Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji ve Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Keser, sağlıklı yaşayan her insanın, her yaşta engelli olmaya aday olduğunu belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji ve Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Keser, sağlıklı yaşayan her insanın, her yaşta engelli olmaya aday olduğunu belirterek, "Ülkemizde 9 milyonun üzerindeki engelli, 74 milyonun ortak sorunu olarak görülmeli" dedi.

Ülkede engelli sayısının arttığını söyleyen Prof. Dr. İbrahim Keser, günlük yaşam içindeki kötü koşullardan kaynaklanan engellilik durumunun, bu koşulların düzeltilmesiyle ortadan kaldırılabileceğini aktardı.

Prof. Dr. Keser, engelliliğin doğum öncesi ve doğum sonrası ortaya çıkış nedenlerine bakıldığında, bazı ailelerde birden fazla aynı tip engele sahip bireyler bulunduğunu, bu durumda engelin genetik temelli olabileceğine dikkat çekti. Keser, "Bazı bedensel, zihinsel, işitsel, ruhsal ve görme engellerinin sonraki kuşaklara, çocuklara geçtiğini görüyoruz. Bunun anlamı, söz konusu engel tipinin genetik temelli olduğu, aileye ve topluma yeni engelli bireyler katılacağıdır" diye konuştu.

Toplumda Yaygın görülen birçok kas hastalığı, sağırlık, görme engeli, ruhsal bozukluk ve zihinsel yetersizliklerin genetik temelinin bilindiğini kaydeden Prof.Dr. İbrahim Keser, "Aileler yeni bir çocuk düşündüklerinde, genetik ve aile danışmanlığı alarak, önce anne ve babanın, sonra gebeliğin başlangıcında, bebeğin doğum öncesi genetik testleri yapılmalı" diyerek uyarıda bulundu.

Keser, "Sonuç olarak, genetik bir değişiklikle ortaya çıkabilen bedensel, zihinsel, işitsel, ruhsal ve görme engelleri kalıtsal özellik taşımasından dolayı, engelli bireye sahip aileler, bu bireylere sağlık bakımı sunan sağlıkçılar, rehabilitasyon merkezleri karşı karşıya oldukları engelin, genetik temelli ve kalıtsal olup olmadığını mutlaka öğrenmeliler. Dolayısıyla genetik temelli engellerin artmaması için hem ailesel hem de toplumsal genetik taramaların yapılması gerekmektedir." şeklinde konuştu

Haberler