1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  8,988
  Blog Mesajları
  452
  Bahsedilme
  21 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Engelli çalıştıran bakkala teşvik!

  Sponsor Bağlantılar


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, engellilerin daha yaygın istihdam edilmesi için mahallelerde yer alan bakkaldan eczaneye kadar esnafın da kullanılabileceğini belirterek, “Bu esnaf yanında iki kişi çalıştırıyorsa belki bir de özürlü arkadaşımızı alacak. Biz de bunun karşılığında ne destek verebiliriz. Ona bakacağız” dedi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 81 ilin Sosyal Güvenlik Müdürleriyle yaptığı toplantının kapılarını Hürriyet’e açtı. Müezzinoğlu toplantıda engellilerin çalışma hayatına daha çok katılabilmesi için bir dizi yeni kararın uygulamaya gireceğini açıkladı. Engellilerin daha yaygın istihdam edilmesi için mahallelerindeki esnafın da dikkate alınması gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, “Şu anda 50’den az çalışanı olan işyerlerinde özürlü istihdam etme şartı yok. 50’den çok çalışanı olan işletmeler için de, çalışanlarının yüzde 3’ünün engelli yurttaşlardan olma şartı var. Ama şöyle bir şey olabilir. Engellimizin yaşadığı mahallede bakkal var, eczane var, kuaför var. Bir uçtan bir uca, aynı sokakta 10 esnaf bulunuyor. Bu esnaf yanında iki kişi çalıştırıyorsa belki bir de özürlü arkadaşımızı alacak. Biz de bunun karşılığında ne destek verebiliriz. Ona bakacağız” dedi.

  Bazı sektörlerin engelli vatandaşların çalışabilmesi için daha uygun olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu şöyle devam etti: “Bazı sektörler de daha az uygun. Mesela bir sektörde yüzde 30’a kadar engelli istihdamına uygun koşullar var. O bu düzeyde istihdama katkıda bulunsun. Diğerinin sektörü ise uygun değil. O da, belli bir bedeli ödeyerek bu sorumluluğunu yerine getirsin. Biz de bu noktada kime nasıl katkıda bulunabileceğimize bakalım.”


  Toplantıda, Müezzinoğlu, “çalışma hayatında milli seferberlik” kampanyası kapsamında 2 aylık çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde 65 bin 630 ev ve işyerini de ziyaret ettiklerini, böylece 81 ilin tamamlandığını ve Türkiye’yi iki kez turladıklarını belirtirken Müezzinoğlu, ziyaretlerde kendilerine en çok emekli maaşlarındaki dengesizliğin giderilmesi, işveren teşviklerinin şartlarının daha da hafifletilmesi ve eğitim programlarından yararlanma süresinin uzatılması talebinin geldiğini belirtti.

  İKLİM ŞARTI ÖNEMLİ

  Temel sorunlardan birinin nitelikli ara eleman sıkıntısı olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, “En çok bu konu gündeme gelecek. Bu alana önümüzdeki aylarda yapılacak düzenlemelerle önemli destekler verilecek. 5 yıllık dönemlerle planlayacağız” dedi. Nitelikli ara eleman konusunda ekibinden rapor isteyen Müezzinoğlu, mevsimlik tarım işçilerine de özel önem gösterilmesini talep etti. Mevsimlik tarım işçileri için Başbakanlık genelgesi çıkarıldığına dikkat çeken Müezzinoğlu, mevsimlik tarım işçiliğinde çocukların eğitimden kopmamasının önemli olduğunu vurguladı. Müezzinoğlu şöyle devam etti: “Bu alandaki verileri, ayrı bir sistemden günlük olarak takip edeceğiz. 3 başlık çok önemli. Çocukların eğitimi ve çocuk işçilikle mücadele, iskan koşulları ve gezici sağlık ekipleri. Ordu’daki koşulları planlarken, Ordu’nun iklim şartlarına göre; Adana’yı planlarken Adana’nın iklim şartlarına göre plan yapın.”

  BEN DE İSTERİM 1800 TL OLSUN


  ÇALIŞMA hayatı ziyaretlerinin de iller bazında devam edeceğini ifade eden Müezzinoğlu, “Sektörel alanlara yönelebiliriz. Mesela inşaatla ilgili toplantılar yapabiliriz. İş ve meslek danışmanlarıyla ortak çalışmalar yapabiliriz” dedi. Asgari ücret ve emekli aylığıyla ilgili gündeme gelen sorunlara da dikkat çeken Müezzinoğlu, “Asgari ücretin bin 600-bin 800 TL olmasını ben de isterim. Ama bu rakamları yapacak koşulları yok” ifadelerini kullandı.

  ÇALIŞMA HAYATINDA ENGELLİLER


  Kayıtlı işgücü 79.321
  - Erkek 63.517
  - Kadın 15.804

  İşe yerleştirme 15.031
  - Kamu 236
  - Özel.14.795


 2. #2
  otomasyoncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2017
  Mesajlar
  191
  Bahsedilme
  10 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bu sondaki 236 Kamu engelli sayisi su an devlette calisan engelli sayisimi. Orayi anlamadim.

  MI 4LTE cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

 3. #3
  Üye
  yasin1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2016
  Mesajlar
  59
  Bahsedilme
  9 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Yasa  Arkadaşlar geçenlerde bi yasa okumuştum engelliler sitesinde çalışma bakanı mehmet Müezzinoğlu açıklamıştı engelliler kendi mahalle bakkallarında çalışması için çalışma başlatıyoruz diye annem şu anda kendi üzerine bakkal açtı ben bakıyorum yani bakkal benim üzerime değil acaba bende başvursam bende yararlanabilir miyim ve yararlanabilirsem kaç lira maaş verilir

  Discovery cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

 4. #4
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,803
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  131 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  @yasin1991
  Henüz bu söylenen teşvik yürürlüğe girmedi. Ayrıntılar için birazdaha beklemek lazım sanırım.

 5. #5
  Üye
  yasin1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2016
  Mesajlar
  59
  Bahsedilme
  9 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Hmm teşekkür ederim ben girdi sanıyodum ne zaman yürürlüğe girer acaba bi bilginiz var mı

  Discovery cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş