Manisa İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, navigasyon, elektronik metre ile bluetooth kulaklığı biraraya getirerek, görme engelliler için 'beyaz baston'un yerine geçecek 'Nav-Eyes' adını verdikleri cihazı geliştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kız Meslek Liseleri arasında düzenlediği yarışmada Ege bölge birinciliğini kazanan 'Nav-Eyes' projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kamuoyuna tanıtıldı.

İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri görme engelliler için önemli bir çalışmaya imza attı. Öğrenciler Avni Güner, Bahar Çardak, Ebru Cirban, Fatma Kaplan ve Zehra İrem Çetin, bilgisayar öğretmeni Hüseyin Morbel ile navigasyon, elektronik metre ile bluetooth kulaklığı biraraya getirerek görme engelliler için 'Nav-Eyes' cihazı geliştirdi.

'Nav-Eyes' projesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın kız meslek liseleri arasında düzenlendiği 'İşte biz de varız 3. Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması'nda Ege bölge birincisi oldu. Proje 25-27 Nisan 2011 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan ulusal finale katılacak. Projede çalışan öğrenciler ile bilgisayar öğretmeni Hüseyin Morbel, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Aziz Ersoy'un makamında düzenlenen basın toplantısında projeleri hakkında bilgi verdiler.

BEYAZ BASTON YERİNE

Bilgisayar Öğretmeni Hüseyin Morbel, 'Nav-Eyes' projesinde amaçlarının görme engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Morbel, "Yön tayini için navigasyon, yükseklik konusunda elektronik metre ve ses için bluetooth kulaklığı tek bir cihazda topladık. Bu cihaz sayesinde görme engelli vatandaşımız navigasyona gideceği adresi sesli olarak girecek, bluetooth kulaklık ile gideceği adreste yönünü belirleyecek. Elektronik metre ölçe cihazı ile de sesli olarak karşısına çıkan engellerin yakın ve uzaklığı hakkında bilgi alacak.

Yani görme engelli vatandaşlarımız beyaz bastonlarından kurtulacak" dedi. Cihazın önümüzdeki haftalar içinde patentini almayı hedeflediklerini kaydeden Morbel, "Patentini aldıktan sonra isteyen görme engelli vatandaşlarımıza cihazı üretmeye başlayacağız. 310 liradan satışa sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca cihazın tanıtımı için brorüşler bastırmaya başladık" dedi. Morbel, İstanbul'da düzenlenecek ulusal finalde Türkiye birinciliğini Ege Bölgesi'ne ve Manisa'ya getireceklerine inandıklarını söyledi. Konuşmanın ardından cihazı yapan öğrenciler, nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi verdi
Haberler