1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Kamu Personeli Sistemi Değerlendirilmesi

  Sponsor Bağlantılar


  Engelliler İçin Çok Önemli Talepler!

  Geçtiğimiz günlerde Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı 21 Ekim tarihinde Devlet Personel Başkan Vekili Enes Polat ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun açış konuşmaları ile başladı.


  102948.jpg

  Engelli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren 23 Ekimde sona eren Çalıştaya Engelli Konfederasyonunu temsilen Başkan Vekili Eyyüp Doğan katıldı. Kofederasyon tarafından çalıştayın detaylaları hakkında bilgilere yer verildi. İşte Engellilerin yaşadığı bir çok sorunun dile getirildiği çalıştayda Engelliler Konfederasyonu tarafından dile getirilen ve alt komisyonda kabul edilen öneriler.

  A- Engellilerin hangi işler yapabileceği hususunda iş analizi ve meslek tanımı analizi çalışayı bir an önce başlamalı bu çalışmalarda Engelliler Konfederasyonları da mutlaka yer almalıdır. Örnek verilecek olursak; işitme engelli bireyler santral memuru olamayacağı gibi görme engellilerde elektrik teknisyeni olamayacaktır. Bu esaslar göz önünde bulundurularak bütün engel gruplarını kapsayacak şekilde iş tanımları ve meslek analizleri yapılmalıdır.

  B- Engellinin çalışıp çalışamayacağı doktor raporuyla belirlenmemeli, ancak sağlık kurulu raporu doğrultusunda engellilik dereceleri belirlenmesi dışında bakıma muhtaç olan engellileri belirlemelidir.

  C- Devlet Personel Başkanlığı engellinin hangi işleri yapıp yapamayacağının belirlenmesi için bir komisyon kurmalıdır. Kurulacak bu komisyonda; iş ve meslek danışmanı, çalışma ekonomisti, sosyal çalışmacı, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, psikolog, fizyoterapistlerden ve engelli konfederasyonlarından belirlenecek temsilciler yer almalıdır.

  D- Engellilerin istihdam edildiği alanlara yönelik alt yapı ve erişilebilirlik imkanları sağlanmalı, çalışma ortamları iş veren tarafından teknolojinin getirdiği yeniliklerle donatılmalıdır. Bu teknolojik donanımlar istihdam yönetmeliğinde de ayrıntılı bir şekilde yer almalıdır.

  E- Kamu işyerlerinde insan kaynakları yetkilileri engellerin istihdamıyla ilgili yapacakları iş konusunda bazı bilgileri olsa da bu bilgiler yeterli değildir. İş ve meslek analizi çalışmaları akabinde ve bu doğrultuda insan kaynakları yetkililerine en az bir günlük bir eğitim verilmelidir. Böylelikle engellilere acımadan eşit koşullarda çalıştırma imkanı oluşturulmasına katkı sağlanacaktır.

  F- Engelli istihdamında üniversite mezunlarını kendi alanlarıyla ilgili kadrolara atanmaları yapılmalı, eşitlik ilkeleri doğrultusunda uzmanlık ve unvan yükselmesi bakımından fırsat verilmelidir.

  Kamuda işçi ve memur olarak çalışan engelli istihdam kotalarının yüzde beşe çıkartılması teklifimiz kabul göremedi fakat bu konunun ileriki zamanlarda tartışılması gerektiği kanaatine varıldı.


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engelliler İçin Yeni Düzenlemeler Geliyor!

  Sponsor Bağlantılar


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 21 ila 23 Ekim 2016 tarihleri arasında, kamu personel sisteminin değerlendirilmesine yönelik bir çalıştay düzenlendi.

  Çalıştay'da 6 ana çalışma alt grubu oluşturuldu. Bu çalışma grupları şu şekildedir:

  - Kamu Personel Statüleri,

  - Kamu Personel Alım Sistemi ile Personel Dağılımında Denge,

  - Kamu Personel Ücret Sistemi,

  - Kamu Personelinin Değerlendirilmesi, Ödül ve Cezalandırılması, Verimliliği, Esnek Çalışma,

  - Kamuda Terfi Sistemi, Unvan Değişikliği, Üst Düzey Yöneticilik,

  - Sosyal Nitelikli Atamalar

  Peki Engelliler İçin Hangi Konular Karara Bağlandı. İşte Detaylar

  a1.jpg
  2.jpg
  3.jpg


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş