Sesli Betimleme Derneği'nin hazırladığı 'Kayıp Balık Nemo' filminin sesli betimlemeli versiyonu protokol ve basın mensupları tarafından gözü kapalı izlendi.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Sayın Bekir Köksal, Ulusal Egemenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, Sesli Betimleme Derneğince, görmeyenler için sesli, işitmeyenler için alt yazılı olarak hazırlanan “Kayıp Balık Nemo” filminin özel gösterimine katıldı.

Bir alışveriş merkezinin sinema salonunda gerçekleştirilen gösterimde, Milletvekili Alim Tunç, Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Ayhan Metin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Yardımcısı Ömer Özen, Özel Çocuklar Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş, Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan’da hazır bulundular..

Yüzlerce görme ve işitme engelli öğrencinin katıldığı programda bir konuşma yapan Başkan Bekir Köksal, öncelikle tüm öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı. Özürlüler İdaresi Başkanlığı olarak ülke genellinde engelli vatandaşların her alanda daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla birçok önemli projeyi birer birer hayata geçirdiklerini belirten Başkan Köksal, “Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak, mesleki gelişimlerine destek olarak iş hayatına katılımlarını artırmak, ailelerine ve çevrelerine bağımlı olmadan hayatlarını idame ettirmelerine destek olmak amacıyla bugüne kadar önemli adımlar atmış bulunmaktayız. Bu alandaki çalışmalarımız, kamu ile birlikte sivil toplum kuruluşlarımızın koordineli, özverili çalışmalarıyla daha da geliştirilerek devam edecektir.” dedi.

“Kayıp Balık Nemo“ filminin özel gösteriminin, engelli vatandaşların kültür ve sanata erişebilirliği noktasında önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Başkan Köksal, bu sayede hem görme engelli, hem de işitme engelli vatandaşlarımızın da filmleri herkesle birlikte aynı ortamda izleyebileceklerini, aynı film üzerine yorum yapabileceklerini dile getirdi. Özürlüler İdaresi Başkanlığı olarak bu konuda yapılması gereken toplumsal farkındalığı artırma ve yasal düzenlemeler için çalışmalar yapıldığını söyleyen Köksal, etkinlikte emeği geçen kuruluşları tebrik etti ve insanımızın ufkunun genişlemesini, önyargılarından kurtulmasını ve birbiriyle bütünleşmesini sağlayacak bu tarz çalışmalara desteklerininin her zaman süreceğini belirtti.

Sesli Betimleme Derneği Başkanı Kenan Önalan’ın, filmin hazırlanma teknikleri ile ilgili verdiği kısa bilginin ardından yaklaşık 400 görme ve işitme engelli çocuk ayrı ayrı salonlara alınarak sesli ve yazılı betimlemesi yapılan ''Kayıp Balık Nemo'' filminin gösterimi yapıldı.

Gösterim sırasında protokolde yer alanlar ile gazetecilerin gözleri siyah kumaş bantla kapatılarak, filmi izlerken görme engelli çocuklar ile empati kurmaları sağlandı.

Gösterimi izleyen çocuklar, sesli betimleme tekniği ile hazırlanan filmi daha iyi anladıklarını ifade ettiler ve keyifli vakit geçirdiler.