - Türkiye'de sizinle ilgili kurumlar "Özürlüler İdaresi" olarak geçiyor. Bunun değiştirilmesini istiyor musunuz?
  Engelli haklarıyla ilgili BM sözleşmesinde Türkiye'nin de imzası var. Eylül ayından itibaren raporunu sunması bekleniyor. Öncelikle insan hakları engelli hakları sözleşmesine madde madde uyulmasını istiyoruz. Bunun içinde en önemli prensiplerden biri de erişilebilirlik.

  - İlk olarak ne yapılmalı?
  Meclis'in içini pilot alan olarak görüp bütün Türkiye'ye örnek alan olacak şekilde düzenlersek zamanla yerel yönetimler yoluyla yayılır. Burayı bir güzel yapalım. Burası Türkiye'nin temsiliyet yeri. Üniversitelerle, mimarlık öğrencileriyle, uzmanlar, STK temsilcileriyle burayı örnek bir yer yapıp erişilebilirliğin nasıl olacağını gösterelim.

  ÖZÜRLÜLER İDARESİ İSMİ DEĞİŞSİN

  - Özürlülük ismi?
  2005'te çıkan Özürlülür Kanunu, Başbakanlık Özürlüler İdaresi isimlerinden de vazgeçelim. Biz engelli denilmesini istiyoruz, dünya kamuoyu da bunu böyle kabul etmiş, sözleşme de bu adla çıkmışsa artık buna da uyum sağlayalım. O özürlüler ismini değiştirip özürlü insanı engellenmiş insan sıfatına geçirelim. O zaman biraz da kendimize pay çıkartmış oluruz. Bu biraz da biz engelliyoruz demek çünkü. Ben engelsiz insan olduğuna inanmıyorum. Fakir çocuk da yaşlılar da engellidir. Biz insan hakları savunucuları olarak dünyayı çocuklara, yaşlılara, kadınlara ve engellilere göre tasarlarsanız o zaman herkes işin iş çok kolay olur diye düşünürüz.

  ENGELLİ DERNEKLERİNE ELEŞTİRİ

  - Engellilerin sorunları partiler üstü. İktidar partisi ile ortak çalışacağınızı düşünüyor musunuz?
  Partilerüstü konuşacağımızı düşünüyorum. Uzmanların ve sivli toplum kuruluşlarıyla çalışmak da önemli. Dışişleri uzmanlığım var ama en büyük katkılarımdan birinin STK'larla parlamento arasında bir kanal kurmak olmasını istiyorum. STK'lar ile Meclis çalışmazsa kim çalışacak. O bağı kurarsak sorunları daha kolay çözeriz.

  ENGELLİLER ALMA ROLÜNDEN VERME ROLÜNE GEÇMELİ

  - Engelli dernekleri ile mi çalışacaksınız?
  Seçim sürecinde omurilik felçlileri ile görüşürken onlara bırakın ben engellilerin haklarını engelsiz parlamento mensuplarının konuşmasını sağlayım siz ise örneğin toplumsal uzlaşma gerektiren Kürt sorunu gibi konularda çözüm önerileri geliştirin dedim. Alma rolünden çıkıp veren durumuna dönüşmeli engelliler de. Engelliler yaşamda karşılaştıkları olaylarda ortaya koydukları çözüm yollarını düşündüğümüzde başka sorunlara da daha iyi çözüm üretir.

  BU ACAYİP BİR ŞEY!

  - İstihdam da büyük sorun?
  Adalet bakanlığının bile engelli çalıştırma kotası dolu değil. Bu acayip bir şey. İstihdamı arttırmak için yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Ama bence engellilikle ilgili sivil toplum kuruluşlarının da Türkiye'nin sorunlarına çözüm önerisi getirme zamanı geldi. Engelliler de toplumsal uzlaşma isteyen sorunların çözümüne büyük katkı yapabilir. Engelli STK'ları kendi kabuklarından çıkıp Türkiye sorunlarını konuşmaya başladıklarında acayip çözüm önerileri çıkacağını düşünüyorum.

