Antalya Büyükşehir Belediyesinin Çığlık mevkisinde yeni hizmete açtığı Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde, 1980'li yıllarda adından söz ettiren Grup Lokomotif'in üyelerinden Feridun Mete ile beden eğitimi öğretmenleri Aylin Özkarabekir, Zeynep Salur ve gönüllü eğitmen Hande Babalıoğlu, 22 zihinsel engelli gence müzik ve dans dersi veriyor.

Yaklaşık 10 gün önce çalışmalara başlayan gençler, kısa sürede Roman havası, oryantal ve halay öğrenirken, ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in "Uzun ince bir yoldayım" ve "Onuncu Yıl Marşı"nı seslendirdi.

Gençler, yarın saat 12. 00- 14. 00 arasında Cam Piramit'te, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda saat 17. 00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde sahneye çıkacak.

Feridun Mete, zihinsel engelli gençlerin çok hızlı öğrendiğini ve hayallerin ötesinde başarılı olduklarını söyledi. Mete, "İçlerinde cevher varmış, ortaya çıktı. Antalya'dan sonra Türkiye'nin büyük kentlerinde konser vermeyi, ardından da Avrupa'daki engelli festivallerine katılmayı hedefliyoruz. Nihai hedef ise Engelliler Olimpiyatlarının müzik branşına katılabilmek" dedi.

Özgür Yaşam Projesi'nin koordinatörü Duygu Dalkılıç da kendileri yorulup mola verdiğinde bile gençlerin şevkle çalmaya ve dans etmeye devam ettiğini ifade etti.

Etkinliğe katılan gençlerin anneleri ise kısa süre olmasın rağmen çocuklarında değişiklik gözlemlediklerini belirterek, uyku ve yemek yeme alışkanlıklarında iyileşme gördüklerini, merkeze daha istekli gittiklerini anlattılar.

Hem zihinsel hem de bedensel engelli olmasına karşın grubun en aktif üyelerinden biri olan dansçı Deniz Yıldırım, "Antalya bizimle gurur duyacak" dedi.

Başarılı bir sonuç çıkaracaklarına güvenen zihinsel engelli gençler, çalışmanın her aşamasında öğretmenleri Feridun Mete ve birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaşıyorlar.aa