GAZİANTEP İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Yemliha Aksoy, engelli vatandaşlar için yapılacak çalışmanın, topluma ve insanımıza verdiğimiz değerin göstergesi olduğunu söyledi.

DR: Aksoy, yaptığı açıklamada, her yıl 7-14 Ocak tarihlerinin ''Beyaz Baston/Körler Haftası'' olarak kabul edildiğini anımsattı.

Bu hafta boyunca resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının öneminin vurgulandığını, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları tartışıldığını anlatan Aksoy, ''Beyaz Baston/Körler Haftası görme engelli vatandaşlarımızın bir kez daha hatırlanması, problemlerinin dile getirilerek, çözüm yollarının sağlanması bakımından önem taşımaktadır'' dedi.

Aksoy, açıklamasında şunları kaydetti:

''Engelli vatandaşlar için yapılacak çalışma, topluma ve insanımıza verdiğimiz değerin göstergesidir. Görme engelli kişi, himayeye muhtaç, acınacak ve çaresiz bir insan değildir. Diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsi onda da mevcuttur. Yani görme engelli de herkes gibi bir insandır.

7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Beyaz Baston Körler Haftası görme engelli vatandaşların hatırlanması bakımından önemlidir. Bu konuda toplum olarak bilincimizin artması ve gerek kamu gerek özel sektör ile sivil toplum örgütlerimizin üzerine düşeni yapması, iş ve geçim sıkıntısı çeken görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarını azaltacaktır. Beyaz Baston/ Körler Haftası nedeniyle tüm görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.''

guncelgazete