  - İlk yapacağınız iş ne olacak?
  Barkovizyon önerisinde bulunacağım. BM'de çalışırken müzakerelerde kullanılan bir yöntemdir. Barkovizyonda stenografi ile bütün konuşulanlar alt yazı olarak girer. Bu konuşmacıların konuşma kalitesini de arttırır. Bu tekniğin partiler arasında uzlaşmaya da katkı yapacağını düşünüyorum. İşitme engelliler için de gerekli.

  SIRRI'NIN ADINI DUYUNCA İÇİN SIZLIYOR

  - Yemin etmeme krizi nasıl çözülecek?
  Bir şehrin ismi söylenirken tek bir milletvekili bile o Meclis'te yoksa içiniz sızlamaz mı? Hakkari'de durum böyle. Yine 8 milletvekili yemin edemiyorsa hukukta bir sıkıntı var demektir. Yüzde 50 oyla gelmiş bir iktidar partisi olsam daha şefkatli olurdum. Yüzde 50 huzursuzluk değil bence huzur ister. Çözüm arayışına katkıda bulunmak her zaman daha değerli bir şeydir. Savaş barıştan daha kolaydır. Artık korkacak hiçbir şeyi olmayan bir iktidar partisinin hukuku yerine getirmeme savaşını anlamıyorum.

  Ama umutluyum. Türkiye'nin iç hukukun üstünde uluslararası hukukun geçerli olmasına imkan veren Anayasa 90. madde var. Bütün devletlerin uyduğu uymak zorunda olduğu hükümler. Dünya anlaşmış bu konuda, biz de koymuşuz peki neden uygulamıyoruz.

  Millet iradesinin karşılıksız kalması insanların vicdanını sızlatır. 8 vekil yemin edemiyorsa bir sıkıntımız var demektir. Sırrı Sürreyya'yı hepimiz çok seviyoruz. İsmi söylendiğinde içim cız ediyor, olmamasına çok üzülüyorum. Bütün bunları çözmek zorundayız hem de bugün.

  Türkiye'nin bütün renkleri bu Meclis'te olmalı. Sivil medeni, barışçıl yeni bir Anayasa yapacaksak bu sorunları çözmek, toplumun bütün renklerinin bulunduğu bir Meclis'le o Anayasayı yapmak zorundayız. İktidar partisinin de bu durumda etki değil sorunun çözümü için katkı yapması gerekiyor.

 9. #19
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Tek Zorluğum Pantolon Değil

  Sponsor Bağlantılar


  CHP milletvekili Şafak Pavey, "tekerlekli sandalyemle rahatça dolaşabilmek benim için daha önemli" dedi.

  Bir tren kazasında kol ve bacağını kaybeden Şafak Pavey, Protez bir kol ve bacakla hayatını sürdürüyor.

  Milletvekili olarak girdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşadığı bir takım zorluklar ise bugünlerde basında yer alıyor.

  Protez koluyla ilgili tetkikler yaptırmak amacıyla Londra'ya giden Pavey, Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Pavey şöyle konuştu:

  "Benim zorluğum sadece pantolon giymek değil, iş yerimin erişilebilir yapılması, Genel Kurul Salonuna asistanımla girip, hiç kimseden yardım almadan çalışma imkanımın oluşması benim yardım almadan çalışma imkanımın oluşması benim için çok daha değerli bir hassasiyettir. Beni bağımsız kılacak her türlü düzenlemenin olmasında gelecek nesillere de güzel bir katkıda bulunacağımızı düşünüyorum"

  Pavey, görme ve işitme engelli vatandaşlar için de mecliste bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

  TRThaber


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-03-2011, 21:24:41
 2. Dünya Şampiyonu Tolga Murat Balıkçı, Milletvekili Aday Adayı Oldu
  By Fırtına in forum Engelli Sporları / Engelsiz Spor
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-03-2011, 20:49:55
 3. Engelli milletvekili adaylarından başvuru ücreti alınmayacak
  By Fırtına in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-03-2011, 11:59:32
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-01-2011, 22:13:22
 5. Engelli ögretmen adayı yılmadı
  By ibrahim yılmaz in forum Basında Engelliler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-09-2010, 10:02:49

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş