Uluslararası Engelliler Derneği, engelli istihdam eden Ankara'daki bir marketler zincirine "Engelli Dostu İstihdam Ödülü" verdi.

Marketin Çukurambar semtindeki şubesinde düzenlenen ödül töreni, işaret dili eğitimi alan engelli kursiyerlerin işaret diliyle İstiklal Marşı'nı okumasıyla başladı.

Engelliler Derneği Korosu konserinin ardından konuşan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İş Gücü Uyumu Dairesi Başkanı Kemaleddin Metin, son dönemde sivil toplum kuruluşlarının özel sektörün engelli istihdamına daha farklı baktığını belirtti.

"Artık engelli kardeşlerimizi evlerine hapsetmek onları yok saymak dönemi bitmiştir" diyen Metin, engellilerin nitelikli iş gücü haline gelebilmeleri için her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi.

Metin, "Özel sektörün engellileri istihdam etmesinin yolu bu kişileri eğitmekten ve nitelik sahibi yapmaktan geçiyor" dedi.

Uluslararası Engelliler Derneği Genel Başkanı İsmet Türker de engellilerin toplumla bütünleşmesinin önündeki en önemli sorunun istihdam konusu olduğunu vurgulayarak, "Engellilerin istihdamı konusunda kamu, kurum ve kuruluşları ile özel sektör birlikte çalışmalıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kemalettin Metin, marketlerinde engelli istihdamı sağlayan Altunbilek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'e ödülünü ve "Engelli Dostu İş Yeri Bayrağı"nı takdim etti.


aa