Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Uzmanı Salih Yıldırım, engelli çocukların geç ve güç öğrendiklerini belirterek, bu çocuklar için daha fazla sabır ve güç gerektiğini söyledi.

Yıldırım, Malatya Kent Konseyi Engelliler Merkezi'nin, Fethi Gemuhluoğlu salonunda düzenlediği bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, engelli anne babalarının zor şartlarda çocuklarını yetiştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Zihinsel engelli çocukların sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında, daha sık hasta olduklarına vurgu yapan Yıldırım, bunun çocukların kendilerini koruma konusunda yeterli beceriye sahip olamamalarından kaynaklandığına işaret etti.

Yıldırım, bununla beraber çocukların görme, işitme veya duyma becerileri konusunda da sorunlar yaşadıklarını ifade ederek, "El ve göz koordinasyonu ile çocukların motor becerilerinin geliştirilmesi çok önemli. Bu çocuklar geç ve güç öğrenirler, onun için fazla sabır ve güç gerekir. Anne ve babalara çok sabırlı ve güçlü olması gerekir. Sevgiyle her şeyin üstesinden gelebilirler" dedi.

Engelliler Merkezi Müdürü Seyit Soner Yılmaz de engelli çocuklarla ilgili olarak aile içindeki en büyük yükün annede olduğunu, toplumun annelere minnettar olması gerektiğini kaydetti.

Toplumun engelliye bakışı ve tutumu ile ilgili yapılan çalışmalarda, engelli çocuğu olan ailelerin çocuklarının sosyal hayatlarını kısıtladıklarının ortaya çıktığını dile getiren Yılmaz, bunun da engellilerde öz güven eksikliğine sebep olduğunu söyledi.

Toplantıya, çok sayıda engelli ailesi katıldı.